Slyšte, lidé!: Profil skupiny Clarinet Factory

17. března 2014 Aktuality, Jazz, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Dvacet let od svého vzniku nedávno oslavila skupina Clarinet Factory. Začínala jako klasické klarinetové kvarteto, ale v současné době spolupracuje se zpěvačkami, hráči na rytmické nástroje a také s producenty taneční hudby. V pořadu Slyšte, lidé! vám nabídneme průřez repertoárem skupiny včetně několika elektronických remixů. Poslouchejte v sobotu 22. března od 19.15 nebo v úterý 25. března v 16.55.

I když skupinu Clarinet Factory tvoří čtyři klarinetisté a klarinety hrají v její hudbě výraznou roli, na jednotlivých albech soubor spolupracuje například s hráčem na perkuse Alanem Vitoušem, se zpěvačkami Lenkou Dusilovou nebo Radkou Fišarovou nebo se smyčcovým Epoque Quartetem. I aranže smyčců, vokálů a perkusí jsou však většinou dílem členů skupiny. Vedle už zmíněných osobností Clarinet Factory spolupracovali například s americkým zpěvákem Bobbym McFerrinem, s Janou Koubkovou, s Filharmonií Brno nebo s výtvarníkem a hudebníkem Petrem Niklem. Na svém kontě mají mimo jiné vítězství v prestižní světové soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu v kategorii Instrumental z roku 2005 za skladbu Orlík.

Na svém nejnovějším dvojalbu Worx & Reworx si skupina vyzkoušela novou disciplínu, elektronické remixy. Člen souboru Jindřich Pavliš uvádí: „Jako kapela si s vlastní muzikou samozřejmě vystačíme, v tom není problém. Remixy ale nevznikaly proto, že bychom si nevystačili nebo proto, aby se porovnávaly s našimi původními verzemi. Pro nás je to nový prostor, který se otevírá jednak nám, jednak posluchačům. Myslíme si, že to je přístupová cesta k nám odněkud z jiné oblasti. I ten, kdo by nás normálně neposlouchal, se nám takhle může přiblížit. Do projektu jsme šli s tím, že naši hudbu poskytneme jiným umělcům pro jejich zcela svobodné kompozice. Rozhodně to pro nás nebyla žádná soutěž nebo konfrontace.“

Iniciátorem remixového alba byl Josef Sedloň, rozhlasový moderátor, DJ a znalec experimentální a elektronické scény. Jindřich Pavliš vzpomíná: „Josef nám oslovil před třemi lety s tím, že naše akustická hudba má podle něj natolik velký přesah, že by mohla být nosným materiálem pro remixy.“ Sedloň tedy za kapelu navázal kontakt se světovými i domácími producenty, a tak vzniklo album Worx & Reworx. Jeho první disk obsahuje výběr z dosavadní produkce skupiny plus několik úplných novinek, disk druhý přináší právě elektronické remixy.

Soubor Clarinet Factory o sobě uvádí na svém webu: „Počátky činnosti ansámblu, který se původně jmenoval České klarinetové kvarteto, se váží ke studiím všech čtyř hráčů na pražské AMU, tedy do první poloviny devadesátých let. Současná filozofie kvarteta by se dala stručně shrnout slovy člena souboru Jindry Pavliše takto: Nechceme být jen interprety a klarinetisty. V klasice nebo jazzu jsme interprety, v improvizacích a nových mezižánrových projektech i tvůrci. Dříve jsme hráli na klarinety a aranžovali, teď víc improvizujeme, komponujeme, hrajeme i na jiné nástroje a zpíváme. Chceme být souborem, který má co sdělit. Ne muzeem!“

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!