World Music Charts Europe – duben 2021

World Music Charts Europe – duben 2021

Pořad v souvislostech


World Music Charts Europe – duben 2021
Budeme vysílat

Rozhovor se skupinou Džezvica
Se skupinou Zuby nehty o albu Srdce ven
Kluk z Husovky – rozhovor s písničkářem Kubou Horákem
Vysílali jsme


Rozhovor se skupinou Boo

Skupina Kittchen o albu Puls

Pozvánka na Hradecký slunovrat 2021
Audioarchiv
1. dubna 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Dubnovým žebříčkem World Music Charts Europe vás v pořadu Jak se vám líbí provede sekretář této mezinárodní hitparády Milan Tesař. Těšit se můžete jak na ukázky ze tří nejúspěšnějších alb, tak na některé další zajímavosti z první dvacítky. Poprvé se například do této prestižní hitparády, sestavované z nahrávek z celého světa, dostala Lenka Dusilová nebo slovenská Ľudová hudba Stana Baláža. Vysíláme v pondělí 5. dubna 2021.

Hitparáda World Music Charts Europe existuje od května 1991. V současné době ji každý měsíc sestavuje 41 rozhlasových hudebních publicistů z 24 evropských zemí. Česko zastupují dva členové poroty: Petr Dorůžka, který je v panelu prakticky od počátku, a Milan Tesař, který se stal členem poroty v roce 2019 a v roce 2020 přezval vedení panelu po jeho zakladateli Johannesu Theurerovi.

Vítězem hitparády se v dubnu 2021 už podruhé za sebou stala polská skupina Warsaw Village Band s novým albem Waterduction. Na druhém místě je nizozemská skupina hrající tureckou hudbu Altin Gün s novinkou Yol a třetí je řecká hudebnice Sofia Labropoulou s albem Sisyphus. Se Sofií chystáme rozhovor v pořadu Jak se vám líbí na 23. dubna.

Nejlépe umístěným nováčkem je na čtvrtém místě tchaj-wanské duo Fade to Blue s albem Island Catch. Jako novinka do hitparády vstupuje také na místě páté album Geodesia portugalského mandolinisty Luíse Peixota. A velkou událostí pro českou hudební scénu je šesté místo pro živou nahrávku koncertu Harfy nad Oslavou (Harps over the Oslava River) z Folkových prázdnin z Náměště nad Oslavou z roku 2019. Na jednom pódiu se tehdy sešli špičkoví hudebníci ze tří kontinentů – Seckou Keita ze Senegalu, Catrin Finch z Walesu a Edmar Castañeda z Kolumbie.

V první desítce najdeme i další alba, která už můžete znát z vysílání Proglasu: na osmém místě instrumentální kolekci Tretze Vares katalánské akordeonistky Cati Plany a jejího kolegy, hráče na tradiční dechové nástroje, Pau Puige (historicky druhé nejlepší umístění katalánských interpretů v historii WMCE); na devátém místě finskou hudebnici Marjo Smolander a její album Cosmologies; a na místě desátém hudebníka z Mali Anansyho Cissého s novinkou Anoura.

Z dalších titulů v první dvacítce stojí za pozornost novinka About Towers belgické instrumentální skupiny Wör (13. místo), ženská vokální skupina z Faerských ostrovů Kata s albem 1902 (19. místo) nebo společné album kubánského pianisty Omara Sosy a řady východoafrických hudebníků An East African Journey (20. místo).

Do první dvacítky se nově také dostalo jedno české a jedno slovenské album. Na 16. místě do žebříčku WMCE poprvé vstupuje Lenka Dusilová se svou oceňovanou nahrávkou Řeka (vítěz ankety Proglasu o Album roku, čtyři nominace na cenu Anděl) a na místě 17. je to Ľudová hudba Stana Baláža ze Slovenska, momentálně nominovaná na cenu Radio_Head Award.