Warsaw Village Band v Náměšti nad Oslavou

Warsaw Village Band v Náměšti nad Oslavou
6. července 2012 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jedním z hostů Folkových prázdnin 2012 v Náměšti nad Oslavou bude polská Kapela ze wsi Warszawa neboli Warsaw Village Band, jedna z nejúspěšnějších středo- a východoevropských skupin žánru world music. V prostorách náměšťského renesančního zámku se představí v pátek 27. července v programu Bariéry a divoké baroko (společně s Jiřím Stivínem a s maďarským Fonó Folk Bandem).

Napůl ženská, napůl mužská, výhradně akustická šestičlenná sestava povstala v roce 1997 s cílem nabídnout lidovou hudbu v daleko energičtějších, vášnivějších a výjimečnějších proporcích, než je zvykem. Uvádí ji do budoucnosti silnými nakažlivými
melodiemi, syrovými ženskými hlasy, robustním zvukem cella, violy a cimbálu a tranzovní bubenickou kanonádou. Sami tomu říkají hardcore folk s náznakem reggae a jestliže tím rozlítí puristy, těžkou hlavu si z toho nedělají.

Zkraje letošního roku odjeli Warsaw Village Band do New Yorku, kde se jim dostalo cti účinkovat v opeře A Blessing on the Moon. Part One: The Color of Poison Berries skladatele Andy Teirsteina. Libreto napsal na motivy románu A Blessing on the Moon amerického spisovatele Josepha Skibella a nevyšel ze zrovna veselého tématu: strašidelný příběh o holocaustu a posmrtném putování Chaima Skibelského po Polsku připomínající svým černým židovským humorem a surrealismem Obarvené ptáče Jerzyho Kosinského.

Poláky přijalo publikum s nadšením i z toho důvodu, že do představení zařadili skladby z nového alba Nord. Má podivuhodnou obsahovou linii: zkoumá dobyvatelské výpravy Vikingů do středověkého polského království i Severní Ameriky a vrací se k období polsko-švédských válek v 17. století, kdy Švédové do své kořisti zahrnuli také polský
národní tanec kujawiak, dodnes u nich doma nazývaný polska. A protože si Warsaw Village Band do studia pozvali své dávné vzory, legendární švédskou kapelu Hedningarna s niněrami a kanadskou zpěvačku Sandy Scofield z indiánského kmene Cree, je asi zbytečné zdůrazňovat, že 15. narozeniny skupina oslavila nejkreativnějším a nejdivočejším albem, které kdy natočila.

(Podle oficiální tiskové zprávy)

NyníKomorní hudba
Skladba: Historie tanga - Café 1930; Autor: Piazzolla Astor; Sóla: Horák Ladislav - akordeon, Paulů Petr - kytara
02:00Zrcadlo týdne
02:15Komentář týdne
02:25Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web