WMCE v březnu 2022: historický úspěch pro tuzemské interprety

WMCE v březnu 2022: historický úspěch pro tuzemské interprety
1. března 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Vítězem březnového žebříčku World Music Charts Europe se stala bosenská skupina Divanhana s albem Zavrzlama. Hned na druhém místě však skončila Kateřina Göttlichová,jinak kapelnice české skupiny BraAgas. A z naší republiky pochází i skupina, která nahrála album na sedmém místě, Tomáš Kočko & Orchestr.

Dosud největším úspěchem tuzemské hudby ve více než 30leté historii žebříčku WMCE bylo loňské druhé místo dua Tara Fuki s albem Motyle. Kateřina Göttlichová se svou sólovou deskou Zimnice rekord vyrovnala. A protože v tomtéž měsíci se do první desítky dostala ještě jedna formace z ČR, Tomáš Kočko & Orchestr s novinkou ONA, jedná se o nejúspěšnější měsíc pro naši hudbu za celou dobu existence této prestižní hitparády.

Vedle obou zmíněných alb z naší republiky proniklo do první dvacítky hitparády jedenáct dalších novinek. Dvě z nich například pocházejí od belgických interpretů: titul Chansons pour les oiseaux qui ne savent pas voler houslisty Woutera Vandenabeeleho a Magma jazzové skupiny Black Flower. Dvě nová alba do Top 20 dostali interpreti z Francie: Zatímco lyonská skupina Dowdelin na třetím místě (album Lanmou Lanmou) čerpá z tradiční hudby karibských ostrovů a nabízí zpěv především v tamní kreolštině, hudebnie Isabelle Courroy na 17. místě na albu Confluence #2 hraje na balánskou flétnu kaval melodie právě z Balkánu a východní Evropy.

Dvě velmi zajímavé novinky přinášejí do žebříčku WMCE španělští interpreti. Pilar Almalé je hráčka na violu da gamba. Na svém albu Hixa Mía (8. místo) nabízí velmi moderní pojetí hry na tento nástroj. Skupina Vigüela ze španělského vnitrozemí se při zpěvu lidových písní doprovází mimo jiné na různé hospodářské nástroje. Její novinka se jmenuje A la manera artisana a je to tentokrát místo deváté.

Hitparádu World Music Charts Europe sestavují jednou měsíčně hudební redaktoři více než 40 rozhlasových stanic z celé Evropy. Pořad shrnující aktuální pořadí vysíláme obvykle první všední den v měsíci v 19.15. Hitparádě se průběžně věnujeme také v sobotu od 16.00 v pořadu Hudební listování.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Sonáta pro klavír s doprovodem houslí a violoncella, op. 2, c. 3 e moll - Poco presto; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Sekera Miroslav - klavír, Vodička Jiří - housle, Nouzovský Petr - violoncello
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Studna slova (Rádio 7)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web