World Music Charts Europe – to nejlepší za rok 2021

Pořad v souvislostech
World Music Charts Europe – to nejlepší z roku 2021
Budeme vysílat
Dřevěné pytlí v jutových uhlích živě z Koncertního studia
S Partou vynikajících lidí o albu Je krásný
S autorským duem Pospiš & Sillay o albu Rok
Vysílali jsme
Muzikant Králíček – nové album po 21 letech
Rozhovor se skupinou Dis Is Markéta
World Music Charts Europe – červen 2023
Audioarchiv
V silvestrovském vydání pořadu Jak se vám líbí si připomeneme nejlepší hudební alba z celého světa podle odborného panelu evropských rozhlasových publicistů World Music Charts Europe.
Žebříček World Music Charts Europe oslavil v roce 2021 třicet let od svého vzniku. Každý měsíc sestavuje přibližně 40 rozhlasových hudebních publicistů z celé Evropy pořadí nejlepších alb z celého světa. Od konce roku 2020 činnost panelu koordinuje redaktor Proglasu Milan Tesař, který je také vedle Petra Dorůžky jedním ze dvou českých hlasujících členů panelu.
Top 10 za rok 2021
10. místo: Tara Fuki – Motyle (Česko)
Duo Tara Fuki tvoří violoncellistky a zpěvačky Andrea Konstakiewicz a Dorota Barová. Seznámily se před více než 20 lety na studiích v Brně. Od začátku zpívají především polsky, ale na novém albu najdeme i několik písní v češtině. Jejich druhé místo v žebříčku WMCE z února 2021 je zatím největším úspěchem jakéhokoli českého interpreta v této prestižní hitparádě.
9. místo: Samba Touré – Binga (Mali)
Kytarista z Mali Samba Touré natočil své aktuální album Binga jako poctu svému rodnému kraji, rodině, kořenům… Pojmenoval je podle města Binga, které leží asi sto kilometrů na jih od Timbuktu, na okraji Sahary. V květnu a červnu 2021 bylo album na druhém místě žebříčku WMCE.
8. místo: Altιn Gün – Yol (Nizozemsko)
Skupina Altιn Gün sice působí v nizozemském Amsterdamu, ale věnuje se takzvanému anatolskému rocku, tedy moderní turecké hudbě. K ní přidává prvky syntezátorového popu a taneční hudby z 80. a 90. let. Nové album se jmenuje Yol, což v turečtině znamená „cesta“.
7. místo: Sofia Labropoulou – Sisyphus (Řecko)
V březnu byla třetí, v dubnu druhá a v květnu opět třetí. To je bilance řecké hudebnice Sofie Labropoulou a jejího alba Sisyphus v žebříčku WMCE v roce 2021. Sofia hraje na kanonaki (též kanun), což je druh citery, používaný na Balkáně, v severní Africe a na Blízkém východě. K albu ji inspiroval mimo jiné Mýtus o Sisyfovi od Alberta Camuse, který píše: „Představuji si Sisyfa radostného, jak se při pádu dolů usmívá.”
6. místo: L’Alba – A principiu (Francie)
Skupina L’Alba na svém pátém albu A Principiu čerpá mimo jiné z vokální tradice Korsiky. Kromě toho však vychází také ze současného folku a jazzu a nevyhýbá se ani inspiraci folklorem severní Afriky, Itálie nebo pevninské Francie.
5. místo: Liraz – Zan (Írán)
Liraz, íránská zpěvačka a herečka žijící v Izraeli, upozorňuje svým albem na situaci žen v současném Íránu. Přímo na album si totiž pozvala umělkyně, které zde ovšem musí vystupovat anonymně. Spoluprací s izraelskou umělkyní by totiž porušily zákony své země. Sama Liraz zpívá v jazyce fársí, tedy v současné íránské variantě perštiny.Zpěvačka v létě 2021 vystoupila na festivalu Colour Meeting v Poličce.
4. místo: Antonis Antoniou – Kkismettin (Kypr)
Kyperský hudebník Antonis Antoniou na svém prvním sólovém albu hraje na tradiční kyperskou lyru, ale také na syntezátory a elektrické kytary. Jako rytmický nástroj pak použil kovové barely, které tvoří hranici mezi řeckou a tureckou částí rozděleného města Nikósie a které vnímal jako symbol korupce ve společnosti nebo propastí mezi lidmi. Název alba Kkismettin znamená osud a toto slovo na Kypru používají obě znepřátelené komunity, tedy Řekové i Turci.
3. místo: Monsieur Doumani – Pissourin (Kypr)
Všichni tři členové tria, v jehož čele stojí opět Antonis Antoniou, studovali jazz a klasickou hudbu a k inspiraci lidovými kořeny přidávají i vlastní tvorbu. Jejich písně pojednávají například o politických problémech, o nacionalismu a rasismu, který je bohužel v současné Evropě na vzestupu. Na novém albu skupina více než dříve pracuje se smyčkami a elektronikou a také s energií nahrávky.
2. místo: Warsaw Village Band – Uwodzenie/Waterduction (Polsko)
Skupina Warsaw Village Band hraje polské lidové písně, zhudebněné lidové texty nebo i vlastní tvorbu folklorem inspirovanou, a to s akustickými nástroji – bubnem, cimbálem, houslemi a violoncellem –, ale v moderním duchu. Její nové album je věnováno tématu vody a především pak regionu Mazovska. Tamtotiž v raném novověku mířila řada přistěhovalců z dnešního Lucemburska, Belgie, Nizozemska a severního Německa, kteří učili tamní obyvatele říčnímu hospodářství. „Důležitým symbolem je pro nás řeka Visla, jediná neregulovaná řeka v Evropě,“ říká člen skupiny Maciej Szajkowski.
1. místo: Canzoniere Grecanico Salentino – Meridiana (Itálie)
Canzoniere Grecanico Salentino je skupina z jižní Itálie, která od 70. let minulého století na svých cestách po světě propaguje jihoitalský styl lidové hudby zvaný pizzica. Na jejím novém albu Meridiana se jako producent podílel britský kytarista Justin Adams, známý jinak ze své dlouholeté spolupráce se zpěvákem Robertem Plantem nebo jako člen anglicko-africké skupiny JuJu. Album se ihned po vydání dostalo na první místo žebříčku WMCE a na vrcholu zůstalo dva měsíce.