Italové ovládli prosincový žebříček WMCE

Italové ovládli prosincový žebříček WMCE
1. prosince 2021 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Hned čtyři interprety z jižní Itálie najdeme v prosincovém žebříčku World Music Charts Europe. Vítězkou hlasování evropských rozhlasových redaktorů se stala Maria Mazzotta s albem Grifone, které natočila ve spolupráci s francouzskou skupinou Pulcinella.

Žebříček World Music Charts Europe (WMCE) sestavují jednou měsíčně hudební redaktoři z více než 40 evropských rozhlasových stanic. Oficiální pořadí se zveřejňuje v první den měsíce na internetové stránce www.wmce.de.

V prosincovém pořadí najdeme mimo jiné devět mezinárodních spoluprací, umělce ze sedmi zemí ze západní polokoule, hráče na africkou koru, moravské gajdy a estonské talharpy nebo dva jazzové pianisty. Především však hitparádu tentokrát zcela ovládli hudebníci z jižní Itálie.

Zatímco skupina Canzoniere Grecanico Salentino (CGS) s albem Meridiana opustila žebříček po dlouchých pěti měsících, v aktuálním pořadí najdeme se sólovými projekty jejího kapelníka a současnou i bývalou zpěvačku.

Mauro Durante, houslista a kapelník CGS, vstupuje na sedmé místo s albem Still Moving, které natočil v duu s britským producentem a kytaristou Justinem Adamsem, dlouholetým spolupracovníkem Roberta Planta.

Alessia Tondo, současná zpěvačka CGS, natočila letos sólové – velmi ženské a výrazně vokální – album Sita, s nímž vstupuje do hitparády na 20. místo. Osmnáctý je jihoitalský zpěvák Claudio Prima, známý například z orchestru La Répétition, a to s albem Enjoy, natočeným se smyčcovým souborem Seme.

Vítězkou prosincového žebříčku WMCE je Maria Mazzotta, italská zpěvačka, která v kapele CGS zpívala patnáct let. V současné době je na sólové dráze, v roce 2020 úspěšně bodovala se svým prvním samostatným albem Amoreamaro a tentokrát slaví úspěch ve spolupráci s francouzskou skupinou Pulcinella s albem Grifone.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web