Isabelle Courroy – lidové písně pro kaval

Isabelle Courroy

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Isabelle Courroy
Audioarchiv
28. ledna 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 28. ledna 2022 vydává nové album Isabelle Courroy, přední světová hráčka na balkánskou chromatickou flétnu zvanou kaval. Její novinku Confluence #2 si představíme v den vydání v 7.45 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Francouzská hráčka na balkánskou flétnu kaval Isabelle Courroy vydává nové album Confluence #2. Jde o druhou část plánované trilogie, jejíž první díl vyšel v roce 2014. Zatímco toto první CD obsahovalo autorské kompozice, novinka přináší úpravy lidových melodií z Balkánu, Turecka a Arménie. Plánovaný třetí díl pak bude postavený na spolupráci se současnými skladateli a bude obsahovat dosud nevydanou soudobou hudbu pro kaval.

Právě vydané druhé CD nabízí deset tradičních melodií. Isabelle Courroy se ve svých úpravách snažila vedle kavalu podtrhnout roli strunných nástrojů, jako jsou santur, řecká lyra, nyckelharpa, housle, viola da gamba, kanonaki, harfa, arabská loutna, mandola a kontrabas. Důležitou roli na albu hrají také rytmické nástroje a v neposlední řadě lidský hlas. Samotný kaval není hlavním sólový nástrojem alba, ale je to jediný nástroj, který propojuje všechny kompozice.

https://soundcloud.com/isabellecourroy/sets/confluence-2-le-chant-des-sources

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web