Okan – kubánská hudba v Třikrát z Proglasu

Okan – kubánská hudba v Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Okan
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Dobršská brána
Třikrát z Proglasu: Rhiannon Giddens
Třikrát z Proglasu: Pražský Big Band
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Lucia Turiničová
Třikrát z Proglasu: Michal Horák
Třikrát z Proglasu: La Paula Herrera
Audioarchiv
11. ledna 2020 Jazz, World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pondělí 13. ledna v 7.45 si v pořadu Třikrát z Proglasu představíme skupinu Okan, kterou tvoří kubánští hudebníci usazení v kanadském Torontu.

Skupina Okan vyhrála v Kanadě cenu pro začínající umělce Stingray Rising Star Award a získala také Independent Music Awards v kategoriích world music a jazz za své EP Laberinto, které vydala v roce 2018. Tato nahrávka je nyní základem prvního alba skupiny, nazvaného Sombras. Vyšlo v listopadu 2019 a obsahuje osm skladeb, nahraných ve spolupráci s producentem a basistou Robertem Riveronem, držitelem Latin Grammy. Mezi hosty figurují jména jako Miguel de Armas (klavír, klávesy), Alexis Bario (trubka), Pablosky Rosales (tres), Mari Palhares (pandeiro, surdo) nebo Frank Martinez (bicí). Základ kapely pak tvoří dvě dámy – Elizabeth Rodriguez (housle, zpěv) a Magdelys Savigne (zpěv, perkuse).

V současné době skupina pracuje na svém druhém albu, které by mělo vyjít již v roce 2020.

V pořadu Třikrát z Proglasu vám z alba Sombras nabídneme tři ukázky: anglicky zpívanou píseň Last Day, titulní skladbu Sombras, inspirovanou afrokubánským zpěvem k poctě předků, a Laberinto, píseň o strádání migrantů a stesku po domově.