Klavírista Omar Sosa v jazzové půlhodince

27. listopadu 2009 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V sobotu 28. listopadu od 0.05 si v noční jazzové půlhodince představíme sólové klavírní album kubánského hudebníka Omara Sosy s názvem Aleatoric EFX.

Publicista Jiří Moravčík na stránce world-music.cz: „Narodil se v Camagüey, významné vnitrostátní obchodní křižovatce Kuby, kde na místní konzervatoři studoval bicí a marimbu. Odtud pramení jeho rytmická klavírní hra, o níž minimalistický skladatel John Adam napsal, že se jedná o hru svého druhu. Když se přesunul do Havany a nastoupil na prestižní Escuela Nacional de Musica pídil se hlavně po marimbě, protože ji tu neměli, soustředil se na klavír. Vyrostl na poslechu Nat King Cola, Orquesta Aragon, Pacho Alonsa a klasiky. Otec Sindulfo Sosa, historik a filosof, syna brzy přivedl také k latinskoamerické hudbě, kubánské tradici a především ke slavnému kubánskému  jazzovému klavíristovi Chuco Valdesovi a jeho kapele Irakere. Od nich už to měl Omar blízko k Oscaru Petersonovi, Chicku Coreovi, Herbie Hancockovi a Monkovi. V roce 1993 opouští Kubu a stěhuje se do Ekvádoru. Na severozápadním pobřeží studuje tradiční, Afrikou výrazně zasaženou hudbu esmeraldas stavějící na marimbě. Založil si svou první jazz fusion kapelu Entrenoz, ale po dvou letech odjíždí do San Francisca a začíná jeho spolupráce s labelem Otá Records. Postupně žil v Kongu, Senegalu, Mozambiku, Etiopii, Japonsku, Nikaragui, Německu a v současnosti střídá Evropu se San Franciscem, kde v tamní Bay Area patří k výrazným exponentům latinského jazzu a svým způsobem navazuje na dílo kubánského bubeníka Chana Pozu, člena kapely Dizzy Gillespieho.“

Album Aleatoric EFX Sosa natočil živě v brémském rozhlase v Německu. Název CD odkazuje k aleatorice, skladatelské technice, která využívá jako stylotvorný prvek náhodu. V aleatorické hudbě jsou například výšky a délky tónů nebo dynamika voleny hodem kostky a jinými náhodnými metodami.