Les Amazones d’Afrique v pořadu Třikrát z Proglasu

Les Amazones d’Afrique v pořadu Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Les Amazones d’Afriques
Audioarchiv
24. ledna 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 24. ledna 2020 vychází album Amazones Power mezinárodního uskupení Les Amazones d’Afrique, které sdružuje zpěvačky z několika afrických zemí. Album si představíme právě 24. ledna ve 14 hodin v rubrice Třikrát z Proglasu.

Dámský projekt Les Amazones d’Afrique začal vznikat v roce 2014 a na jeho počátku byly diskuse tří zpěvaček z Mali – Mamani Keïta, Oumou Sangaré a Mariam Doumbia z dua Amadou & Mariam – s francouzskou hudební agentkou Valérie Malot o genderové rovnosti. Dospěly k názoru, že diskriminace žen, které jsme svědky v různých zemích a kulturách, nesouvisí s náboženstvím ani barvou pletí, ale je všeobecná.

Hudební projekt, který má na tuto nerovnost upozornit, má sice ve svém názvu Afriku, ale podle jeho protagonistek by měl oslovovat lidi na celém světě. I proto se na albu podíleli také umělci z jiných kontinentů a zpěvačky na něm zpívají jak v afrických, tak v mezinárodně srozumitelných jazycích.

Na novém albu Amazones Power se sešly zpěvačky různé barvy hlasu, různých národností a různých hudebních stylů. Žánr, který pro album zvolily, tedy směs elektronické hudby, afrických rytmů, reggae a hip hopu, není každé z nich vlastní, ale měl by do světa nést obecně srozumitelné poselství. „Cílem tohoto projektu je překračovat kultury, generace a prostředí,“ říká guinejská hudebnice a tanečnice Niariu.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web