Star Feminine Band – hudbou za práva žen v Africe

Star Feminine Band – hudbou za práva žen v Africe

Pořad v souvislostech


Star Feminine Band z Beninu
Budeme vysílat

Se skupinou Tęgie chłopy o albu Rakieta!
S písničkářem Edo Klenou o albu Duša
Rozhovor s galicijským triem Tanxugueiras
Vysílali jsme


S Vojtou Nýdlem o albu Dítě z větru

Pozvánka na festival Dobršská brána 2022

S Miriam Kaiser o albu Šalamúnova sieň
Audioarchiv
14. února 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Star Feminine Band je skupina dívek ve věku 10–17 let, kterou v západoafrickém Beninu sestavil učitel hudby, skladatel a producent André Balaguemon. Jeho cílem bylo sestavit čistě ženskou nebo dívčí kapelu v zemi, kde ve společnosti stále silně dominují muži. Kapela zaznamenala výrazné mezinárodní úspěchy včetně třetího místa v žebříčku World Music Charts Europe. V pořadu Jak se vám líbí se propojíme na dálku přes internet s André Balaguemonem i s členkami kapely. Premiéra 18. února 2021.

André Balaguemon popisuje, jak vznikl nápad založit čistě dívčí kapelu: „Na začátku byl vlastně jeden můj zážitek z dětství. Jednou jsem šel do školy a kousek od našeho domu jsem viděl muže, který brutálně bil svou manželku. Rozzlobilo mě to, rozplakal jsem se, a utíkal jsem za mámou, aby se šla podívat, co se tam děje. Maminka tam se mnou běžela a tu ženu jsme tam našli těžce zraněnou. To se mě hluboce dotklo a od té doby jsem chtěl bojovat za práva žen. Když jsem dospíval, začal jsem si uvědomovat, že ten problém je mnohem hlubší a že s ním souvisí řada dalších jevů v naší společnosti – ženská obřízka, nucené sňatky dívek v raném věku a jejich předčasná těhotenství. Ze svého okolí znám případ třináctiletých těhotných dívek – a jejich rodiče to podporují! A protože jsem hudebník, chtěl jsem proti tomu všemu bojovat právě hudbou. V naší tradiční společnosti mohou ženy zpívat a tančit, ale není obvyklé, že by hrály na hudební nástroje. Proto jsem vytvořil tuto skupinu ze samých dívek, aby ony samy hrály na všechny nástroje a aby se prostřednictvím hudby mohly vyjádřit k tomu, co chtějí v životě dělat. Mým cílem bylo, aby je svět slyšel a aby všechny ty špatné věci, které jsem vyjmenoval, přestaly.“

Balaguemon, který je talentovaným skladatelem, střádal některé hudební nápady ještě předtím, než skupina Star Feminine Band pod jeho vedením vznikla. „Nicméně funguje to tak, že děvčatům přinesu svůj nápad, ony si jej poslechnou a společně pak pracujeme na aranžmá,“ líčí proces vzniku jednotlivých skladeb.

Dívky v pořadu odpovídají také na otázku, jak se jejich hudba líbí jejich spolužačkám a spolužákům. Zatímco dívky je prý obdivují a ptají se na možnost stát se také členkami kapely, kluci na ně žárlí a nelíbí se jim, že holky mají možnost takto veřejně vystupovat a hrát hudbu.

Skupina své první album vydala v listopadu 2020, ale v tuto chvíli má už připravených deset písní na druhé album. Studio mají dívky se svým učitelem domluvené v Paříži a čekají pouze na to, kdy pominou restrikce kvůli epidemii koronaviru. Chystají totiž nejen natáčení nového alba, ale také velké turné. André Balaguemon považuje celý projekt na úspěšný. Říká: „Důležité je, že i muži těmto dívkám naslouchají. Když máme koncert, vidím, jak se ty písně lidí dotýkají.“

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web