Slyšte, lidé! – Sólo pro ženský hlas 6

Slyšte, lidé! – Sólo pro ženský hlas 6
29. října 2020 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Deset výrazných zpěvaček z různých zemí a kontinentů si představujeme v pokračování volného cyklu Sólo pro ženský hlas. Těšit se můžete na americkou bluegrassovou interpretku Sarah Jarosz, na maďarskou zpěvačku Ági Herczku, na Helene Blum z Dánska, Amiru Medunjanin z Bosny nebo Eleonoru Bordonaro ze Sicílie. Českou scénu bude zastupovat Vladivojna La Chia. V premiéře jsme vysílali 17. října 2020, nyní si pořad můžete pustit z archivu.

Začneme mladou dámou z Texasu. Jmenuje se Sarah Jarosz, je jí 29 let a pravidelně obsazuje první příčky americké bluegrassové hitparády. Na svém kontě má už tři Grammy, a to v žánrových kategoriích folk a „american roots“. Český hudební publicista a muzikant Ondřej Konrád o její tvorbě psal, že je „neokázalá, čistá, pro někoho na první poslech až nenápadná, a přece neodbytně přitažlivá“.

Především perské básně zhudebnila na své novince Enlighten The Night Mahsa Vahdat z Íránu. Album, které je v říjnu 2020 na vrcholu žebříčku World Music Charts Europe, sestavila společně s aranžérem a koproducentem Atabakem Elyasim. Jejich cílem bylo vybrat texty a písně, které v dnešních temných dobách dodají posluchačům naději. Ve verších starých básníků zpěvačka hledá slova naděje, které posilují ji i její publikum i tehdy, když žijí v kleci. Druhým producentem alba je Erik Hillestad z Norska, v norském studiu album vzniklo a u norského vydavatele také vyšlo.

Mary Ann Kennedy je hudebnice, zpěvačka, skladatelka, producentka a také autorka rozhlasových pořadů ze Skotska. Vyrůstala v Glasgow v tradiční hudební rodině, hovořící skotskou gaelštinou. Je dcerou zpěvačky lidových písní Kenny Campbell a v příbuzenstvu má i skotské dudáky. Studovala jak klasickou, tak skotskou lidovou hudbu, vyhrála několik mezinárodních hudebních soutěží a věnuje se mimo jiné folkloru z Hebridských ostrovů.

Na jaře 2000 vyšlo nové EP české zpěvačky, která si říká Vladivojna La Chia. Jmenuje se Hrdinům naší doby a obsahuje zhudebněné verše ruské básnířky Anny Barkovové. Nejde ostatně o první zpěvaččin kontakt s touto spisovatelkou, která strávila mnoho let v gulagu. Vladivojna se její tvorbě věnovala už dříve v souvislosti s hudbou k filmu 8 hlav šílenství, za kterou byla nominována i na Českého lva. Z hudebních motivů z filmu pak vytvořila písně, které vydala na stejnojmenném albu, tedy 8 hlav šílenství. Komentovala to slovy: „Často jsem u těchto projektů narážela na jakousi nedůvěru ba přímo strachy, lidé se obávali příliš těžkého a depresivního obsahu. Ti, kteří to riskli, odcházeli z koncertů nadšení a povznesení. Ano, zasaženi, přinuceni k přemýšlení, ale přeci jen s katarzí. Básně Anny Barkovové sice velmi trefně odkrývají marasmus totalitního režimu, rozvrat společnosti, ale rozhodně nejsou depresivní. A ani moje hudba není depresivní. Snažila jsem se zachovat určitou lehkost a nadhled, které cítím z Anniných textů.“ Z pěti dalších básní Anny Barkovové Vladivojna sestavila nové digitální EP, které nedávno vyšlo i na vinylu, doplněné dvěma novými verzemi skladeb z 8 hlav šílenství.

Napětí mezi pohybem a klidem, rozpor mezi tím, když odněkud zůstanete, a když odejdete, mezi touhou cestovat a skutečností, že jste nedobrovolně odsouzeni k nehybnosti. To jsou témata, která na svém albu Moviti Ferma řeší zpěvačka ze Sicílie Eleonora Bordonaro. Důležitým motivem v písních je také hledání životní rovnováhy ve vztahu k přírodě a snaha pohybovat se dopředu, a přitom mít pevné kořeny. Album je zároveň poctou bohaté sicilské kulturní tradici s použitím současných hudebních postupů. 

Dánskou písničkářku a zpěvačku Helene Blum jsme v minulosti mohli opakovaně vidět a slyšet na festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Vystupovala tam se svým manželem, houslistkou Haraldem Haugaardem. S ním a s jeho kapelou letos v září vydala nové album, nazvané Strømmen. V rozhovoru, který před několika lety poskytla našemu rádiu, Helene Blum řekla: „Vyrůstala jsem v rodině, kde se hodně zpívalo. Tradice společného zpěvu je v Dánsku velmi silná a i u nás doma tomu tak bylo. Se sestrami jsme začaly chodit na hodiny lidových tanců. Všechny čtyři jsme hrály na housle, a to nejen lidovou hudbu, ale také hudbu klasickou. Celkově mohu říct, že vztah k folkloru jsem získala už ve velmi raném věku.“  Na novém albu však Helene nezpívá pouze lidové písně, ale také – a především – vlastní skladby.

Lidové písně maďarské, slovenské, chorvatské a bulharské zařadila na své nové album Kamara maďarská zpěvačk Ági Herczku se svou kapelou. V ní hrají Márton Fekete na violu, Máté Hegedűs a Bence Pálházi na housle, Zsombor Herédi na akordeon, Péter Molnár na kontrabas a různé nástroje střídá Nikola Parov. Sama zpěvačka se pak doprovází na gardon, což je tradiční sedmihradský nástroj podobný violoncellu, na který se však hraje perkusivně, tedy jako na buben. Album Kamara vyšlo na konci roku 2019.

Zářijovou vítězkou hitparády World Music Charts Europe byla Amira Medunjanin z Bosny. I ona se na své novince, nazvané For Him And Her, obklopila výbornými muzikanty. Jsou to Shyrkhan Agabeyli na baskytaru, Bojan Zulfikarpašić na perkuse, Predrag Vasić na kytaru a mandolínu, Ismail Lumanovski na klarinet, Mustafa Šantić na akordeon, Vladimir Ćuković na housle a Pantelis Stoikos na trubku. Už podle jmen tedy slyšíte, že je to sestava z různých balkánských zemí. Album je věnováno dvěma velkým postavám jugoslávské populární hudby, Tomovi Zdravkovičovi a Silvaně Armenulić, představitelům takzvané kafana music, tedy zjednodušeně řečeno jihoslovanské kavárenské hudby.

Krásné melodie a výrazné aranže, které přecházejí od lidové hudby až k rapu a elektronice, nabízí na svém albu When The Waves palestinská zpěvačka Terez Sliman. Dvě skladby si napsala sama, zbytek složil Raymind Haddad, který na albu hraje na basový a modulární syntezátor a naprogramoval elektronické zvuky. Dále se na nahrávce podíleli dva norští hudebníci – Helge Norbakken na bicí a Eivind Aarset na kytary. Album vyšlo v březnu 2020.

Chorvatská zpěvačka Tamara Obrovac své album TransAdriaticum natočila s kvartetem, které vedle ní tvoří pianista Stefano Battaglia, basista Salvatore Maiore a bubeník Krunoslav Levačić. Tamara Obrovac na albu nabízí hudební projev na pomezí jazzu a world music, tradiční a moderní hudby, seriózního přístupu a hudebního humoru. Její hudba odráží historické i kulturní pozadí zpěvaččiny vlasti, která se nachází na křižovatce mezi východem a západem, Středomořím a Balkánem.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!