Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Balkán 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Balkán 2021

Pořad v souvislostech


Hudební výlet na Balkán 2021
Budeme vysílat

Hudební výlet na Balkán 2022
World Musich Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
World Musich Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
Vysílali jsme


Hudební výlet na Balkán 2022

Hudební výlet do Afriky 2022/2

Hudební výlet do Afriky 2022/2
Audioarchiv
6. května 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! vás přesně po roce zveme na hudební výlet na Balkán. Představíme si například řecké hudebníky Sofii Labropoulou a Thanose Stavridise nebo chorvatského zpěváka a skladatele Ivana Grobenského. Budeme si hrát také ze dvou zajímavých výběrů srbské hudby. Premiéra 8. května 2021.

Thanos Stavridis je špičkový akordeonista z Řecka, který se během dvaceti let své kariéry podílel více než na stovce alb různých umělců. Sám byl členem několika kapel a věnoval se jak řecké lidové hudbě, tak své autorské tvorbě. Nedávno mu vyšlo nové sólové album Spicy Margarita, na kterém s pomocí mnoha hostů nabízí své vlastní skladby na pomezí tradiční balkánské hudby a jazzu. Zatímco některé skladby pojal komorně, do většiny si přizval více nástrojů.

V září 2020 vydal třípísňové EP další řecký hudebník, 33letý James Basdanis. Svou hudbu označuje jako moderní fúzi s východním anatolským zvukem. Jinými slovy – jde o směs rocku, jazzu a tradiční řecké hudby. Skladby natočil v triu s basistou Nickem Tangasem a bubeník Georgem Ememosem.

Esma Redžepova, významná romská zpěvačka ze Severní Makedonie, označovaná jako „královna romské hudby“, sice zemřela v roce 2016, ale v posledních dvou letech vyšly dvě nahrávky, které na její hudbu různých způsobem navazují. My budeme nejprve poslouchat ukázku z alba, které se jmenuje Esma’s Band – Next Generation – Gipsy Dance. Nahráli je pozůstalí členové zpěvaččiny doprovodné skupiny v čele s její dcerou Eleonorou Mustafovskou.

Srbská asociace world music slavila nedávno 20 let od svého vzniku a při té příležitosti vydala kompilaci dříve nezveřejněných nahrávek z 80. let 20. století. V té době se někteří srbští jazzoví hudebníci začali více zajímat o folklor a začali jeho prvky využívat ve své hudbě. Album se jmenuje The Birth of a Scene, tedy Zrození scény a má podtitul World Music v Srbsku v 80. letech. V pořadu si pustíme Trio Jazzy, které tvořili pianista Miloš Petrović, kontrabasista Miša Blam a hráč na perkuse a zpěvák Nenad Jelić. Nahrávka pochází ze soukromého archivu a vznikla v roce 1989.

V listopadu 2020 vydala Srbská asociace world music ještě jedno pozoruhodné album, nazvané Gusle – Srbská epická tradice. Na něm se věnuje specifické disciplíně srbské lidové hudby, epickým písním s doprovodem lidového nástroje zvaného gusle, zapsaného na seznam UNESCO v roce 2018. Gusle jsou smyčcový nástroj s jednou nebo dvěma strunami, hudebník se nazýval guslar. V tomto případě vlastně nejde o album, ale o knihu, jejíž součástí je CD s 12 písněmi v podání čtyř guslarů.

Jméno hudebnice, hráčky na strunný nástroj kanonaki, Sofie Labropoulou můžete z vysílání Proglasu už znát. V dubnu jsme s ní v pořadu Jak se vám líbí vysílali rozhovor, který vedl v řečtině Jannis Moras, a její album Sisyphus se tři měsíce drželo v první trojce žebříčku World Music Charts Europe. Sofia Laborpoulou se ve svém hudebním příběhu inspiruje osmanskými hudebními stupnicemi, řeckými bájemi i myšlením francouzského spisovatele Alberta Camuse. Důležitou vlastností, kterou přisuzuje svému hrdinovi Sisyfovi, je pak proměnlivost, kterou vyjádřila svou hudbou.

Ivan Grobenski je chorvatský písničkář a hudebník, který zpívá v kajkavském dialektu chorvatštiny. Jeho třetí sólové album se jmenuje Siromahi i Lazari a obsahuje osm skladeb na pomezí tradičního a moderního zvuku. Cílem autora bylo vytvořit nový standard pro současnou kajkavskou tvorbu. Všechny písně složil Grobenski sám, ale často se inspiroval folklorem této oblasti.

Danse de la Liberté nebo chorvatsky Ples slobode je osmé album skladatele, hudebníka a zpěváka Branka Galoiče. Jeho cílem bylo na jednom albu shromáždit své spolupracovníky z různých předchozích tvůrčích období. Na albu se tak podílelo 15 hudebníků a natáčelo v Paříži, Amsterdamu, v Novém Sadu v Srbsku nebo v Sarajevu. Sám Galoić během své kariéry žil a tvořil v několika zemích, a tak na albu slyšíme jeho srbské kolegy, jeho současnou nizozemskou dechovou kapelu i jeho spolupracovníky z Berlína a Paříže. Album vyšlo v březnu 2021. 

Na konci dubna 2021 vyšlo album My Last Song, které obsahuje úplně poslední nahrávky, které před svou smrtí stihla pořídit již zmíněná „královna romské hudby“ Esma Redžepova. Měsíc před svou smrtí nahrávala ve Skopji album s doprovodem mladé kapely The Nune Brothers. Nahrávka však nestihla vyjít, protože zpěvačka zemřela. Její tehdejší spoluhráči Filip a Rade Nunevští nechtěli záznam – z pietních důvodů – vydávat hned, a tak počkali pět let po zpěvaččině smrti a záznam ze studia vydali až nyní. Album obsahuje šest původně nahraných písní s hlasem Esmy Redžepové a čtyři další, které skupina nahrála dodatečně.

Balkan Taksim je rumunské duo, které tvoří Saşa-Liviu Stoianovici a Alin Zăbrăuţeanu. První z nich zpívá a hraje na dudy, elektrický saz, tanbur, rumunskou kobzu, bosenský nástroj šargija, theremin a syntezátory, druhý z nich pak také na syntezátory, na basu, programuje a pouští samply. Už tento výčet velmi tradičních a velmi moderních nástrojů mnohé napovídá. Duo se inspiruje tradiční hudbou Rumunska a slovanských oblastí Balkánu a rozhodně to nedělá povrchně. Základ nahrávky totiž často tvoří skutečný zpěv starých zpěváků a hudba původních instrumentalistů z balkánského venkova, na které pánové teprve vrství svou hudbu.