Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Belgie

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Belgie

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Belgie
Budeme vysílat

Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22
World Music Charts Europe v prvním pololetí 2022
World Music Charts Europe v prvním pololetí 2022
Vysílali jsme


Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22

Spirituál kvintet – Jak šly roky

Spirituál kvintet – Jak šly roky
Audioarchiv
4. dubna 2021 World music, Aktuality, Folk, Jazz Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! si představíme pestrou hudební scénu Belgie. Budeme si pouštět jednak kapely, které vycházejí z tradiční hudby Flander, dále skupiny, které vznikly v kosmopolitním podhoubí Bruselu a orientují se na fúzi různých žánrů, a v neposlední řadě si představíme také jednoho belgického jazzovézho saxofonistu. Těšit se můžete například na skupiny Azmari, Spilar, Wör, Hot Griselda, na mezinárodní Trio Bará, na duo Naragonia nebo na projekt Jola, který tvoří Maročané žijící v Bruselu. Premiéra 10. dubna 2021, poté v archivu.

Pořad zahájí píseň skupiny Spilar, která se věnuje jak lidové – světské i duchovní – hudbě z Flander, tak autorským a převzatým písním včetně například šansonů Jacquesa Brela. Její album Stormweere stojí svým charakterem někde na půl cesty mezi současným skandinávským a britským folkem. V celoročním pořadí hitparády World Music Charts Europe za rok 2020 se skupina Spilar dostala na krásné 39. místo z celkem 708 hodnocených alb.

V dubnu 2021 by mělo vyjít první album belgické skupiny MissT. My máme k dispozici první singl, který vyšel už v lednu. Píseň se jmenuje Vor í Vaglaskógi a jejím tématem je jeden krásný les na Islandu a konkrétně pak na tomto ostrově rostoucí břízy. Členové skupiny MissT se píseň naučili přímo na Islandu a upravili si ji po svém – s velkým důrazem na vokální harmonie.

Instrumentální kapela Wör je už dlouho stálicí belgické hudební scény. Tvoří ji Fabio Di Meo, který hraje na barytonový saxofon, Joeroen Goegebuer na housle, mandolínu a banjo, Pieterjan Van Kerckhoven na dudy, saxofon a klavír, Bert Ruymbeek na akordeon a Jonas Scheys na kytaru a kontrabas. Skupina byla aktuálně v rámci Flanderských hudebních cen nominována na nejlepší živou kapelu a na svém novém albu About Towers představuje tradiční belgickou hudbu upravenou pro své originální nástrojové obsazení. Když před pár lety tato kapela vystoupila na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou, v programovém zpravodaji festivalu se o ní psalo: „Starou hudbu tito Vlámové posílají dál s příměsí jazzu, folku a irské melodičnosti. Navíc s neobvyklými nástroji.“ Album About Towers vyšlo v lednu 2021 a v dubnu se jako novinka objevilo na 13. místě hitparády World Music Charts Europe.

Kapela Azmari je ztělesněním Bruselu jako kosmopolitního města. Skupina vznikla v Bruselu v roce 2015. Jako své velké inspirační zdroje její členové uvádějí například africké hudebníky Mulatu Astatkeho z Etiopie nebo Felu Kutiho z Nigérie. Z etiopské amharštiny pak pochází i název kapely – slovo „azmari“ znamená v etiopské kultuře zpěváka, barda nebo lidového vypravěče, doslova pak toho, „kdo chválí“. Vedle moderní etiopské hudby skupina čerpá z funku, jamajského dubu nebo z hudby Blízkého východu. Kapela vsází na silnou rytmickou složku a důležitou roli v její hudbě hraje také improvizace. Její album Samā’ī bylo v březnu na šestém místě žebříčku World Music Charts Europe, v dubnu kleslo na příčku 12.

Hot Griselda je belgicko-nizozemská skupina, která používá nástroje jako buzuki, kytaru, buben z britských ostrovů zvaný bodhrán a dvojici irských flétne whistles, případně jiné dechové nástroje jako bombard nebo irské loketní dudy. Z popisu vyplývá, že Hot Griselda má blízko k irské hudbě, nicméně čistý ostrovní folklor nečekejte. Kapela vydala v roce 2018 své třetí album Sunbox.

Trio Bará tvoří Baba Sissoko ze západoafrického Mali, který zpívá a hraje na kytary a na africkou loutnu ngoni, dále íránský hráč na perkuse Afra Mussavisade a konečně belgický hráč na klávesové nástroje Jozef Dumoulin. Skladby do kapely nosí Afra, Baba jako zpěvák rozvíjí melodie a Jozef poté přidává svůj autorský vklad a posouvá původně akustické duo svých spoluhráčů směrem k modernější elektronické hudbě.  Písně, které Baba zpívá ve svém africkém jazyce, pojednávají většinou o přátelství, solidaritě a podobných tématech.

Další mezinárodní trojice, která vznikla v Bruselu, si říká Las Lloronas. Jsou to tři dívky, které se zaměřují na akustickou hudbu a na slam poetry. Jedna je Belgičanka s americkými kořeny, jedna je z Nizozemska a jedna z Německa. Začínaly jako pouliční hudebnice neboli buskerky v ulicích Bruselu. Jejich devízou je schopnost vyjádřit nejčistší lidské emoce a přitáhnout k sobě pozornost posluchačů jak v malé kavárně, tak na rušné ulici. Trojice vsází na bohaté vokály a na hudbu, která vychází ze španělského folkloru, klezmeru, portugalského fada, blues a slam poetry. V nástrojovém obsazení mají kytaru, akordeon, ukulele a klarinet. Podle kritiky se jejich hudba pohybuje na cestě mezi smíchem a slzami. Jejich album Soaked bylo v lednu páté, v únoru šesté a v březnu šestnácté v žebříčku World Music Charts Europe.

Naragonia je duo, kteřé tvoří Toon Van Mierlo, hráč na dudy a akordeon, a Pascale Rubens, která hraje na akordeon a housle. Vystupují nejen jako dvojice, ale podíleli se na hudbě k divadelním představením a spolupracovali s řadou dalších hudebníků. Ostatně i na jejich album Silentski, vydaném v říjnu 2020, účinkují hosté – na trubku, saxofon, klavír a kytaru. Album nahráli v době pandemie v obývacím pokoji a jde o jejich už osmou dlouhohrající nahrávku.

Dne 3. dubna 2021 vyšlo album Amuri & Spiranza, které nahrál belgický saxofonista Pierre Vaiana. Ten v minulosti působil například v africké Burkině Faso a v posledním roce strávil hodně času na Sicílii. Jak sám říká, byla to pro něj velká inspirace – nikoli jen tradiční sicilská hudba, ale i melodie, které slyšel ve vodě, větru a v horách.

Belgicko-marocký projekt Jola se v žebříčku World Music Charts Europe dostal na 12. místo v červenci 2020. V marockém dialektu arabštiny znamená slovo „jola“ turné, při kterém učedník hudební tradice zvané gnawa objíždí města a vesnice a od starších hudebníků se učí různé postupy a techniky a objevuje do hloubky nejen svět hudby, ale také myšlení. V projektu Jola se sešli různí hudebníci marockého původu žijící v Belgii. Berou posluchače na pomyslné turné po belgických městech a odhalují něco ze svého hudebního umění. Album Hidden Gnawa Music In Brussels má čtyři části, které odpovídají tradiční struktuře hudebních rituálů gnawa – od úvodní oběti přes bubenické procesí a slavnostní tanec až po závěr blížící se transu. Na albu hrají vedle zpěvu a rytmických nástrojů výraznou roli basové loutny zvané guembri.