JazzFestBrno 2019: Branford Marsalis, GoGo Penguin a další…

JazzFestBrno 2019:
21. listopadu 2018 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno zveřejnil první jména z programu 18. ročníku, který se uskuteční od 13. března do 30. dubna 2019. Vůbec poprvé do Brna zavítá americký saxofonista Branford Marsalis, z Británie přiletí kytarista John McLaughlin a kapela GoGo Penguin. Poprvé v rámci festivalu vystoupí americký bubeník Billy Cobham a po třech letech se na jižní Moravu vracíá zpěvačka Dianne Reeves.

Zahajovací koncert JazzFestu Brno 2019 obstará 13. března v Sono Centru Branford Marsalis Quartet. Saxofonista Branford Marsalis je držitel tří Grammy a působí nejen jako hudebník, ale i jako skladatel, kapelník a pedagog. Narodil se v kulturně bohatém prostředí New Orleans jako nejstarší syn klavíristy Ellise Marsalise a bratr trumpetisty Wyntona. V polovině 80. let Branford založil vlastní kvarteto, které zůstává jeho primární platformou pro realizaci vlastních hudebních nápadů. Přitom za více než tři desítky let došlo v kapele jen ke třem personálním změnám. Před tímto hlavním koncertem večera se návštěvníkům představí trio polské pianistky Kasii Pietrzko.

Bubeník Billy Cobham, který zahraje 20. března v Sono Centru, stál u zrodu jazzrocku a v letošním roce, kdy slaví 75. narozeniny, se vrací ke svému sólovému albu Crosswinds z roku 1974. „Billy Cobham byl na přelomu 60. a 70. let členem stylotvorné kapely Milese Davise a podílel se mimo jiné na přelomovém jazzrockovém albu Bitches Brew. O rok později společně s Johnem McLaughlinem založili kultovní kapelu Mahavishnu Orchestra,“ připomíná ředitel JazzFestu Brno Vilém Spilka. I v tomto případě bude mít hlavní hvězda večera předskokany – Space Project, v němž se potkává český saxofonista Ondřej Štveráček s Genem Jacksonem, americkým bubeníkem, který hrál řadu let po boku Herbieho Hancocka.

Z dalšího programu pořadatelé zveřejnili koncert britské skupiny GoGo Penguin v Sono Centru 5. dubna a brněnskou premiéru Johna McLaughlina, která proběhne v Janáčkově divadle 14. dubna. Závěrečný koncert JazzFestu Brno 2019 bude patřit sonornímu hlasu Američanky Dianne Reeves. Držitelka pěti cen Grammy vystoupí 30. dubna v Janáčkově divadle. „Posluchači i kritika Dianne Reeves milují, umí totiž v posluchačsky velmi přístupném balení nabídnout nefalšovanou uměleckou kvalitu,“ vysvětluje Spilka. Reeves se letos stala první ženou vyznamenanou prestižním oceněním Jazz Legends Award, jímž se honosí ty největší osobnosti jazzové historie jako například Wayne Shorter, Chick Corea, Herbie Hancock, Terence Blanchard nebo Quincy Jones.

(Zdroj: Tisková zpráva pořadatelů festivalu. Podrobnosti: www.jazzfestbrno.cz.)

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web