Jazzový podvečer se skupinou Gogo Penguin

6. dubna 2016 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Gogo Penguin je jazzové klavírní trio z Manchestru. Hraje sice čistě akusticky ve složení piano, kontrabas a bicí, ale jeho skladby evokují elektronickou hudbu. Nové album Man Made Object si představíme v pátek 8. dubna 2016 od 17.25 v pořadu Jazzový podvečer.

Pod hlavičkou Gogo Penguin se skrývá instrumentální trio z Velké Británie. Hraje sice v tradičním jazzovém obsazení piano, kontrabas a bicí, ale způsobem hry a dotvářením skladeb místy připomíná kapely z oblasti elektronické hudby. Pianista Chris Illingworth ostatně přiznává, že jej fascinuje robotika a kybernetika a že je mu blízká strojově přesná a chladná elektronická hudba. Navíc skladby tria prý skutečně vznikají nejprve elektronicky a až potom je pánové přehrají na akustické nástroje. Základem skladeb však není rytmus, ale většinou silné melodie.

Skupina Gogo Penguin vznikla v roce 2012 v Manchestru, což je důležité centrum britské nezávislé hudby. Navazuje však také na skandinávskou jazzovou scénu, například na někdejší trio tragicky zesnulého pianisty Esbjörna Svenssona.