Slyšte, lidé! – Pozvánka na koncert Dianne Reeves do Brna

Slyšte, lidé! – Pozvánka na koncert Dianne Reeves do Brna
11. března 2015 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V rámci festivalu JazzFestBrno vystoupí v Brně 17. března americká jazzová zpěvačka Dianne Reeves, několikanásobná držitelka Grammy. Jako pozvánku jsme pro vás připravili hodinový profil této interpretky. Poslouchejte v sobotu 14. března v 19.15 nebo v repríze v úterý 17. března v 16.55.

O Dianne Reeves sice hovoříme jako o jazzové zpěvačce, ale důležitý je také její vztah k latinskoamerické hudbě, kterou se začala zabývat během svého pobytu v Los Angeles. Předtím studovala hudbu v Denveru na University Of Colorado. Vystupovala se skupinou Caldera, zpívala v jazzové kapele Night Flight a koncertovala s brazilským hudebníkem Sérgiem Mendesem. V 80. letech nějakou dobu pravidelně vystupovala s americkým zpěvákem a skladatelem Harrym Belafontem, se kterým se věnovala tomu, co dnes nazýváme world music. V roce 1987 jako vůbec první zpěvačka začala spolupracovat s jazzovou vydavatelskou značkou Blue Note, která v tomto žánru dodnes patří ke špičkám, a zpěvaččino nejnovější album Beautiful Life vyšlo u dalšího důležitého vydavatelství, Concord. V roce 2002 Dianne Reeves zpívala na zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her v Salt Lake City.

České publikum může Dianne Reeves znát z jejích pražských koncertů. V recenzi jejího vystoupení z roku 2010 psal například Daniel Maršalík na webu iReport.cz: „Dianne začala spíše pomalejšími standardy jazzového mainstreamu, síla a barva jejího hlasu však nic takového, jako je spánek, nedovolily.“

Pořadatelé brněnského koncertu uvádějí: „Dianne Reeves můžeme považovat za etalon jazzové zpěvačky – pohledná Afroameričanka se zvučným hlasem, frázováním a hudebním citem srovnatelným s největšími pěveckými osobnostmi jazzové historie. Díky své virtuozitě, improvizačním dovednostem a stylovosti obdržela charismatická Reeves jako vůbec první umělkyně v historii cenu Grammy za nejlepší pěvecký výkon za tři po sobě jdoucí nahrávky v kategorii jazzu a například Bobby McFerrin ji považuje za největší žijící zpěvačku v oblasti jazzu a rhythm&blues.“

Dianne Reeves vystoupí v Brně v Bobycentru 17. března 2015. Letošní ročník festivalu JazzFestBrno nabídne i další velké zážitky. Český saxofonista Ondřej Štveráček se představí ve společném projektu s americkým bubeníkem Genem Jacksonem, bývalým spoluhráčem Herbieho Hancocka – bude to 26. března v klubu Fléda. Na Flédě zahraje také Jaromír Honzák skladby ze svého nového alba Uncertainty – bude to 9. dubna. Americký kontrabasista Ben Williams se představí 10. dubna v Sono Centru. A společný koncert Chicka Corey a Bobbyho McFerrina proběhne v hale Vodova 17. června. Kompletní program najdete na www.jazzfestbrno.cz.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music