John McLaughlin v Praze a v Třikrát z Proglasu

4. května 2008 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Kytarový virtuóz John McLaughlin představí 21. května v Praze ve Velkém sále Lucerny své nejnovější album Industrial Zen. Tři ukázky z tohoto CD uslyšíte v pondělí 5. května od 14.30 v profilové rubrice Třikrát z Proglasu.

Profil Johna McLaughlina, převzatý z www.stanislavbarek.cz:

John McLaughlin se narodil roku 1942 ve Velké Británii, na kytaru se naučil jako samouk. Patří k největším hudebním legendám a k nejlepším světovým kytaristům – nahrával s Milesem Davisem, Carlosem Santanou, Waynem Shorterem, Chickem Coreou, Tony Williamsem, Stingem, Jeffem Beckem, Jimi Hendrixem, Al Di Meolou, Paco De Luciou či s London Symphony Orchestra. Pro jeho styl hraní je charakteristická neuvěřitelná rychlost, síla a virtuozita. Na svém kontě má mnoho alb, ať už s vlastními projekty (např. Mahavishnu Orchestra, The Free Spirits, Heart of Think) či jako hostující kytarista.

Je držitelem několika cen Grammy a dalších ocenění – Nejlepší jazzový kytarista či Nejlepší kytarista vůbec. Do Prahy zavítá tentokrát společně s mladými a vynikajícími hudebníky – Mark Mondesir bicí, Gary Husband piano, klávesy, Hadrien Feraud, basová kytara. Jako v dalších projektech si John McLaughlin vybral spoluhráče těch nejvyšších kvalit, s kterými může na pódiu citlivě komunikovat.

Po letech meditativní a velmi křehké hudby na pomezí jazzu a klasiky, se se skupinou The 4th Dimension vrací překvapivě ke svým dravějším jazzrockovým začátkům. Ostrý zvuk funkových figur přechází k delikátním dohrám a jsou patrné i návraty k vlivům etnické hudby. Neváhá však využívat nejmodernější elektroniku. Program koncertu bude vycházet z jeho nejnovějšího CD Industrial Zen, které je kritiky považované za jedno z nejzdařilejších CD jeho dlouhé hudební kariéry.

CD Industrial Zen si představíme v pondělí 5. května od 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.