Midnight Oil na Colours of Ostrava 2017

Midnight Oil na Colours of Ostrava
17. února 2017 Aktuality Autor: Milan Tesař

Vůbec poprvé v Česku vystoupí legendární australská rocková skupina Midnight Oil. Zahraje v rámci svého comebackového turné na festivalu Colours of Ostrava.

Skupina Midnight Oil, která prodala miliony alb, získala jedenáctkrát cenu Australian Recording Industry Association a proslavila se hity jako Forgotten Years, Blue Sky Mine, The Dead Heart nebo Beds Are Burning, se kterou byla uvedena do americké Rock and Roll Hall of Fame. „Přivítejme Midnight Oil v původní sestavě! Zpěváka Petera Garretta, bubeníka Roba Hirsta, kytaristu Martina Rotseyho, basáka Bonese Hillmana a klávesáka Jima Moginieho. Báječnou kapelu s mocným politickým étosem, pevnými názory a radikálním gesty představující černé svědomí nejen Austrálie,” říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Midnight Oil spojili melodický rock s ostrými společenskými, ekologickými a protiválečnými protesty. „Jak můžeme tančit, jak se můžeme smát, když naše postele hoří. Přišel čas zaplatit,” zpívali a trvali přitom na přesvědčení, že Austrálie zemi původním obyvatelů ukradla a chovala se k nim drastickým způsobem.

V létě roku 1986 nasedli Midnight Oil do aut a rozjeli se s aboridžinskou kapelou Warumbi Band na turné do odlehlých aboridžinských oblastí: vystupovali na provizorních podiích pod noční oblohou a večer se s hostiteli choulili u ohňů. Po návratu natočili přelomové album Diesel and Dust, držící se přes dva roky v žebříčku, čímž překonalo obrovský úspěch alba 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Třaskavou desku Blue Sky Mining pak Oils proslavili po světě partyzánskou akcí: protestní koncert proti ekologické katastrofě způsobené ropným tankerem Exxon Valdez odehráli na valníku před budovou Exxonu na Manhattanu. Konec v roce 2002 nepřišel z únavy ani ztráty síly, ale Peter Garrett vstoupil do politiky: stal se nezávislým poslancem parlamentu a později ve dvou vládách ministrem životního prostředí a školství. Midnight Oil se od té doby objevili na veřejnosti jen vzácně, vždy při benefičních akcích: naposled v roce 2009 pro oběti obřích australských požárů. Zbývající členové se věnovali vlastním hudebním projektům. Peter Garret z politiky odešel v roce 2013 a loni vydal své první sólové album A Version of Now.

(Podle oficiální tiskové zprávy)

NyníRanní magazín
Píseň: Láska z majera (2020); Interpret: Adamov Peter - zpěv, Botošová Barbora - housle, viola; Album: Botošová Barbora: Colors Of My Soul
09:00Dopoledne s Proglasem
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně
10:15Klika (TWR)
10:30Vonička lidových písní
11:00Čtení na pokračování

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web