Co znamená vésti koně – Plastic People s Filharmonií Brno na CD

Co znamená vésti koně – Plastic People s Filharmonií Brno na CD
29. června 2017 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na CD a DVD vyšel záznam představení Co znamená vésti koně, které odehrála skupina The Plastic People Of The Universe společně s Filharmonií Brno v roce 2015 v brněnském Sono Centru. Autorem orchestrálních aranží je Michal Nejtek. Album si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu 14. července 2017 v 7.45. Z našeho archivu si můžete také poslechnout záznam živého vystoupení skupiny v našem studiu z dubna 2017.

Pásmo Co znamená vésti koně začalo vznikat v roce 1980. Skupina The Plastic People Of The Universe tehdy fungovala ve složení Milan Hlavsa (baskytara, zpěv), Josef Janíček (klávesy, zpěv), Vratislav Brabenec (basklarinet, saxofon, zpěv), Jiří Kabeš (viola) a Jan Brabec (bicí). Jako hosté s nimi zkoušeli Ladislav Leština (housle) a Josef Rössler (klarinet). Protože byli v hledáčku StB, zinscenovali v pražské hospodě U dvou slunců hádku, z níž mělo být zřejmé, že se skupina rozpadla. Současně se však připravovali na utajovaný koncert, který byl dvakrát odložen, mělo se jeho předpokládané dějiště, až nakonec proběhl v Kerharticích u České Kamenice. Samotní hudebníci dostali přesné instrukce o místě až během cesty. Jediné koncertní uvedení pásma začalo ve 14.00 a o dvě hodiny později se hosté už začali nenápadně rozjíždět.

Nahrávka pro gramofonovou desku, která vyšla v Kanadě v roce 1983 pod názvem Leading Horses, vznikla v dubnu 1981 na Hrádečku u Václava a Olgy Havlových. Když se Plastic People dali po pauze v roce 1997 znovu dohromady, zařadili do svého koncertního repertoáru písně Rozvaha neuškodí ani kuřeti a Samson.

Uvedení celého pořadu s doprovodem Filharmonie Brno inicioval dramaturg Vítězslav Mikeš, aranže jsou dílem Michala Nejtka, který se už dříve postaral o orchestraci jiných pásem skupiny Plastic People. Premiéra obnovených „Koní“ proběhla v roce 2014 a 17. listopadu skupina s Filharmonií Brno projekt znovu odehrála v brněnském Sono Centru u příležitosti oslav státního svátku. Plastic People vystoupili v obsazení Vratislav Brabenec (saxofon, zpěv), Josef Janíček (klávesy, zpěv), Eva Turnová (baskytara, zpěv) a Jaroslav Kvasnička (bicí, zpěv). Dále účinkuje Michal Nejtek (klávesy, zpěv) a jako host také Josef Klíč (violoncello). Filharmonii Brno řídí Pavel Šnajdr.

Pásmo Co znamená vésti koně obsahuje skladby Milana Hlavsy na texty Vratislava Brabence (a v jednom případě Pavla Zajíčka). Šlo o třetí rozsáhlý projekt skupiny, po programech Pašijové hry velikonoční (na biblické texty) a Jak bude po smrti (na texty Ladislava Klímy).

NyníPísně
Píseň: Engem úgy veszel körül/I’m Surrounded By You (2022); Interpret: Meszecsinka; Album: Meszecsinka: Árnyék/Shadow
04:55Za 5 pět
05:40Nedělní promluva papeže
05:40Radio Vatikán (české...
05:48Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web