Slyšte, lidé! – To nejlepší z World Music Charts Europe 2022

Slyšte, lidé! – To nejlepší z World Music Charts Europe 2022

Pořad v souvislostech


World Music Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
1. prosince 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V sobotu 10. prosince 2022 si v pořadu Slyšte, lidé! představíme nejúspěšnější nahrávky roku 2022 podle žebříčku World Music Charts Europe, který sestavují hudební dramaturgové více než 40 rozhlasových stanic z 26 evropských zemí. Těšit se můžete na hudbu z Kypru, Itálie, Bosny, Řecka, Izraele, Súdánu nebo Íránu.

V tomto článku jsou interpreti, které si představíme, řazeni podle abecedy. Skutečné pořadí podle celoročního žebříčku WMCE uslyšíte v audio verzi pořadu.

Justin Adams & Mauro Durante – Still Moving (Velká Británie/Itálie): Mauro Durante je houslista a kapelník přední jihoitalské skupiny Canzoniere Grecanico Salentino, která mimochodem vyhrála celoroční pořadí žebříčku World Music Charts Europe za rok 2021. Justin Adams je producent a kytarista, který produkoval i album celé kapely a kromě toho vytvořil s Maurem Durantem duo. Vedle toho spolupracuje třeba s Robertem Plantem a měl také velmi zajímavou britsko-africkou kapelu JuJu. 

Ana Alcaide – Ritual (Španělsko): Ana Alcaide je španělská zpěvačka, která se doprovází na severský nástroj zvaný nyckelharpa. Za téma svého alba Ritual si zvolila starou perskou poezii. Verše vybírala mimo jiné ze sbírek Rúmího a Sa’dího ze 13. století nebo Chvádžeho Háfize ze století čtrnáctého. 

Al-QasarWho Are We? (Francie): Skupina má v sestavě jak elektrické kytary s různými efekty, tak arabskou loutnu, zvanou úd. Rytmiku tvoří bicí souprava a egyptský bubeník darbuka, v písních slyšíme také turecký strunný nástroj saz a arabský dechový nástroj mizmár. Hlavním zpěvákem na albu je Maročan Jaouad El Garouge, zakotvený v tradici severoafrické hudby zvané gnawa. 

Antonis Antoniou – Throisma (Kypr): Throisma je druhé sólové album Antonise Antoniou, jinak známého ze skupinu Trio Tekke a Monsieur Doumani. V textech autor řeší filosofická témata, často zpívá nebo spíš deklamuje o světle, ale nechybí sociálně kritický pohled. Album vznikalo v době lockdownu, kdy se Antoniou sám zavřel do studia a nahrál všechny nástroje. 

Antonio Castrignano – Babilonia (Itálie): Antonio Castrignano je zpěvák, skladatel a také hráč na tradiční buben z jihoitalského Salenta. Spolupracoval s umělci z celého světa, skládá také filmovou hudbu nebo hudbu pro balet.

Divanhana – Zavrzlama (Bosna a Hercegovina): Bosenská skupina Divanhana své aktuální album Zavrzlama natočila ve studiu ve Slovinsku klasickým analogovým způsobem ve spolupráci se zkušeným producentem Janezem Križajem, který jinak spolupracuje například s punkovými kapelami. Jde o kapelu, která kombinuje tradiční bosenské písně, takzvané sevdalinky, s prvky současného popu, jazzu a klasické hudby. 

El Khat – Albat Alawi Op. 99 (Izrael): El Khat je arabská kapela z Izraele v čele s hudebníkem a skladatelem jemenského původu Eyalem el Wahabem. Zatímco předchozí album skupiny obsahovalo moderní úpravy jemenských lidových písní, tentokrát se Eyal zaměřil především na vlastní tvorbu. V názvu nového alba Albat Alawi Op. 99 je ukryta pocta jemenskému zpěvákovi Faisalu Alawimu, který zemřel v roce 2010. 

Shadi Fathi & Bijan Chemirani – Âwât (Írán): Shadi Fathi a Bijan Chemirani pocházejí z Íránu, ale potkali se v roce 2016 v Marseille v jižní Francii. Jejich už druhé společné album má název Âwât, což v kurdském jazyce znamená „velká touha“, a obsahuje novou hudbu, inspirovanou íránskou kulturou a konkrétně starou perskou poezií. Album obsahuje jednak instrumentální skladby, jednak krátká melodramata, v nichž Shadi Fathi recituje verše. 

Noori & his Dorpa Band – Beja Power! (Súdán): Bejové, kteří představují asi šest procent populace Súdánu, jsou údajně potomci starých Egypťanů. Kapelu hudebníka Nooriho z národa Bejů objevili zástupci vydavatelství Ostinato Records díky sociální síti TikTok a zaujala je natolik, že se jí rozhodli vydat album.

Stelios Petrakis Quartet – Spondi (Řecko): Stelios Petrakis je hudebník a výrobce hudebních nástrojů z Kréty, který studoval hru na tradiční krétskou lyru, později se zaměřil na lidovou hudbu Anatolie, na klasickou a duchovní hudbu Istanbulu a na řeckou lidovou hudbu. Absolvoval také kurs hry na housle u jednoho klasického indického hudebníka. Působí také v mezinárodním španělsko-íránsko-řeckém triu, kde jsou jeho partnery Efrén López – ten je v psorinci 2022 v žebříčku World Music Charts Europe s jiným projektem na desátém místě – a íránský hudebník Bijan Chemirani (viz výše), který hostuje i na Petrakisově oceněném albu Spondi. 

Romengo & Mónika Lakatos – Folk Utca (Maďarsko): Skupina Romengo hraje lidovou hudbu olašských Romů. Vyrostli na ní a nyní ji sami předávají světu. Kapela je sice pevně zakotvena v romské tradici, ale nebojí se ani experimentovat. Jako nástroje používají na jedné straně různé nádoby nebo lžíce, ale na druhé straně se snaží i o modernější zvuk. 

NyníRanní proud
Píseň: Helou, lidé (1986); Interpret: Daněk Wabi; Album: Daněk Wabi: Live 1971–1990 (CD 2)
07:45Hudební kompas
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud
09:00Na stole je téma
10:00Zprávy ČRo Plus
10:05Dopolední proud

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!