Slyšte, lidé! – To nejlepší z World Music Charts Europe 2022

Slyšte, lidé! – To nejlepší z World Music Charts Europe 2022

Pořad v souvislostech


World Music Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
Budeme vysílat

Hudební výlet do Turecka 2023
Výsledky ankety Album roku 2022
Výsledky ankety Album roku 2022
Vysílali jsme


Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Sýrie

Hudební výlet do Sýrie
Audioarchiv
1. prosince 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V sobotu 10. prosince 2022 si v pořadu Slyšte, lidé! představíme nejúspěšnější nahrávky roku 2022 podle žebříčku World Music Charts Europe, který sestavují hudební dramaturgové více než 40 rozhlasových stanic z 26 evropských zemí. Těšit se můžete na hudbu z Kypru, Itálie, Bosny, Řecka, Izraele, Súdánu nebo Íránu.

V tomto článku jsou interpreti, které si představíme, řazeni podle abecedy. Skutečné pořadí podle celoročního žebříčku WMCE uslyšíte v audio verzi pořadu.

Justin Adams & Mauro Durante – Still Moving (Velká Británie/Itálie): Mauro Durante je houslista a kapelník přední jihoitalské skupiny Canzoniere Grecanico Salentino, která mimochodem vyhrála celoroční pořadí žebříčku World Music Charts Europe za rok 2021. Justin Adams je producent a kytarista, který produkoval i album celé kapely a kromě toho vytvořil s Maurem Durantem duo. Vedle toho spolupracuje třeba s Robertem Plantem a měl také velmi zajímavou britsko-africkou kapelu JuJu. 

Ana Alcaide – Ritual (Španělsko): Ana Alcaide je španělská zpěvačka, která se doprovází na severský nástroj zvaný nyckelharpa. Za téma svého alba Ritual si zvolila starou perskou poezii. Verše vybírala mimo jiné ze sbírek Rúmího a Sa’dího ze 13. století nebo Chvádžeho Háfize ze století čtrnáctého. 

Al-QasarWho Are We? (Francie): Skupina má v sestavě jak elektrické kytary s různými efekty, tak arabskou loutnu, zvanou úd. Rytmiku tvoří bicí souprava a egyptský bubeník darbuka, v písních slyšíme také turecký strunný nástroj saz a arabský dechový nástroj mizmár. Hlavním zpěvákem na albu je Maročan Jaouad El Garouge, zakotvený v tradici severoafrické hudby zvané gnawa. 

Antonis Antoniou – Throisma (Kypr): Throisma je druhé sólové album Antonise Antoniou, jinak známého ze skupinu Trio Tekke a Monsieur Doumani. V textech autor řeší filosofická témata, často zpívá nebo spíš deklamuje o světle, ale nechybí sociálně kritický pohled. Album vznikalo v době lockdownu, kdy se Antoniou sám zavřel do studia a nahrál všechny nástroje. 

Antonio Castrignano – Babilonia (Itálie): Antonio Castrignano je zpěvák, skladatel a také hráč na tradiční buben z jihoitalského Salenta. Spolupracoval s umělci z celého světa, skládá také filmovou hudbu nebo hudbu pro balet.

Divanhana – Zavrzlama (Bosna a Hercegovina): Bosenská skupina Divanhana své aktuální album Zavrzlama natočila ve studiu ve Slovinsku klasickým analogovým způsobem ve spolupráci se zkušeným producentem Janezem Križajem, který jinak spolupracuje například s punkovými kapelami. Jde o kapelu, která kombinuje tradiční bosenské písně, takzvané sevdalinky, s prvky současného popu, jazzu a klasické hudby. 

El Khat – Albat Alawi Op. 99 (Izrael): El Khat je arabská kapela z Izraele v čele s hudebníkem a skladatelem jemenského původu Eyalem el Wahabem. Zatímco předchozí album skupiny obsahovalo moderní úpravy jemenských lidových písní, tentokrát se Eyal zaměřil především na vlastní tvorbu. V názvu nového alba Albat Alawi Op. 99 je ukryta pocta jemenskému zpěvákovi Faisalu Alawimu, který zemřel v roce 2010. 

Shadi Fathi & Bijan Chemirani – Âwât (Írán): Shadi Fathi a Bijan Chemirani pocházejí z Íránu, ale potkali se v roce 2016 v Marseille v jižní Francii. Jejich už druhé společné album má název Âwât, což v kurdském jazyce znamená „velká touha“, a obsahuje novou hudbu, inspirovanou íránskou kulturou a konkrétně starou perskou poezií. Album obsahuje jednak instrumentální skladby, jednak krátká melodramata, v nichž Shadi Fathi recituje verše. 

Noori & his Dorpa Band – Beja Power! (Súdán): Bejové, kteří představují asi šest procent populace Súdánu, jsou údajně potomci starých Egypťanů. Kapelu hudebníka Nooriho z národa Bejů objevili zástupci vydavatelství Ostinato Records díky sociální síti TikTok a zaujala je natolik, že se jí rozhodli vydat album.

Stelios Petrakis Quartet – Spondi (Řecko): Stelios Petrakis je hudebník a výrobce hudebních nástrojů z Kréty, který studoval hru na tradiční krétskou lyru, později se zaměřil na lidovou hudbu Anatolie, na klasickou a duchovní hudbu Istanbulu a na řeckou lidovou hudbu. Absolvoval také kurs hry na housle u jednoho klasického indického hudebníka. Působí také v mezinárodním španělsko-íránsko-řeckém triu, kde jsou jeho partnery Efrén López – ten je v psorinci 2022 v žebříčku World Music Charts Europe s jiným projektem na desátém místě – a íránský hudebník Bijan Chemirani (viz výše), který hostuje i na Petrakisově oceněném albu Spondi. 

Romengo & Mónika Lakatos – Folk Utca (Maďarsko): Skupina Romengo hraje lidovou hudbu olašských Romů. Vyrostli na ní a nyní ji sami předávají světu. Kapela je sice pevně zakotvena v romské tradici, ale nebojí se ani experimentovat. Jako nástroje používají na jedné straně různé nádoby nebo lžíce, ale na druhé straně se snaží i o modernější zvuk.