Antonis Antoniou: Za covidu se mnozí zbláznili

Antonis Antoniou: Za covidu se mnozí zbláznili
14. listopadu 2022 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Už potřetí bude hostem Jannise Morase v pořadu Jak se vám líbí kyperský hudebník Antonis Antoniou. Poprvé spolu hovořili na jaře 2021 o skupině Trio Tekke, podruhé na podzim 2021 o kapele Monsieur Doumani a o Antonisově sólovém albu Kkismettin. Nyní je řeč o novém sólovém albu Throsima, které je v listopadu 2022 už druhý měsíc za sebou na prvním místě žebříčku World Music Charts Europe.

Antoniou v rozhovoru říká, že nové album je vlastně pokračováním prvního a obě jsou zúročením toho, co dělal a co nového se naučil v době epidemie covidu. Říká: „Bylo to něco, co se velmi těžko popisovalo slovy. Provázely to velmi tíživé emoce, něco, co jsme nikdy předtím nezažili. Velmi se to blížilo pocitu, který bychom asi měli ve vězení. Mám na mysli pocit nemít základní svobody. A všechna tato energie musela někam vyústit. Každý člověk si musel najít nějaký způsob, aby se nezbláznil. Někteří ho však nenašli. Mnozí se bohužel zbláznili.” 

I když je například kapela Monsieur Doumani pro Antonise Antoniou dál stěžejním projektem, užívá si i tvorby sólových nahrávek, které připravuje ve svém domácím studiu. V rozhovoru říká: „Já svoje studio používám vlastně jako další nástroj. A je to tedy úplně něco jiného, než být s kapelou, a velmi si to užívám. Mám absolutní kontrolu, absolutní svobodu, kdykoli se můžu vrátit k něčemu, co se mi nelíbí a nahradit to. Mám k dispozici studio a počítač, kde můžu kdykoli cokoli vytvořit.” 

Antonis Antoniou je tentokrát autorem nejen hudby, ale i všech textů na albu. Vysvětluje: „Texty vytvořily jednotu samy od sebe. Jednota devíti skladeb na albu, které vzniklo z proudu vyjádření emocí, které jsem tehdy měl a stále mám, protože je to aktuálně stále situace vnitřního hledání. Vlastně celá filosofie v pozadí textů je existencialistická. A je to taky velmi osobní téma, každý člověk se samozřejmě hledá a hledá odpovědi na otázky, které si pokládá. A já jsem chtěl v tomto případě prostřednictvím své hudby napsat to, co jsem chtěl slyšet. A něco se z toho naučit.” A pokračuje: „Takže v těchto skladbách především kladu otázky, které možná ani nemají odpověď. Jsou zkrátka filosofické. O lidské existenci, o světě, o vesmíru. Co tady děláme a podobné otázky, které mají určitě všichni lidé, někteří více, někteří méně. Věřím, že je to zdravý způsob, jak některé věci pochopit nebo si je uvědomit.” A protože hudebník nepočít s tím, že by jeho posluchači rozuměli textům v kyperské řečtině, zveřejnil v bookletu alba i jejich překlady do angličtiny.