Divanhana: Život složitý jako velký uzel

Divanhana: Život složitý jako velký uzel
7. srpna 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Nejúspěšnějším světovým albem za prvních osm měsíců roku 2022 podle žebčíčku World Music Charts Europe je kolekce Zavrzlama bosenské skupiny Divanhana. Skupina vystoupí na konci prázdnin na dvou místech na Břeclavsku – 26. srpna v Hlohovci a o den později v Charvátské Nové Vsi. Rozhovor s jejím pianistou Nevenem Tunjičem budeme v premiéře vysílat 24. srpna v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Nevenem Tunjičem ze skupiny Divanhana

Vaše nejnovější album má zvláštní název Zavrzlama. Co to znamená?

Slovo „zavrzlama“ znamená uzel nebo nějakou změť, když se moc věcí splete dohromady. Zároveň to ale můžeme obrazně přenést na každodenní život v Bosně a Hercegovině, kde se proplétají lidé různých náboženství a různých národností. Tím pádem je politický život u nás velmi složitý a to všechno nás svazuje do jednoho velkého uzlu. Všichni máme bosenská srdce a náš život je někdy složitý, jindy méně. A o tom všem promlouvají krásné písně, které z naší propletené země pocházejí.   

Jak se na výsledném zvuku alba podepsala koronavirová krize?

Album jsme stihli nahrát ještě před koronavirovou krizí, ale během pandemie jsme nahrávku míchali. A myslím, že nám to pomohlo, protože jsme na to měli dost času. Jinak totiž pořád koncertujeme, stále cestujeme. V době, kdy jsme cestovat nemohli, jsme se mohli naplno věnovat dokončení alba. Seděli jsme doma, posílali jsme si nahrávku navzájem, debatovali o ní, ptali jsme se dalších lidí na názor. Vzniklo tak kolektivní dílo, na kterém se v posledních dvou letech podílela spousta našich spolupracovníků. A já jsem na výsledek opravdu hrdý.  

Na albu sice převažuje vaše vlastní tvorba, ale vycházíte z bosenského stylu sevdah. Jak byste jej charakteriziovali?

Je těžké lidem vysvětlit, co přesně znamená sevdah. Přirovnal bych to například k portugalskému fadu nebo k flamenku. To je hudba, kterou cítíte. A podobným pocit můžete mít i ze sevdalinek. Je to hudba, která vznikala v městském prostředí na území dnešní Bosny a Hercegoviny v době Osmanské říše. Ale je to také hudba, která vzniká v současné době a která vypráví o současném každodenním životě v Bosně a Hercegovině. Sevdah je píseň našeho života.   

Máte vy sám nějaké své hrdiny této hudby?

Mnoho tradičních písní má neznámé autory, ale můžeme říct, že všichni umělci, kteří tuto hudbu hráli na území bývalé Jugoslávie, nás nějakým způsobem ovlivnili. Byli to například Himzo Polovina, Safet Isović nebo Zehra Deović. Ale jsou to také součastí umělci z Bosny a Herceginy jako Damir Imamović, Amira Medunjanin, Božo Vrećo nebo skupina Mostar Sevdah Reunion. Vlastně všechno, co slyšíme, má nějaký vliv na naši hudbu.   

Letos v březnu a dubnu bylo vaše album na prvním místě žebříčku World Music Charts Europe. Je to pro vás důležité?

Pro kapelu je tento úspěch opravdu důležitý, protože potvrzuje, že naše cesta vede správným směrem. Určitě bychom tedy rádi pokračovali podobným způsobem a vydávali například vlastní hudbu. Úspěch v žebříčku je ale důležitý i pro nás „byznys“, pro ty, kteří nám organizují koncerty, pro naše manažery a podobně. Doufám tedy, že nám to přinese spoustu další zajímavé práce. Chceme se totiž soustředit především na cestování, na to, že budeme moci hrát dalším a dalším lidem. Doufám tedy, že to naší kapele přinese více koncertů.   

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web