Stelios Petrakis: Nikdy jsem nic neplánoval

Stelios Petrakis: Nikdy jsem nic neplánoval
25. září 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Stelios Petrakis je hudebník a výrobce hudebních nástrojů původem z Kréty. Působí v několika kapelách a ve své vlastní dílně vyrábí lyry, sazy a další strunné nástroje. Jeho aktuální autorské album Spondi bylo v létě 2022 dva měsíce na prvním místě prestižní hitparády World Music Charts Europe, kterou sestavují rozhlasoví publicisté z celé Evropy. Rozhovor se Steilosem Petrakisem připravil Jannis Moras.

Úryvky z rozhovoru se Steliosem Petrakisem

Nikdy jsem neplánoval jediný svůj krok. Přichází nějakým zázračným způsobem samy. To, o čem jsem před deseti lety přemýšlel jako o nesplnitelném snu, najednou v určitou chvíli přišlo. Prostě se to děje. A tak mám štěstí, že všechno v mém životě se událo právě takovým způsobem, jakým se událo. Takže například když jsem chtěl studovat, abych se dostal do Atén, do centra Řecka, abych dostal co možná maximum impulzů z různých stran, abych zjistil, co se mi líbí a následoval svou cestu, uspěl jsem. I když v oboru, který jsem pak nedělal. Ale dostalo se mi té příležitosti, kterou jsem chtěl.

Krétská hudba je hudba prostá a lidová. Opírá se o krátké melodické fráze, protože se zrodila z primitivních dechových nástrojů. Proto v krétské hudbě nemáme velké skoky nebo velké výkyvy. Je to hudba, která je založená na modálních stupnicích, které jsou typické především pro oblast východního Středomoří a Blízkého východu, ale setkáváme se s nimi v podstatě od Itálie až po Indii. Takže náleží do kategorie modálních stupnic.

Nástroje, které používáme, jsou především smyčcové. Zejména pak krétská lyra, kterou najdeme hlavně ve vnitrozemí ostrova, a housle, které jsou častější na okrajích, tedy v okolí měst Chania a Sitia. Lyru pak nejčastěji doprovází krétská loutna, která přišla asi před sto lety. Na ni se hraje trsátkem a jednak melodie, jednak rytmus. Před loutnou jsme měli nástroj zvaný boulgari, což je druh tambury, který je znám v oblasti celé Malé Asie. A máme i dechové nástroje jako je například askomantoura, což jsou vlastně krétské dudy. A pak taky různé malé píšťaly. Takže sečteno podtrženo máme nástroje smyčcové, drnkací i dechové a buben zvaný daouli, který zastupuje nástroje perkusní a bicí.

To album bylo vytvořeno s opravdu velkou péčí, protože jsme měli v podstatě dva roky lockdown, a tak jsme měli mnoho času na to, abychom se soustředili na každý detail, na každou notu. Nebylo to jen pojďme to nahrát a hotovo. Opravdu jsme se zabývali každičkou notou.

Jsem velmi rád, že je mé dílo oceňováno od těch největších odborníků. Protože je sice dobré věřit, že naše práce za něco stojí, ale je ještě lepší, když nám to potvrdí lidé, kteří jsou ještě většími odborníky, než jsme my. A tak se moje radost nedá ani popsat. Děkuji mockrát všem publicistům a World Music Charts Europe jako instituci, protože je jedním z kompasů, které nám v Evropě ukazují to, co stojí za to dělat.

 

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web