Verneri Pohjola – trumpetista z Finska

2. září 2011 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Severní Evropa je momentálně na špici evropského jazzu, pokud jde o invenci a originalitu hudebníků a skladatelů. Vedle rozsáhlé scény švédské a čím dál inspirativnější norské stojí možná trochu v pozadí jazz finský. Jedním z nejzajímavějších mladých hráčů je 33letý finský trumpetista Verneri Pohjola. V roce 2009 vydal album Aurora.

Verneri Pohjola, syn kontrabasisty Pekky Pohjoly, se narodil v Helsinkách den před Štědrým dnem 1977. Studoval na Jazzové a popové konzervatoři a na Hudební škole Örebro v Helsinkách a pokračoval studiem jazzu na Sibeliově akademii. Tam se seznámil s klavíristou Tuomem Prättälä, s kontrabasistou Anttim Lötjönenem a s bubeníkem Olavim Louhivuorim, s nimiž v roce 2002 založil Ilmiliekki Quartet. V roce 2004 vydali své debutové album March Of The Alpha Males a v roce 2006 CD Take It With Me.

Skupina získala cenu Teosto udělovanou finským skladatelům a Pohjola získal na jazzovém festivalu Porti cenu Umělec roku.

Verneri Pohjola je také členem souboru Quintessence, skupiny finské pianistky Iro Haarla, souboru SUhkan Uhka, UMO Jazz Orchestru a skupiny Silvio, ve které hraje na bicí. Se svým bratrem Ilmarim spoluúčinkovali na albu Views svého otce Pekky Pohjoly.

(Podle Wikipedie)

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web