Verneri Pohjola – trumpetista z Finska

2. září 2011 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Severní Evropa je momentálně na špici evropského jazzu, pokud jde o invenci a originalitu hudebníků a skladatelů. Vedle rozsáhlé scény švédské a čím dál inspirativnější norské stojí možná trochu v pozadí jazz finský. Jedním z nejzajímavějších mladých hráčů je 33letý finský trumpetista Verneri Pohjola. V roce 2009 vydal album Aurora.

Verneri Pohjola, syn kontrabasisty Pekky Pohjoly, se narodil v Helsinkách den před Štědrým dnem 1977. Studoval na Jazzové a popové konzervatoři a na Hudební škole Örebro v Helsinkách a pokračoval studiem jazzu na Sibeliově akademii. Tam se seznámil s klavíristou Tuomem Prättälä, s kontrabasistou Anttim Lötjönenem a s bubeníkem Olavim Louhivuorim, s nimiž v roce 2002 založil Ilmiliekki Quartet. V roce 2004 vydali své debutové album March Of The Alpha Males a v roce 2006 CD Take It With Me.

Skupina získala cenu Teosto udělovanou finským skladatelům a Pohjola získal na jazzovém festivalu Porti cenu Umělec roku.

Verneri Pohjola je také členem souboru Quintessence, skupiny finské pianistky Iro Haarla, souboru SUhkan Uhka, UMO Jazz Orchestru a skupiny Silvio, ve které hraje na bicí. Se svým bratrem Ilmarim spoluúčinkovali na albu Views svého otce Pekky Pohjoly.

(Podle Wikipedie)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web