Finské a slovenské tango v Náměšti

3. května 2013 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Tématem mezinárodního festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou bude letos Láska a lidské náklonnosti. Na programu bude mimo jiné tango v překvapivých podobách.

Johanna Juhola je hráčka na akordeon světového formátu, jejíž doménou je tango nuevo, v jejím rodném Finsku velmi oblíbené. Johanna vyšla ze stejné líhně jako světově proslulí finští akordeonisté Maria Kalaniemi a Kimmo Pohjonen; promovala na Sibeliově akademii. Hraje bez stereotypů a automatického předpokladu, že tango musí být nutně vážná záležitost. Její alba přesahují do všech tradičních i experimentálních projektů, kterých se dosud zúčastnila. Slyšíme od ní rozjívenost a teatrálnost hudby komponované pro cirkusová a divadelní představení, jazzové kudrlinky i nerozpletitelné napojení jejího originálního tanga na finský venkov a elektroniku. „Nevím, jestli jsem vůbec někdy byla příznivec tradiční hudby. Pro mě představuje hodně široký a takřka nedefinovatelný pojem. Tradiční hudba je dnes především fúzí, podobně jako tango nuevo a já z nich vytvářím vlastní novou fúzi," říká Johanna Juhola ke svému novátorskému, prý až „neposlušnému a trochu podvratnému“ přístupu k tango nuevo. Vítězka mezinárodní soutěže Astora Piazzolly z roku 2000 na Folkové prázdniny přiveze své třetí, značně eklektické album Fantasiatango 2 a v Náměšti nad Oslavou ji doprovodí kytarista a zpěvák Roope Aarnio s elektro programátorem Hannu Oskalou.

Slovenské tango nuevo představí na festivalu skupina Triango. Tři špičkoví instrumentalisté – klavírista a skladatel Peter Breiner, akordeonista Boris Lenko a houslista Stano Palúch – naplňují představy o tango nuevo coby hudbě neustále rozšiřující inspirační hranice. Na čerstvém albu Super Triango nabízí Triango vedle vlastní tvorby, také klasiku od prominentních argentinských skladatelů, včetně Astora Piazzolly a svérázné tango od čínského skladatele Chena Gorxina, které triu pomáhala natáčet čínská hráčka na cello Tina Guo.

Folkové prázdniny budou v Náměšti nad Oslavou probíhat od 20. do 27. července 2013.

(Tisková zpráva)

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web