Slyše, lidé!: Hudební výlet do Polska

29. června 2013 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V příštím vydání pořadu Slyšte, lidé! si představíme několik skupin z Polska, které vycházejí z lidových kořenů. Některé z nich hrají folklór v ryzí akustické podobě, jiné jej kombinují s rockem, jazzem nebo elektronickou hudbou. Těšit se můžete například na Transkapelu, Turnioki, Kapelu ze wsi Warszawa, na hudebníka Joszka Brodu, písničkářku Antoninu Krzysztoń a další. Poslouchejte v sobotu 6. července od 19.15 nebo v úterý 9. července v 16.55.

Jako první nám bude v pořadu hrát Joszko Broda, 41letý hráč na fujaru, housle, dudy a řadu dalších lidových i jiných nástrojů. Na scéně se pohybuje od útlého dětství – už jako čtyřletý vystupoval v kapele svého otce. Rodina Brodových pochází z polské strany Beskyd, kde žije po generace už od 12. století. Joszko se vedle lidové hudby věnuje křesťanským písním a tvorbě pro děti. My si budeme hrát z alba Posłóchejcie kamaradzi, na kterém vedle Joszka Brody účinkuje jeho otec Józef Broda senior, dále dva maďarští hudebníci – hráč na violu Péter Éri a kontrabasista Pál Hávásreti – a romský cimbalista Kálmán Balogh.

Soubory z Polska jezdí pravidelně na festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Jednou z prvních kapel, které se posluchačům na Vysočině představily, byli Muzykanci. Skupina byla aktivní v letech 1997–2002 a tvořili ji Alicja Choromańska-Hałas na rytmické nástroje, Jacek Hałas na akordeon a basu, Joanna Słowińska na housle a Jan Słowiński na housle, violu a basu. V roce 2002 kapela ukončila činnost, ale v roce 2010 se do Náměště v původním složení vrátila. Mezitím jezdí na Vysočinu Joanna Słowińska se svými sólovými projekty a představí se zde i letos, 27. července 2013. Wojciech Ossowski z polského Radia 3 Joannu Słowińskou přirovnal ke slavným ženským osobnostem world music, jakou jsou nebo byly Cesaria Evora, Omara Portuondo nebo Lila Downs. Vedle polských horalských písní se zpěvačka věnuje také tangu, klezmeru nebo písním židovským.

Na českých festivalech se v minulosti objevila také skupina Turnioki. V roce 2005 hrála na Zahradě v Náměšti na Hané a na Festivalu Slunce ve Strážnici. Turnioki kombinují folklórní prvky s rockem a také s reggae nebo hiphopem.

Los Agentos je sice kapela, která s polským folklórem mnoho společného nemá, avšak zajímavým způsobem propojuje různé hudební žánry, ať už je to blues, jazz nebo hudba africká, tedy také world music. Los Agentos letos zvítězili v soutěži Blues Aperitiv v Šumperku a v listopadu budou tamtéž zahajovat mezinárodní festival Blues Alive.

Důležitou postavou polské scény je písničkářka Antonina Krzysztoń. Její jméno a hlas je spojeno s obdobím výjimečného stavu v Polsku v 80. letech, kdy neoficiálně vystupovala v bytech, kostelích a studentských klubech. Do polštiny přeložila některé písně Karla Kryla, v repertoáru má také řadu písní s křesťanskou tematikou. Zpívá a capella, případně se doprovází na kytaru.

Další polská skupina, kterou známe i z českých festivalů a konkrétně opět z Folkových prázdnin z Náměště nad Oslavou, je Orkiestra św. Mikołaja. Skupina vznikla vznikla v roce 1988, a patří tedy k průkopníkům svého žánru v Polsku. Jejím cílem je oživovat pozapomenuté folklórní tradice a na druhou stranu folklór obohacovat. V nástrojovém obsazení osmičlenného souboru najdeme housle, cimbál, dutar, mandolínu, mandolu, cello, flétny, kontrabas, bicí, kytaru a perkuse. Aranže jsou plně akustické a kapela v nich využívá prvků různých hudebních kultur.

Další důležitou polskou skupinou je Warsaw Village Band neboli Kapela ze wsi Warszawa. I ona hraje tradiční polské písně s akustickými nástroji – bubnem, cimbálem, houslemi a violoncellem –, ale v moderním duchu. Skupina vznikla v roce 1997, svému stylu říká hardcore folk a staví především na kombinaci syrových ženských hlasů, mohutného zvuku smyčcových nástrojů a výrazné rytmice.

Letos na Vysočinu přijede další zajímavá skupina z Polska, Vołosi. Jde vlastně o malý smyčcový orchestr, který tvoří houslisté Krzysztof Lasoń a Zbigniew Michałek, hráč na třístrunnou violu Jan Kaczmarzyk, violoncellista Stanisław Lasoń a hráč na kontrabas Robert Waszut. Jediným „ne-strunným“ nástrojem v základní sestavě jsou dudy, na které v některých písních hraje violista Kaczmarzyk. V sestavě kapely se propojily dva rozdílné přístupy k muzice – zatímco bratři Lasońové studovali klasickou hudbu, ostatní členové skupiny vyšli z lidového horalského prostředí a k hudbě přistupují intuitivně. V hudbě skupiny Vołosi hraje důležitou roli improvizace a hráčské mistrovství.

Další kapela, kterou si pustíme, už v Náměšti také vystupovala. Říká si Transkapela a hraje syrovou lidovou hudbu z polských, ukrajinských a rumunských Karpat. Sestavu tvoří cimbalista a hráč na violu Robert Wasilewski, houslisté Maciej Filipczuk a Ewa Wasilewska a violoncellista Piotr Pniewski – jde tedy vlastně o smyčcové kvarteto, rozšířené právě o cimbál a také perkuse.

Zajímavý projekt vytvořili v roce 2002 někteří členové Kapely ze wsi Warszawa s producentem elektronické hudby Rafałem Kołacińským. Vznikla skupina s názvem Village Kolektiv, která propojuje hudbu z polského Mazovska a z Bulharska s hrdelním zpěvem středoasijské Tuvy, s jojkem severských Sámů a s elektronickou hudbou, drum&bassem a dubem.

Úplně na závěr se nám představí skupina Zakopower, kterou založil v roce 2005 horal z polské strany Tater Sebastian Karpiel Bułecka. Devítičlenná skupina mísí horalský folklor s rockem, prvky jazzu, ale třeba i africkými rytmy.

NyníDopolední proud
Píseň: Pane můj, tady stojím (1991); Interpret: Manželé Radovi; Album: Manželé Radovi: Pane náš, ať láska spojí…
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba
12:05Hudební siesta
13:00Zprávy ČRo Plus
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!