Jazzová naděje: Aaron Parks

Jazzová naděje: Aaron Parks
22. prosince 2008 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Těsně před Vánoci máme pro vás tip na jedno výborné jazzové album. Jmenuje se Invisible Cinema a natočil je 24letý americký klavírista Aaron Parks. Poslechněte si, budete mile překvapeni.

Aaron Parks: CD Invisible CinemaKlavírista Aaron Parks debutoval ve skupině trumpetisty Terence Blancharda, se kterým natočil tři alba pro prestižní vydavatelství Blue Note včetně nahrávky A Tale Of God’s Will (A Requiem For Katrina), oceněné cenou Grammy. Aktuálně vystupouje s kytaristou Kurtem Rosenwinkelem a vydal své první album Invisible Cinema (také na značce Blue Note).

Vilém Spilka ve své recenzi pro časopis Harmonie: „Parksova hudba je typicky postmoderně všeobjímající, nikdy však neztrácí posluchače. Je dostatečně pestrá a mísící vlivy, aby dokázala udržet pozornost po více než padesát minut premiérového disku u Blue Note, což jest dle slov samotného Parkse limit pro udržení soustředěnosti posluchače. Parks je jako hodně mladých amerických hudebníků vyznavačem formy a harmonických schémat, které tvoří kostru kompozice a z nichž se utíká do neprobádaných míst, aby se vždy dalo bezpečně dostat zpět. Vybočení jak rytmické, tak harmonické funguje vždy nejlépe, když se má k čemu postavit do protipohybu či kontrastu, a Parks si je tohoto faktu dobře vědom. Jeho skladby jsou promyšlené, ale ne strojené, chytlavé, ale ne prvoplánové, inspirované nejrůznějšími kulturami, ale zemité a ctící kořeny jazzu. Parksovy skladby jsou natolik silné, že je na svoji desku neváhá převzít dokonce Terence Blanchard, sám mimořádně zručný skladatel. Aaron Parks mu ostatně hraje v kapele a Blanchard má nesporně nemalý vliv na jeho současný sidemanský kredit.“

Na Parksově desce dále účinkují Mike Moreno (kytara), Matt Penman (kontrabas) a Eric Harland (bicí).