Slyšte, lidé! – Novinky z country a bluegrassu 2023

Slyšte, lidé! – Novinky z country a bluegrassu 2023

Pořad v souvislostech


Novinky z country a bluegrassu 2023
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
21. dubna 2023 Country, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V týdeníku Slyšte, lidé! vám tentokrát nabídneme přehled novinek z country a bluegrassu. Budeme poslouchat hudbu ze zahraniční i od nás, a bude to jak velmi tradiční podoba těchto žánrů, tak různé zajímavé fúze. Těšit se můžete například na americkou skupinu Punch Brothers, na belgický soubor Mandolinman, na Jakea Blounta, který nově zpracovává afroamerický folklor, na barokní árii v podání české skupiny Malina Brothers nebo na ukázku z nejnovějšího alba Roberta Křesťana a Druhé trávy. Premiéra 22. dubna 2023.

Dva špičkoví čeští interpreti bluegrassu a dalších akustických žánrů, Radim Zenkl a Ondra Kozák, natočili a vydali společné album Eastern Grass. Radim Zenkl pochází z Opavy, své dětství a mládí prožil v Ostravě, kde tak začal hrát na mandolínu. Vystupoval s bluegrassovými soubory, ale byl také sólistou filharmonického orchestru. Pár měsíců před listopadem 1989 emigroval do Spojených států – jednak samozřejmě z politických důvodů, jednak proto, aby se mohl setkat se svými hudebními vzory. V roce 1992 vyhrál prestižní mandolínový přebor ve Winfieldu ve státě Kansas a později se mu podařilo vystupovat po boku velkých osobností světové akustické hudby. Ondra Kozák je mnohonásobný vítěz ankety Bluegrassové asociace České republiky v kategorii Kytarista roku a výborně hraje také na housle a další nástroje.

Leftover Salmon je skupina z amerického Colorada, která vznikla v roce 1989 a hraje směs bluegrassu, rocku, country a louisianského zydeca. Své zatím poslední album Brand New Good Old Days kapela vydala v roce 2021 a na jeho začátek zařadila velmi zajímavou akustickou úpravu písně Black Hole Sun od rockové skupiny Soundgarden z roku 1994. 

Album Hell On Church Street od americké skupiny Punch Brothers obsahuje „coververze na druhou“. Skupina, kterou v roce 2006 založil mandolinista Chris Thile, vychází z bluegrassu, který ovšem propojuje s prvky vážné hudby, jazzu nebo rocku. Zmíněné album je vlastně novým zpracováním celé desky Church Street Blues amerického kytaristy Tonyho Rice z roku 1983. Skupina své album nahrála na podzim 2020, jen několik týdnů předtím, než Tony Rice ve věku 69 let zemřel. Už Riceovo album však obsahovalo coververze písní od Boba Dylana, Toma Paxtona, Jimmyho Rodgerse a dalších autorů. Chris Thile, kapelník Punch Brothers, nám loni v rozhovoru řekl: „Tony Rice s repertoárem, který si vybral, něco udělal a my na to reagujeme. Naším cílem nebylo ty písně zkopírovat. Je to dialog jako protiklad monologu. Psaní hudby a jakýkoli tvůrčí proces je vždy svým způsobem dialog. Ale když reinterpretujete hudbu někoho jiného, dostává se tento dialog do popředí.“

Jake Blount na albu The New Faith po svém zpracoval staré duchovní písně, které si Afroameričané zpívají po desetiletí nebo i staletí. Cílem bylo natočit album písní, které se zpívají při afroamerických bohoslužbách a obřadech, ale obohatit tyto písně o možnosti moderní zvukové techniky. Na albu se tak vedle sebe potkávají tradiční perkuse a bicí, banja, housle a také rap, práce se zvukovými smyčkami, rockový rytmus a moderní aranžmá. Svou roli na albu hraje i zvuk přirozeného prostředí včetně různých natočených ruchů. Jake Blount se v písních zčásti vrací k autentickému zvuku afroamerických bohoslužeb z první poloviny minulého století, ale zároveň pracuje i s prvky amerického bělošského folkloru a folkového hnutí. Zpěvák, který se sám doprovází na několik nástrojů, natáčel ve své ložnici v americkém státě Rhode Island, doprovodný zvukový materiál včetně příspěvků řady hostů vznikal na několika místech Severní a střední Ameriky – v Georgii, v Texasu, ve státě Mississippi, v New Yorku a také na Jamajce a ve středoamerickém Belize.

Své nové autorské album vydala v roce 2022 slovenská hudebnice a zpěvačka Eniesa, vlastním jménem Sandra Urbančíková. Jako hosty si do studia přizvala mimo jiné hráče na banjo Luboše Malinu z Druhé trávy, amerického písničkáře Aarona Brookse nebo špičkového hráče na foukací harmoniku Billa Barretta. Album se jmenuje Arya’s a zpěvačka je představila také formou živého vystoupení ve studiu našeho rádia. Sama Eniesa říká, že se tímto svým albem snažili přiblížit ke country.

Skupina Druhá tráva z country a především bluegrassu vyšla, ale hned od začátku své více než 30leté existence žánrové hranice překracuje. A málokde to dělá tak výrazně jako na svých posledních dvou albech, nazvaných Díl první a Díl druhý. Původně to vlastně mělo být jedno dvojalbum, které kapela začala točit s anglickým producentem Eddiem Stevensem. Jenže zasáhl covid a kapela musela natáčení načas přerušit. Nejprve tedy vyšlo album Díl první, které obsahovalo z větší části coververze, a v roce 2022 následovalo pokračování, Díl druhý, hlavně s vlastní tvorbou. Producent Eddie Stevens rozhodně není člověk z prostředí čistě akustické hudby. Naopak, má na svědomí i řadu nahrávek elektronické hudby a u nás je známý díky spolupráci se svou partnerkou Janou Kirschner na jejích experimentální nahrávkách. I do hudby Druhé trávy tedy Stevens přinesl nové prvky – jemnou elektroniku, novou práci s rytmem a úplně jiný pohled na míchání žánrů i na výsledný zvuk nahrávky.

Tim O’Brien je country a bluegrassový hudebník původem ze Západní Virginie. Zpívá, hraje na kytaru, housle, mandolínu, banjo, buzuki a mandocello. Věnuje se široké škále písní od tradicionálů až po autorskou tvorbu a od čistě akustického sólového projevu až po hraní ve folkrockových kapelách. V roce 2005 získal cenu Grammy v kategorii tradičního folku, v roce 2014 pak další Grammy, tentokrát za bluegrass. V roce 2021 nahrál album He Walked On

Belgická skupina Mandolinman v sestavě se čtyřmi mandolínami hraje originální úpravy vlámských lidových písní. Zatímco první dvě alba s tradiční hudbou skupina vydala pouze v základním obsazení čtyř hráčů na mandolíny, nejnovější album Houtekiet vzniklo v rozšířené sestavě. Kvarteto zde totiž doplnil Mathijs Bertel ze skupiny Ansatz Der Maschine, který hraje na syntezátory a obsluhuje samply a programování. Nové album má i zajímavý literární koncept. Obsahuje sice výběr lidových a starých písní, zapsaných většinou v 18. a 19. století, ale zároveň tvoří soundtrack k veršům Jonase Van Thielena, které pro změnu vycházejí ze slavné vlámské novely Houtekiet spisovatele Gerarda Walschapa z roku 1939. Ta pojednává o založení jedné vesnice a o primitivním divochovi Janu Houtekietovi. Základem alba je tak kontrast mezi starým a novým, důležitými tématy jsou vznik civilizace, lidská přirozenost, život a smrt. I když je tedy hudba na albu instrumentální, v bookletu si můžete přečíst texty básní.

Album Cross The Rolling Water natočila skotská písničkářka a houslistka usazená v New Yorku Hannah Read společně s edinburským hudebníkem Michaelem Starkeym. Album vyšlo u britského vydavatelství Hudson Records v létě 2022. Hannah Read poté, co odešla ze Skotska do Spojených států, studovala americké houslové styly a spolupracovala s výraznými postavami zámořské akustické hudby jako s Tonym Trischkou nebo se Sarou Jarosz. Michael Starkey žije ve Skotsku a zaměřuje se především na takzvaný old-time styl ve hře na banjo. Společně hrají jak staré písně, tak úplně nový repertoár.

Jana P.S., celým jménem Jana Perníková Soukupová, je jednou ze zpěvaček vokální skupiny Pětník. Kromo toho si ale nedávno splnila sen a vydala své první sólové album Ode zdi ke zdi, žánrově někde mezi folkem, country, blues a folkrockem. Nové písně zpěvačce napsali Dušan Vainer nebo Jarda Hnízdil, autorem původních textů je David Konopáč, jinak známý ze spolupráce se skupinami Jarabáci, Poutníci nebo s Tomášem Suchým. Album obsahuje také písně Josefa Kainara nebo Jiřího Šlupky Svěráka a závěrečný Gramofon Tomáše Berky. 

Reba McEntire se narodila v Oklahomě v roce 1955. Je to nejen zpěvačka, ale také úspěšná herečka. Prodala více než 75 milionů svých desek, více než 100 jejích písní bodovalo v oficiální americké country hitparádě a 25 z nich se dostalo na první místo. V letech 2001–2007 byla hlavní představitelkou šesti sezón televizního sitcomu, který se přímo podle ní jmenoval Reba. V roce 2022 jí vyšlo výběrové album My Chains Are Gone s podtitulem Oblíbené hymny a gospely. 

Skupina Buster Sledge působí v norském hlavním městě Oslu, ale její sestava je norsko-americká. V květnu 2022 vydala své první studiové album Call Home a na podzim pak další nahrávku Dreamer. Kapela, která má v nástrojovém obsazení housle, banjo a kytaru, vychází z americké tradice akustické hudby. Hlavní zpěvák, houslista a autor písní Michael Barrett Donovan pochází z Kalifornie a vyrostl na folku a country. Jeho norští spoluhráči Mikael Jonassen a Jakob Folke Ossum mají zkušenosti s bluegrassem a také s jazzem.

Americká bluegrassová skupina The Po’ Ramblin’ Boys má na svém kontě ocenění od Mezinárodní bluegrassové asociace a byla také nominována na cenu Grammy. V jejím čele stojí 34letý hráč na mandolínu a zpěvák CJ Lewandowski, který je na jedné straně zakotvený v tradici žánru a na straně druhé se nebojí nových hudebních výzev. Říká k tomu: „Krása bluegrassu netkví pouze v tradici této hudby, ale i v jejím neustálém vývoji.“

Luboš Malina je jedním ze zakladatelů a důležitých členů Druhé trávy. Kromě toho však existuje skupina Malina Brothers, kterou tvoří Luboš Malina a jeho bratři Pavel a Pepa a spolu s nimi kontrabasista Pavel Peroutka. Malina Brothers mají v repertoáru trampské písně, autorské bluegrassové skladby, písně irské i americké. Jejich nejnovější album Baroquegrass je ovšem v jejich repertoáru unikátní. Přináší úpravy barokních melodií, které psal na přelomu 17. a 18. století hrabě František Antonín Sporck z Kuksu. Vedle jeho instrumentálních skladeb album obsahuje i zpívanou árii – dialog mezi dvořanem a poustevníkem –, kterou jako hosté nazpívali František Černý z Čechomoru a Robert Křesťan. Dále pak na albu najdeme také jednu skladbu Johanna Sebastiana Bacha.

 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!