Slyšte, lidé! – Novinky z country a bluegrassu

Slyšte, lidé! – Novinky z country a bluegrassu
6. listopadu 2018 Country, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V dalším vydání pořadu Slyšte, lidé! se budeme věnovat novinkám z country, bluegrassu a příbuzných žánrů. Poslechneme si ukázku z alba, které písničkářka Radůza věnovala autorům trampských písní. Svou představu o country hudbě nám sdělí Martin Kyšperský ze skupiny Květy. Dále uslyšíte slovenského zpěváka Stana Grance, bluegrassovou skupinu Sunny Side nebo Blueland ze Slovenska. Premiéru vysíláme v sobotu 10. listopadu 2018, poté bude pořad k dispozici v našem audioarchivu.

Skupinu The Tired Horses založil v Praze zpěvák a kytarista Míla Fuxa poté, co se rozpadlo jeho dlouholeté duo s Ondřejem Šebestou Krock. The Tired Horses je pětičlenná kapela ve složení dvě kytary, basa, klavír a banjo plus hostující houslistka. Žánrově jde o hudbu na pomezí country a blues a důležité je, že vedle vlastních písní Míla Fuxa přetextovává skladby Boba Dylana. Z nich také sestavil album Otisk lidské duše.

Tvorbu převzatou, ale tentokrát ryze českou, najdeme na albu s názvem Šedifky a Přeletky – Ze starých zpěvníků. Pod novou interpretací 16 trampských písní z let 1928–42 je podepsáno volné uskupení, v jehož čele stojí legenda trampské hudby, plzeňský písničkář Béďa Šedifka. Dále účinkují členky ženského tria Přelet M. S. a také Miki Ryvola, mandolinista Petr Vrobel nebo další plzeňský muzikant Přemek Haas. Album vyšlo u příležitosti dvou kulatých výročí trampingu na Plzeňsku. Před 90 lety se na řece Mži objevily první chaty. „Jenže přišel rok 1938, obsazení Sudet, a chaty se musely přestěhovat do vnitrozemí, v našem případě ke Kornatickému potoku u Štáhlavic,“ vzpomíná Béďa Šedifka. A právě v roce 1938 došlo k přejmenování původní osady O. K. na Osadu Komárů. Pod tímto názvem funguje dodnes, tedy už 80 let.

Radůzu si se stylem country asi nespojíme úplně automaticky. Přesto se s tímto žánrem už v minulosti tato písničkářka potkávala – poprvé asi v roce 2007 na albu V salonu barokních dam v písni Vařič a mapa. Poté se Radůza jako textařka a interpretka podílela na dvou albech Wabiho Daňka – Wabi & Ďáblovo stádo a Příběhy písní. A nyní natočila celé album ve stylu country, nazvané Muž s bílým psem. Nejde však o obyčejné hudební album. Podobně jako v případě starší kolekce Marathon – Příběh běžce připravila Radůza pro své příznivce balíček, který obsahuje knížku s indiánskými povídkami, cédéčko, zpěvník a audioknihu, kterou načetl František Segrado. Komplet představila v říjnu v Národopisném muzeu v Praze v rámci výstavy Století trampingu. Své nové album Radůza věnovala všem autorům trampských písniček a indiánských příběhů a také svým rodičům, kteří ji zasvětili do lásky k trampingu.

Úkrok ke stylu country udělala také skupina Květy v rámci svého projektu YM. Ten spočívá v tom, že každý ze tří členů skupiny vytvoří celé album v žánru, kterému se Květy jinak nevěnují. Vzniklo tak už elektronické CD Aleše Pilgra, Ondřej Kyas chystá desku ve stylu folktroniky a Martin Kyšperský se rozhodl pro písně ve stylu country. Na otázku, jestli neměl strach, že to přežene s množstvím žánrových klišé v písních, Martin odpovídá: „V umění jsem radikální. Vyzkoušel jsem si, že má smysl dělat jen to, po čem člověk touží. Strach nemám. Možná to někomu bude připadat padlé na hlavu, ale spíš jsem zažil několik až dojemných situací, kdy lidé říkali, že se country báli a že jim ty písničky přijdou moc pěkné. Psali i do rádia, když jsme tam hráli naživo.“ Martin měl na mysli náš pořad Jak se vám líbí, ve kterém se odehrála koncertní premiéra tohoto projektu, do kterého si skupina Květy jako hosta pozvala kytaristu Petra Uviru. Mimochodem pokud jde o kolegy z kapely, Martin jejich první reakce na jeho nápad natočit country desku líčí slovy: „Nevěřili, že to dotáhnu dokonce, protože už předtím jsem jim vyhrožoval, že složím bluesovou desku, ale nebylo z toho nic. Blues v mém podání byla nuda, protože jsem tam nedokázal propašovat zajímavější linky zpěvu a vlastně ani témata. Naopak country deska se skládala velmi rychle a snadno. Kluci se v tom našli a hrají fantasticky. Že si vezme bubeník basu a bude to tam sázet… To mě jako kapelníka dostává do kolen!“

Slovenský hudebník a písničkář Stano Granec se country věnuje dlouhodobě. Nedávno vydal nové album Stará páka. Doprovází jej na něm volné sdružení Frendi, které vedle hráčů na kytary, harmoniku nebo bicí tvoří například violoncellistka a dechová sekce ve složení trombón, tuba a klarinet. Takže to bude vlastně opět trochu netypické country.

Brněnská bluegrassová kapela Sakrapes vydala v roce 2017 album Navěky a den. Obsahuje většinou převzaté skladby s českými texty Pavla Petržely, případně dalších autorů. Samotný Petržela je matadorem brněnské scény, hrál například s Robertem Křesťanem v jeho úplně první kapele Trapeři.

Sunny Side je pražská skupina, která se zaměřuje na co nejvěrnější interpretaci amerického bluegrassu z 40. a 50. let minulého století, tedy z doby, kdy tato hudba byla na vrcholu své popularity. Kapela funguje od roku 1997 a byla mimochodem úplně první, která hrála živě v našem studiu v pořadu Jak se vám líbí. Její nové album se jmenuje One Horse Town a vedle starých písní amerických autorů přináší také ukázky z původní české tvorby Petra Kůse nebo kytaristy Sunny Side Pavla Handlíka. Vedle něj současnou sestavu tvoří kontrabasista Jirka Šubr, hráč na banjo Jirka Bok a Jan Bíba, který hraje na mandolínu.

Nedávno vyšlo také nové album slovenské bluegrassové skupiny Blueland. „Dobře sezpívaný a sehraný bluegrass v angličtině a trochu i ve slovenštině,“ glosuje Tomáš Doug Machalík na serveru Folktime. Skupinu Blueland tvoří Miloš Tomka, který hraje na kytaru, Pavol Daňo na mandolínu, Stanislav Tomka na kontrabas a čtvrtým členem je jako hráč na banjo a kytaru rodilý Holanďan Ralph Schut.

Malina Brothers jsou skupina, která kombinuje různé akustické žánry – country, bluegrass, trampské písně, ale i irskou hudbu. Její členové mají zkušenosti z mnohem slavnějších kapel, jako jsou Druhá tráva, Cop, Žalman & spol. nebo Spirituál kvintet. Jedná se o uskupení tří bratrů Malinových – banjisty a hráče na dechové nástroje Luboše, kytaristy Pavla a houslisty Pepy –, které doplňuje jejich kamarád, kontrabasista Pavel Peroutka. Na třetím albu kapelu navíc jako host rozšířila zpěvačka Katka García. Nejde o překvapivou spolupráci – s Lubošem Malinou Katka spolupracuje ve skupinách Garcia, Kon Sira a v dalších projektech. Bratři jí na své třetí desce svěřili pět písní a do dalších Kateřina nazpívala doprovodné vokály, které album jako celek výrazně prosvětlují.

Středočeské trampské trio Choroši tvoří basista Tomáš Doug Machalík a dva kytaristé – Aleš Rogalewicz a Petr Ovsenák. Choroši mají na svém kontě řadu ocenění z trampských a folkových soutěží, čímž dokládají, že i ve třech lidech se dá udělat spousta muziky. „Hrdě se hlásí k folkové a trampské hudbě a snaží se ji obohacovat písněmi z vlastní autorské dílny. Posluchačům v nich vyprávějí příběhy, které napsal sám život, popřípadě mu při psaní trochu pomohla bujná choroší fantazie,“ čteme na webovém profilu skupiny.

V pořadu si představíme také jednu kapelu ze špičky americké akustické hudby. Punch Brothers nehrají čistý bluegrass, není to ani čistý folk, protože k těmto stylům přidávají prvky akustického jazzu. Nové album All Ashore vyšlo v červenci 2018, tři roky po předchozím titulu The Phosphorescent Blues. Skupinu Punch Brothers založil v roce 2006 mandolinista Chris Thile.

Dva bluegrassoví hudebníci, Ondra Kozák & Ralph Schut, nahráli v duu nové album s názvem Bits ’n Pieces. Ondra Kozák se původně učil hrát na housle. V devíti letech k tomuto nástroji přibral kytaru, která se postupně stala jeho hlavním nástrojem. Od svých patnácti let se intenzivně věnuje bluegrassu. V letech 2006–11 získal ocenění Kytarista roku v anketě Bluegrassové asociace. Od roku 2004 pravidelně vyučuje na bluegrassových dílnách, věnuje se také tvorbě stránek s kytarovými tabulaturami. Působil například ve skupinách Křeni, Petr Brandejs Band nebo East-West. Na albu Bits ’n Pieces je mu partnerem Ralph Schut, už zmiňovaný v Česku usazený rodilý Holanďan. Protože každý z hudebníků ovládá více nástrojů, je album pestré. Oba se střídají ve zpěvu, oba hrají na kytaru a mandolínu a Ondra k tomu přidává basu a housle, zatímco Ralph hraje také na banjo. Album se skládá jednak z autorských skladeb Ralpha Schuta, jednak z písní převzatých například od Boba Dylana nebo od Beatles.

Úplně na závěr nám bude hrát velký propagátor americké akustické hudby, kytarista a hráč na spoustu dalších nástrojů Martin Žák. Martin se po několika vydaných albech a minialbech rozhodl šířit hudbu především prostřednictvím internetu. Měsíc co měsíc rozesílá svým fanouškům novou píseň. Jedná se o dlouhodobou kolekci Písně a příběhy, která má mapovat hudební tradice a styly spojené s vývojem country hudby, a to od nejstarších osadnických časů až po éru gramofonových desek a rozhlasu. Každý „balíček“ obsahuje píseň a originálně ilustrovaný písňový list s notovým zápisem. Zájemci si tuto službu mohou předplatit na stránkách www.countryhome.cz. Martin nám v rozhovoru před šesti lety řekl: „Amerika mi v mnohém otevřela oči. Mám rád Ameriku, ale taky už dokážu skutečně chápat pravý význam slova vlast, který je dnes bohužel zlehčovaný a často zesměšňovaný.“

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web