Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska 2022

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska 2022

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Skotska 2022
Budeme vysílat

Sólo pro piano 13
Sólo pro piano 13
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Mezinárodní hudební spolupráce II.

Mezinárodní hudební spolupráce II.

Hudební výlet na Slovensko
Audioarchiv
28. srpna 2022 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V týdeníku Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do Skotska. Těšit se můžete jak na kapely, které čerpají z lidové hudby Skotska, tak na výrazné instrumentalisty a písničkáře. Hned v úvodu pořadu si také ukážeme, jak může fungovat spojení tradiční skotské hudby a hororu. Premiéra 3. září 2022.

O spojení skotské lidové hudby a horroru se pokusila skotská dvojice Whyte na svém novém albu Maim. Jedná se o hudbu ke stejnojmennému představení – název MAIM znamená „panika“ –, pod kterou je podepsaný Ross Whyte, skladatel a producent elektronické hudby. Duo spolu s ním tvoří zpěvák tradiční skotské hudby Alasdair Whyte. Jejich nové album vychází z hudby pro zmíněné hororové představení. K ní přidali několik skotských lidových písní a několik básní recitovaných do hudby. Výsledkem je zajímavé propojení skotských melodických balad s Rossovou temnou instrumentální scénickou hudbou. Divadelní hra měla mimochodem premiéru v březnu 2020, těsně předtím, než vypukla pandemie.

Skotská písničkářka a houslistka usazená v New Yorku Hannah Read natočila své nové album společně s edinburským hudebníkem Michaelem Starkeym. Nahrávka s názvem Cross The Rolling Water vyšla u vydavatelství Hudson Records v létě 2022. Hannah Read působí na americké hudební scéně, studovala americké houslové styly a spolupracovala například s Tonym Trischkou nebo se Sarou Jarosz. Michael Starkey žije ve Skotsku a zaměřuje se především na old-time styl ve hře na banjo. Společně hrají jak staré písně, tak úplně nový repertoár.
    
V srpnu 2022 vyšlo už šesté album skotského houslisty Alastaira Savage. Jmenuje se Tunes From The River a jde o třetí díl trilogie houslových nahrávek. První byla pro sólové housle, na druhé účinkovali jako hosté Euan Drysdale na klavír a kytaru a Iain Crawford na kontrabas. Oba se vrací i na novince, doplněni navíc o flétnistu Eddieho McGuirea nebo dudáka Raba Wallace a několik dalších hudebníků, včetně finské hráčky na kantele Vilmy Timonen nebo dalšího Fina, pianisty Tima Alakotily.

Skupina Del Amitri vznikla v Glasgow v roce 1980. Vemi úspěšná byla v polovině 90. let, kdy se s písní Driving With The Breaks On dostala do první dvacítky britské singlové hitparády a se skladbou Roll to Me bodovala i v Americe. V květnu 2021 vydali Del Amitri po téměř 20 letech nové album s názvem Fatal Mistakes a důstojně s ním navázali na své nejúspěšnější období. Ve skotské albové hitparádě dokonce vyrovnali svůj rekord z roku 1995, když se dostali na druhé místo žebříčku.

Skupina Damask Rose vznikla jako spojení skotského písničkáře Stevena Johnstona a brněnských hudebníků sdružených kolem vydavatelství Rustical Records. Je to především kytarista Pavel Šmíd a pianista Vojtěch Svatoš. K nim se ve studiu na baskytaru přidal Tomáš Liška a na bicí Štěpán Podrazil. Kromě toho na albu zazní také smyčcové kvarteto.

Skupině Dlù vyšlo v únoru 2022 album Moch. Dlù je pětice mladých hudebníků, kteří svou hudbou propagují tradiční skotskou kulturu a také skotskou gaelštinu, keltský jazyk, který přetrvává pouze v některých oblastech Skotska – na území takzvané skotské Vysočiny, na severozápadním pobřeží a na souostroví Hebridy. Celkově dnes skotskou gaelštinou hovoří pouze necelá dvě procenta Skotů. Čtyři z pěti členů kapely se setkali v Glasgow v první tamní škole, ve které se učí kompletně gaelsky. Název skupiny Dlù znamená „blízkost“, ale také osnovu používanou při tkaní látky. K takovému tradičnímu tkaní pak kapela přirovnává svou hudbu, která má folklorní základ, ale hudebníci na ni postupně navazují prvky funku, popu a rocku, stejně jako své zkušenosti získané studiem klasické hudby. Základní sestava kapely je housle, akordeon, elektrická kytara, basa a bicí.

Od prosté radosti z hudby až po témata jako diaspora, odcizení, chudoba nebo boj za svobodu. Tak by se dal stručně popsat obsah alba Lightning In The Dark skotského písničkáře Toma Fairnieho. Album vzniklo v Austinu v Texasu ve spolupráci s producentem nominovaným na Grammy Merelem Bregantem. Autora na albu doprovázejí studioví hudebníci, kteří v minulosti spolupracovali například s Bobem Dylanem, Johnnym Cashem nebo Williem Nelsonem. V takové spolupráci mezi Skotskem a jihem Spojených států vznikl hudební styl, kterému Tom Fairnie říká „celticana“ – tedy něco mezi skotskou „keltskou“ hudbu a tím, čemu za oceánem říkají americana a co tvoří směs akustických žánrů jako country, blues, folk a dalších.

Trio Salt House tvoří kytarista a banjista Ewan Macpherson, Jenny Sturgeon, která hraje na kytaru a klávesové nástroje, a houslistka Lauren Maccoll. Jejich připravované album Riverwoods je inspirované stejnojmenným dokumentárním filmem, který upozorňuje na ohroženého skotského lososa a vypráví příběh vztahu této ryby a jejího životního prostředí.

Skotská hráčka na harfu, zpěvačka a skladatelka Fraya Thomsen pojala své album Release jako typický lockdown projekt. Autorka a její spoluhráči natáčeli v době pandemie většinou doma nebo ve svých vlastních studiích a celek vznikal na dálku. Na albu spolupracují hráči na flétnu, křídlovku, akordeon, violoncello, bicí, perkuse a basu.

Robert Severin je britsko-maďarský, ve skotském Glasgow usazený písničkář. Na svém prvním albu Postcard From Budapest se inspiruje svým vlastním životem, svými rodinnými kořeny a jejich historickými souvislostmi. Ve čtyřech písních zpěváka doprovází skotské smyčcové kvarteto Innotet. Samotný Severin střídá lyrickou a výpravnou polohu, důraz klade na silné melodie. O aranžmá se postaral kytarista a houslista Innes Watson, člen zmíněného kvarteta.

Především pocit klidu a také domova se snaží navodit skotská zpěvačka Karine Polwart svým novým albem Still As Your Sleeping, které prý natáčela pouhých deset minut od místa, kde bydlí. Sestavila je z vlastních písní, ze skladeb svých skotských přátel a z několika lidových písní. Sama Karine je na britských ostrovech uznávanou a úspěšnou zpěvačkou a autorkou. V roce 2018 ji rozhlasová stanice BBC 2 zvolila nejlepší folkovou zpěvačkou roku a její předchozí album Karine Polwart’s Scottisch Songbook se dostalo do oficiální britské albové hitparády. Na novince zpěvačku doprovází Dave Milligan, původně jazzový pianista, který se však výborně zhostil i žánru folkových a lidových písní. I on zapadá do zpěvaččiny koncepce domova – bydlí totiž v téže vesnici jako ona a oba se velmi dobře znají. Navíc ve stejné vesnici žije i výtvarnice Jenni Douglas, která je autorkou obalu alba.

Písničkář John Hinshelwood sestavil své šesté sólové album ze zhudebněných veršů americké básnířky z 19. století Emily Dickinsonové. CD se jmenuje Called Back, což je zároveň nápis na básnířčině náhrobním kameni. Hinshelwood básně propojil s několika typicky americkými hudebními styly, jako jsou bluegrass, jazz, soul, americana a také s keltským folkem. Do studia si pozval hned čtrnáct doprovodných hudebníků a hostů. Základ kapely tvoří písničkářův dlouholetý spolupracovník, kytarista Tim Black, dále baskytarista Ed McGlone a bubeník Frank McHugh. Na perkuse hraje ve Skotsku usazený hudebník z Los Angeles s doktorátem z oboru kompozice Steve Forman. Mezi další spolupracovníky na albu patří například oceňovaná písničkářka z Texasu Barbara Nesbitt, skotská zpěvačka Mairi Orr, skotský bluegrassový hráč na dobro Dave Currie, kytarista Colin MacFarlane nebo v Irsku usazená zpěvačka z Virginie Cathryn Craig.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web