Literární inspirace belgické skupiny MANdolinMAN

Literární inspirace belgické skupiny MANdolinMAN

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: MANdolinMAN
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Ukulele Orchestra jako Brno
Třikrát z Proglasu: Ana Alcaide
Třikrát z Proglasu: Peter Nagy
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Ľubomír Gašpar
Třikrát z Proglasu: Ben Charles
Třikrát z Proglasu: The Ano Nobo Quartet
Audioarchiv
13. května 2022 World music, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pod názvem MANdolinMAN se skrývá belgické mandolínové kvarteto, které vzniklo v roce 2011 a letos vydalo v rozšířené sestavě nové album Houtekiet. Představíme si je v úterý 17. května 2022 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.

Belgická skupina MANdolinMAN hraje v sestavě se čtyřmi mandolínami originální úpravy vlámských lidových písní. Za dosavadních 11 let své existence skupina koncertovala například v Kanadě, Brazílii, ve skandinávských zemích, ve Francii, Španělsku a Německu. Zatímco první dvě alba s tradiční hudbou skupina vydala pouze v základním obsazení čtyř hráčů na mandolíny, novinka Houtekiet vznikla v rozšířené sestavě. Kvarteto zde totiž doplnil Mathijs Bertel ze skupiny Ansatz Der Maschine, který hraje na syntezátory a obsluhuje samply a programování.

Nové album má i zajímavý literární koncept. Obsahuje sice výběr lidových a starých písní, zapsaných většinou v 18. a 19. století, ale zároveň tvoří soundtrack k veršům Jonase Van Thielena, které najdeme v bookletu a které vycházejí ze slavné vlámské novely Houtekiet spisovatele Gerarda Walschapa z roku 1939. Ta pojednává o založení jedné vesnice a o primitivním divochovi Janu Houtekietovi. Základem alba je tak kontrast mezi starým a novým, důležitými tématy jsou vznik civilizace, lidská přirozenost, život a smrt. I když je tedy hudba na albu instrumentální, v bookletu si posluchač může číst texty básní.

https://www.youtube.com/watch?v=4OtrEDLDi2M