Hudební události 2021 – 2. díl

Hudební události 2021 – 2. díl

Důležitá alba, žebříčky, festivaly… Pokračujeme v rekapitulaci hudebních událostí roku 2021. Část druhá – duben až červen.

Duben: 

9. dubna: Hudební server Folktime.cz zveřejnil svůj žebříček nejlepších tuzemských nahrávek roku 2020. Na prvním místě skončil Ivo Cicvárek s albem Padá, na druhém Druhá tráva s albem Díl první a třetí je Jaromír Nohavica s titulem Máma mi na krk dala klíč.

17. dubna: Cenu Radio_Head Award v kategorii Jazz obdržel Lukáš Oravec Orchestra za album Light Of Blue. V kategorii World music a folk zvítězil primáš Michal Noga s albem Stopy. Ceny vyhlašují stanice slovenského veřejnoprávního rozhlasu Rádio_FM a Rádio Devín. 

23. dubna: Po sedmi letech vydala pražská skupina Zuby nehty nové album s názvem Srdce ven. 

Květen: 

4. května: Ve věku 57 let zemřel britský zpěvák Nick Kamen, který se proslavil na začátku 90. let hitem I Promised Myself

21. května: Vyšlo album Meridiana italské skupiny Canzoniere Grecanico Salentino, nejlepší nahrávka roku 2021 podle žebříčku World Music Charts Europe. 

24. května: Osmdesáté narozeniny oslavil básník, písničkář, nositel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan. 

28. května: V roce svých 75. narozenin vydal zpěvák Michal Prokop nové studiové album Mohlo by to bejt nebe… 

28. května: Pianistka Nikol Bóková vydala nové album Prometheus, na které si jako hosty pozvala mimo jiné kontrabasistu Jaromíra Honzáka, kytaristu Davida Dorůžku nebo hráče na lesní roh Radka Baboráka. 

29. května: Byly uděleny ceny Anděl za rok 2020. Tři ze čtyř nominací proměnila v cenu zpěvačka Lenka Dusilová. Další tři Anděly si odnesli hudebníci spojení se skupinou Druhá tráva. Kapela samotná zabodovala s albem Díl první kategorii Folk. Její člen, baskytarista a kontrabasista Tomáš Liška, se stal vítězem kategorie Jazz se svým autorským albem Hope. A zakladatel a zpěvák Druhé trávy Robert Křesťan byl uveden do Síně slávy.

Červen: 

1. června: Vojta Nýdl, člen skupiny Clarinet Factory, vydal sólové album Dítě z větru. Hlavní inspirací mu byla předčasně narozená dcera Johanka. 

1.–2. června: Elektropopová skupina Midi Lidi vydala ve dvou prvních červnových dnech hned dvě plnohodnotná řadová alba – Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a Heal the World, konečně!

24.–26. června: Naposledy v Hradci nad Moravicí se konal festival Hradecký slunovrat. Vystoupili na něm například Anthony B z Jamajky, Hrubá Hudba, Mňága a Žďorp, Beata Hlavenková, Lanuga nebo Monika Načeva. Cenu Proglasu Za krásu slova na festivalu převzal básník a písničkář Jakub Čermák. Od příštího roku se festival bude konat v Opavě. 

28.–29. června: V Brně proběhl první Středoevropský jazzový showcase. Novinářům a pořadatelům z celé Evropy se představilo 20 skupin a sólistů z Česka a Rakouska. V hlasování přítomných delegátů zvítězila v kategorii Czech Jazz skupina Vertigo. V kategorii Rising Star obsadily dvě první místa pianistka Nikol Bóková za české interprety a skupina Hi5 za rakouské. Příští podobná akce by měla v roce 2022 představit hudebníky české a slovenské. 

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web