Michal Schmidt pozve na Folkové prázdniny 2019

Michal Schmidt pozve na Folkové prázdniny 2019

Pořad v souvislostech


Pozvánka na Folkové prázdniny 2019
Budeme vysílat

Skupina Take 6 s albem Iconic
Rozhovor s kolumbijským hudebníkem Edmarem Castaňedou
Iluzja Doroty Barové
Vysílali jsme


Rozhovor se skladatelem Danielem Forró

Rozhovor s bluesovým hudebníkem Kebem Mo’

Rozhovor s australským hudebníkem Johnem Butlerem
Audioarchiv
23. června 2019 World music, Aktuality, Blues, Folk, Jazz Autor: Milan Tesař

I letos se v našem hudebním vysílání podrobně věnujeme festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Bude se konat ve dnech 27. července až 3. srpna a jeho hlavní téma zní O duši. Ředitel festivalu Michal Schmidt bude hovořit o některých zajímavých položkách programu v pořadu Jak se vám líbí 25. června v 19.15.

I když Folkové prázdniny lákají otevřené posluchače na koncerty u nás nepříliš známých zahraničních hudebníků, své místo mají v programu i špičkoví čeští interpreti. Letos v Náměšti vystoupí například Jarda Svoboda se svým volným uskupením Přátelé člověka. V komorní sestavě interpretují písně z jednoho z nejzásadnějších českých alb posledních 20 let, z CD Přítel člověka Jardovy skupiny Traband. V sobotu 3. srpna tak v Náměšti zazní hity jako Dej mi, Bože, dobrou ženu, Milovaný syn nebo V jejích šlépějích.

V úterý 30. července bude program festivalu patřit skvěle sezpívaným lidským hlasům. Představí se ženský a mužský sbor z Kudlovic pod vedením Jitky Šuranské, jihofrancouzská skupina San Salvador a také dokonalý mužský dvojhlas Víta Sázavského a Zdeňka Vřešťála ze skupiny Neřež.

Své místo bude mít v programu tradičně hudba našich polských sousedů. Hned úvodní večer 27. července bude patřit společnému projektu polské skupiny Vołosi a maďarského houslisty Félixe Lajkó. Celý festival pak zakončí polská skupina Tęgie Chłopy.

Po loňském úspěšném vystoupení na festivalu Colours of Ostrava se do Česka vrátí kubánský pianista Omar Sosa společně s africkým hudebníkem Seckou Keitou a venezuelským hráčem na perkuse Gustavem Ovallesem. Písně z jejich křehkého alba Transparent Water budou součástí večera nazvaného Něco důležitého – v pondělí 29. července.

K tématu O duší patří pochopitelně i gospel. Do Náměště letos přijede ryzí gospelové dámské trio z amerického státu Mississippi Como Mamas. Dámy vystoupí ve čtvrtek 1. srpna a pódium budou sdílet se Spirituál kvintetem a s kolumbijským hráčem ha harfu Edmarem Castañedou.

Více na www.folkoveprazdniny.cz