Folkové prázdniny 2017: dvě špičkové kapely z Dánska

Folkové prázdniny 2017: dvě špičkové kapely z Dánska
17. června 2017 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Hlavní téma festivalu Folkové prázdniny 2017 v Náměšti nad Oslavou zní O snech a snílcích. Mezi splněné sny dramaturga Michala Schmidta patří pozvání dvou výborných dánských skupin. Více se o festivalu dozvíte v pořadu Jak se vám líbí 23. června v 19.15.

Pod názvem Dreamers’ Circus se skrývá nánsko-švédské akustické trio s repertoárem na pomezí lidové a klasické hudby. Skupinu tvoří houslista Rune Tonsgaard Sørensen, hvězda dánské klasické hudby, a hráč na cistru Ale Carr, které v roce 2009 doplnil pianista Nikolaj Busk, zároveň mistr ve hře na akordeon. V projektu 60 minutes of Dreams se stali první dánskou kapelou vycházející z tradic, kterou doprovázela filharmonie. Řadu ocenění skupina získala za své debutové album A Little Symphony (na které si pozvala smyčcový kvartet a početnou dechovku). A snad ještě silnější je druhé CD Second Movement.

Tradiční písně, žalmy a balady ze všech skandinávských koutů má v repertoáru skupina Nordens Tone, kterou tvoří zpěvačka Jullie Hjetland a doprovodné těleso složené z prvotřídních jazzových muzikantů. Jullie je po otci Norka a po matce Dánka, ale zpívá také v islandštině, grónštině a faerštině a nevyhýbá se ani sámskému stylu joik, který napodobuje zvuky přírody a zvířat. Dalšími členy jsou saxofonista Hans Mydtskov, klavírista Pojken Flensborg a kontrabasista Torben Bjørnskov, kteří za sebou mají studia na konzervatořích a minulost jazzových hudebníků. Jullie je absolventka několika akademií, držitelka dánské Grammy a neúnavná hudební hledačka, pohybující se na experimentální, elektronické, improvizační i popové scéně. Trojici kolegů přivedla k hudbě, ve které rozlišovat, kde začíná a končí jazz, pozbylo smyslu.

S Jullií Hjetland chystáme samostatný telefonický rozhovor na 13. července 2017.

Celý program festivalu: www.folkoveprazdniny.cz

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web