Neřež: Slavná věc (recenze)

Neřež: Slavná věc (recenze)
2. května 2008 Folk, Recenze Autor: Milan Tesař

Vánočka, balicí papír, rybí kosti nebo prskavka. To jsou některé z předmětů, kterou k posluchačům promlouvají na albu Slavná věc skupiny Neřež. Jedná se sice o desku vánoční, avšak natolik netradiční, že ji bez obav můžete poslouchat i na jaře, v létě či za říjnových plískanic. Neřež je dobrá kapela, jenže… Přečtěte si recenzi a případně doplňte do diskuse vlastní názor.

Neřež: CD Slavná věcDokážete si představit album, na kterém se střídá blues, dechovka, skoro-rock, barový jazz, reggae a folk a všechno drží pohromadě? O něco takového se skupina Neřež pokusila na svém vánočním CD Slavná věc. A nutno podotknout, že se jí to příliš nepovedlo. I když se jedná o první monotematické album skupiny, ve skutečnosti jde o desku nejvíc roztříštěnou a nejrozporuplnější.

Na počátku Slavné věci, alba, které vznikalo několik let, byl zajímavý nápad. Nejedná se o sbírku obvyklých vánočních písní o tom jak „nám, nám narodil se“. Jde o kolekci písní světských, s Vánocemi souvisejících jen volně. K posluchači v nich totiž promlouvají předměty a další reálie, které se k nejoblíbenějším křesťanským svátkům vážou. V úvodních Vločkách ještě zachytíme zmínku o Ježíškovi a pastýřích, avšak v polce Pýcha píchá už jde jen a pouze o jehličnaté stromy, v Balicím blues o dárkový papír (do něhož se dají přece pozornosti balit i mimo Vánoce) a Dárek od babičky putuje po Evropě mnoho let, tedy přes několikeré Vánoce.

Celým albem se táhne jako jakýsi spojující prvek zapraskané „starobylé“ vyprávění Zdeňka Vřešťála o dávných vánočních zvycích na venkově. „V těch dobách předávných prostý lid po lukách a lesích sbírával byliny rozličné. Léčivé i čarovné,“ snaží se autor navodit co atmosféru, avšak opět se pitvoří tak usilovně, až přehrává a chudák posluchač neví, co si má o jeho výkonu myslet. Nedůvěryhodnost alba podtrhují další klaunské pasáže – šišlání v Dárku, dechovka v Pýcha píchá, samoúčelné (i když vtipné) hříčky v Balicím blues. Nicméně už samotný úvod alba, zvuková koláž z úryvků jednotlivých písní, naznačuje, že Slavnou věc netřeba brát příliš vážně.

Na druhou stranu zde však několik vážných skladeb najdeme. Sám doporučuji nenápadné Dovzpomínky, ve kterých se Filip Benešovský (zpěv, kytara, klávesy) a hostující Vlaďka Hořovská (viola) obešli bez ústřední dvojice Vřešťál & Sázavský. Pěkná je také posmutnělá Štěpánská o starci, který vzpomíná na svou lásku „z doby, kdy se ještě smál“ (opět v aranžích Filipa Benešovského, tentokrát najazzlých). Balada vánočková, další píseň v jazzové náladě, sice vyznívá účelově (Který vánoční předmět ještě nemáme? Jasně, vánočku!), avšak potěší v ní zajímavé textové pasáže („Vánočka válená / Miláček širokých lidových mas“).

Neřež je dobrá kapela. Sám mám stále nejraději její první, eponymní album z roku 1998, avšak dopustit nedám například ani na CD Ještě jednou s Magdou Škardovou. Slavnou věc raději nepočítejme mezi řadová alba Neřež. Jedná se o vybočení, úlet, monotematický a přitom roztříštěný projekt. To, co se povedlo před časem Jablkoni, tedy natočit moderní vánoční desku, desku pestrou, plnou různých žánrů, a přitom kompaktní a silnou od začátku do konce, se Zdeňku Vřešťálovi a Vítu Sázavskému nepodařilo. Křečovitých pokusů o humor je zde příliš a kvůli tomu pak vážnější a zajímavější pasáže musí bojovat o své místo na slunci a nesměle se posluchači připomínat. Budu-li se k Slavné věci vracet, pak spíše k jednotlivým písním než k celku.

Vydavatel: Jiný břeh
Rok vydání: 2007
Žánr: folk
Celkový čas: 40:18

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web