Tři výjimeční písničkáři na Folkových prázdninách v Náměšti

Tři výjimeční písničkáři na Folkových prázdninách v Náměšti
14. června 2017 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Významní písničkáři z Irska, Kamerunu a Velké Británie přijedou letos na Folkové prázdniny do Náměště nad Oslavou. Více se o festivalu dozvíte v pátek 23. června 2017 od 19.15 z úst jeho dramaturga Michala Schmidta.

Z Kamerunu pochází zpěvák, kytarista a spisovatel Blick Bassy. Našim představám o typickém africkém hudebníkovi se vzpírá oblečením, bizarními brýlemi, falsetem i velmi neobvyklým doprovodem cella a trombonu. Bassy už dvacet let žije ve Francii a inspiruje se nejen kamerunskou a západoafrickou hudbou, ale i soulem, jazzem nebo bossanovou. Sám svou hudbu ostatně nazývá folk-afro-blues. Přesto považuje za zásadní své kořeny. „Uvědomte si, že vaše kořeny představují vaši identitu,“ tvrdí.

Britský zpěvák a hudebník Sam Lee se věnuje hudbě kočovných travellerů a Romů. Za své debutové album Ground of Its Own získal v roce 2012 nominaci na Mercury Prize, je vítězem mnoha folkových anket a úspěšné bylo i jeho loňské album The Fade in Time. V Británii už delší dobu navíc organizuje sérii unikátních intimních koncertů v hlubokých lesích východoanglického Sussexu: s hlasem a za doprovodu přátel se připojuje ke zpěvu slavíků, kteří se v tu dobu vracejí z afrického zimoviště na ostrovy. Sam Lee, který se do Náměště vrací po čtyřech letech, chystá na Folkových prázdninách podobnou akci: hlasovou dílnu přímo v náměšťské oboře.

Irský zpěvák prastarého stylu sean-nós Lorcán Mac Mathúna v hudebně-básnickém projektu připomene hrdiny irského Velikonočního povstání z roku 1916, které po šesti dnech ozbrojeného boje za nezávislost země skončilo krutě: jeho vůdci a autoři Prohlášení lidu Irska, básník Patrick Pearse, politický aktivista James Connolly, hudebník Éamonn Ceannt a spisovatel Joseph Plunkett, byli popraveni. „Vždycky jsem obdivoval vizionářství a odvahu signatářů prohlášení, ale čím víc jsem zkoumal jejich životní příběhy a dílo, tím víc jsem toužil toto téma přenést do osobní roviny, a to nikoliv zprostředkovaně, ale skrze jejich texty a básně,“ říká Lorcán Mac Mathúna, který s hudebníky a zpěváky představí cyklus zahrnující vedle hudby také mluvené slovo, recitaci a filmovou projekci odvíjející se z historie a životních příběhů dnešních irských národních hrdinů.

Více o programu festivalu: www.folkoveprazdniny.cz

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web