Hudebníci z Mali na Folkových prázdninách 2018

Hudebníci z Mali na Folkových prázdninách 2018
15. července 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hosty Folkových prázdnin 2018 v Náměšti nad Oslavou budou také hudebníci z Mali – legenda západoafrické hudby Boubacar Traoré a o generaci mladší Trio da Kali.

Šestasedmdesátiletý Boubacar Traoré je zásadní postavou západoafrického blues, považovaného za jeden ze základních inspiračních zdrojů blues amerického. Traoré se ostatně k tomuto spojí napříč Atlantikem hlásí – album Dounia Tabolo natočil s americkými hráči Coreym Harrisem (kytara), Cedrikem Watsonem (housle) a Leylou McCalla (cello).Sám  Traoré vychází z melodického afrofunku, a i když nepatří k tradiční kastě lidových vypravěčů griotů, jeho hudba s griotskou tradicí národa Mandinků souvisí – jeho kytara jako by napodobovala zvuk tradiční 21strunné loutny zvané kora. Původně se věnoval fotbalu, ale kvůli zranění se sportem skončil a propadl rokenrolu – v 60. letech nazpíval řadu lokálních rockových hitů. Poté se však vyučil krejčím a k hudbě se vrátil až o dvacet let později. Přestěhoval se do Paříže, kde jej objevili lidé z vydavatelství Stern’s Music a nabídli mu natočení desky. Od té doby se věnuje africkému blues a je právem považován za legendu. 

Na tradici griotů navazuje také Trio da Kali. Grioti v minulosti sloužili králům a byli to výhradně muži. V Triu da Kali tuto službu svým posluchačům plní i jedna žena, zpěvačka Hawa, která je dcerou váženého griota Kasse Mady Diabatého. Repertoár Tria da Kali obsahuje jak autorské skladby s velmi aktuálními texty, tak úpravy amerických gospelů, přeložených do bambarštiny. Společné album tria s americkým smyčcovým Kronos Quartetem vzniklo jako součástí projektu Growing Into Music, jehož cílem je podpora tradiční hudby z celého světa.

Trio da Kali vystoupí v Náměšti nad Oslavou v úterý 31. července a Boubacar Traoré ve čtvrtek 2. srpna.