Folkové prázdniny 2019 – vybíráme z programu

Folkové prázdniny 2019 – vybíráme z programu
12. května 2019 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Téma letošních Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou zní O duši. Vybíráme z programu festivalu některé zajímavé momenty. Rozhovor s dramaturgem Michalem Schmidtem budeme vysílat 25. června 2019. 

Jedním z vrcholů festivalu bude projekt Harfy nad Oslavou, v němž se setkají tři mimořádné osobnosti: Catrin Finch z Walesu, senegalský hráč na koru Seckou Keita a Kolumbijec Edmar Castañeda.

Mezi největší události posledních let patří album Yiddish Glory, nominované dokonce na Grammy. Židovské písně z 2. světové války a holocaustu zvonící vzdorem, krutou pomstou, láskou, nadějí a humorem, o kterých se svět neměl nikdy dozvědět v ukrajinském archívu nedávno objevila kanadská historička Anna Shternshis a do albové a koncertní podoby je s mezinárodní sestavou hvězdných hudebníků uvedl producent Dan Rosenberg.

Festival společným programem otevřou polská skupina Vołosi a maďarský houslista Félix Lajkó a o závěr se postará další výbušná skupina z Polska Tęgie Chłopy, reprezentující tradiční taneční hudbu z regionu Kielce.

Ze Skotska do Náměště přijíždějí dvě instrumentálně excelentní kapely – Talisk, naplňující představu o moderním, strhujícím a vzrušujícím akustickém triu, vnímajícím skotské, irské a anglické tradice jako inspirace, které je třeba nutně prozkoumat a jedinečně vynalézavě převést k obrazu svému. A Rura, oceněná mnoha cenami, včetně nominace na prestižní BBC Folk Awards a s pověstí jedné z nejvíce vzrušujících kapel skotské tradiční scény.

Dvojice italských zpěváků a hudebník Ilaria Graziano & Francesco Forni míchají americanu, folk, blues, rock, tango a vášnivé neapolské písně jak to dnes umí snad jen oni sami. Originální verzi provensálské polyfonie na pokraji hlasových a fyzických možností, ne-li hodně daleko za nimi, přiveze šestice zpěváků San Salvador, která se stala naprosto nečekaným šokem loňského veletrhu WOMEX.

Proslulý kubánský jazzový klavírista Omar Sosa, zpívající hráč na koru Seckou Keita ze Senegalu a venezuelský perkusista Gustavo Ovalles věří tomu, že skrze transcendentální ódu Transparent Water, zahrnující impresionistické meditace i tranzovní rytmy, lze nahlédnout do lidské duše. Dočkáme se nesmírně podmanivé hudby, na kterou sedí Omarova klasifikace jazzu coby filosofie svobody, navíc podle něho nejde ani tak o worldjazz, jako o „music of the Earth“.

Autenticky syrový gospel do Náměště přivezou Como Mamas od břehu Mississippi: „Nenechte si od nikoho ukrást radost ze života.“ Tři fantastické zpěvačky totiž nepřestávají brát gospel za radostný rámus pro Hospodina a podle toho jejich gospel také zní.

(Zdroj: Tisková zpráva pořadatelů festivalu)

NyníKomorní hudba
Skladba: Trio pro flétnu klarinet (zde violu) a klavír - Variace Alla Mozart; Autor: Lauber Joseph; Soubor: Trio Elvetico
02:00Z archivu vzdělávacích...
02:23Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:46Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music