Lidová hudba s přesahem na Folkových prázdninách v Náměšti

Lidová hudba s přesahem na Folkových prázdninách v Náměšti
30. května 2017 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou nabídnou v letošním roce několik mimořádných projektů vycházejících z lidové hudby. Patří mezi ně program Beránci a vlci, na kterém spolupracovali Marian Friedl, Jitka Šuranská Trio, Ženský sbor z Kudlovic, muzika RukyNaDudy a Sdružení nezávislých jazzmenů, nebo živé provedení alba Mateřština kontrabasisty a skladatele Jiřího Slavíka s Marianem Friedlem a sólisty VUS Ondráš. Dále se na festivalu představí například maďarská skupina Muzsikás nebo slovenský Balkansambel. Rozhovor s dramaturgem Folkových prázdnin Michalem Schmidtem vysíláme v pátek 23. června 2017 v 19.15.

Projekt Mateřština představuje vynikajícího jazzového kontrabasistu a skladatele Jiřího Slavíka v úloze zpěváka a multiinstrumentalisty pátrajícího po svých kulturních kořenech a využívajícího odkaz lidové hudby ve svých vlastních soudobých skladbách a přitom nevnímá stylové hranice, nebo se jimi zjevně nenechává rozhodit. Album Mateřština prakticky celé nahrál sám spolu se svým celoživotním kamarádem a fenomenálním muzikantem Marianem Friedlem, který vypomohl s píšťalami a také zpěvem. Pro živé provedení na festivalu si oba přizvou ještě mistry z VUS Ondráš.

Dalším mimořádným festivalovým počinem bude společný koncert našeho klasického Škampova kvarteta a maďarské tradiční skupiny Muzsikás, hrající ve strhujícím podání transylvánské verbuňky, zbojnické balady a židovské písně. Anthony Wilkinson, ředitel britského Wimbledon International Music Festival, průsečík nemusel hledat dlouho: hudba Bély Bartóka, Zoltána Kodályho a Leoše Janáčka.

Marian Friedl, Jitka Šuranská Trio & Ženský sbor z Kudlovic & Sdružení nezávislých jazzmanů & Stará beskydská muzyka RukyNaDudy poprvé na Folkových prázdninách převedou, jak Beránci a vlci hledali společnou řeč a našli ji mezi Beskydy a Slováckem. Po odehrání koncertu Od kořenů k world music, kterým početná společnost muzikantů v roce 2015 na Folkových prázdninách tolik nadchla, mělo dojít k přenosu vystoupení na album, ale Marian Friedl namísto toho vybral jiné skladby, přidal autorské a vyšla mu z toho zcela nová rozsáhlá suita, zkoumající napětí mezi tradiční hudbou a jazzem, „píšťalovými“ Beskydy a houslovým Slováckem.

Ve světě se dnes cení kompoziční odvaha, takže i žilinské kapele Balkansambel dává větší smysl zahrnout do svého pojetí balkánské hudby vedle funku i slovenské tradiční písně, klasiku nebo Deep Purple a upravovat standardy Duka Ellingtona a Dizzy Gillespieho. Na albu Šlamastika si dokonce pozvala pověstné bulharské zpěvačky Evridika a skladatele a sbormistra Georgi Petkova. Špičkoví jazzmani vedení multiinstrumentalistou Markem Pastiríkem, spolutvůrcem folklorního projektu Ornamenty, představeným na Folkových prázdninách v roce 2015, dokážou samozřejmě také roztančit, i tak si stačíte uvědomit, jak nápaditou, obvyklých klišé zbavenou hudbu posloucháte. To by se jinak kapela vysoce nezabodovala v evropském žebříčku world music a nebyla nominována na slovenskou cenu Radio_Head Awards.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web