Folkové prázdniny 2022 – o poezii

Folkové prázdniny 2022 – o poezii
25. března 2022 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

„Chceme pozvat ty muzikanty, kteří sami jsou vlastně básníky nebo zhudebňují či interpretují poezii. A protože značná část přijede ze zahraničí, budeme se snažit blíže zpřístupnit jejich texty písní posluchačům a připravujeme různé způsoby, jak toho dosáhnout,“ říká Michal Schmidt dramaturg Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou. Právě poezie bude hlavním tématem festivalu v roce 2022. O zahájení týdeního festivalu se postará slavná peruánská zpěvačka Susana Baca.

Festival zahájí v sobotu 23. července peruánská zpěvačka Susana Baca, universitně vzdělaná profesorka a etnomuzikoložka, která patřila v 60. letech minulého století ke generaci černošských umělců oživující afroperuánské kořeny, jimiž kulturní mainstream opovrhoval. S manželem, kolumbijským sociologem Ricardem Pereirou, založili Institut černošské kontinuity, dodnes aktivní centrum zaměřené na černošské kulturní tradice. Boj proti jejich společenské ignoranci a rasismu přinutil Susanu Baca vstoupit dokonce do politiky. Na postu ministryně kultury se v roce 2011 stala první černošskou členkou vlády, aby z ní po několika měsících utekla s poznáním, že tenhle druh boje pro ni není, zato s hudbou si byla naprosto jistá.

„V mém věku už nemám potřebu lidi pouze pobavit nebo okouzlit,“ uvedla Susana Baca před vydáním loňského alba příznačně nazvaného Naléhavá pravda (Palabras Urgentes). Koncipovala je jako druh protestu a zároveň i naléhavého způsobu, jak rozpoutat debatu o afro-peruánské hudbě a kultuře. Přestože se totiž Peru v roce 2009 stalo první latinskoamerickou zemí, která se obyvatelům afrického původu veřejně omluvila za historická příkoří spojená s otrokářskou érou a vláda se oficiálně snaží menšinovou černošskou komunitu podporovat, na její diskriminaci a marginalizaci ve společnosti se nic nemění.

Dalšími ohlášenými hvězdami festivalu jsou dva čeští zpěváci celoživotně bytostně spjatí s poezií: Michal Prokop a Vladimír Merta. Zatímco prvního z nich doprovodí kapela Framus Five a zazní skladby z jeho posledního alba Mohlo by to bejt nebe..., Merta se představí v triu a můžeme se těšit na jeho známé i méně známé písně. Folkové prázdniny nabídnou také oblíbený „divadelní den“, rodinami s malými dětmi o dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav, happeningů a nečekaných překvapení.

(Text podle oficiálnlí tiskové zprávy festivalu)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web