Folkové prázdniny 2022 – o poezii

Folkové prázdniny 2022 – o poezii
25. března 2022 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

„Chceme pozvat ty muzikanty, kteří sami jsou vlastně básníky nebo zhudebňují či interpretují poezii. A protože značná část přijede ze zahraničí, budeme se snažit blíže zpřístupnit jejich texty písní posluchačům a připravujeme různé způsoby, jak toho dosáhnout,“ říká Michal Schmidt dramaturg Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou. Právě poezie bude hlavním tématem festivalu v roce 2022. O zahájení týdeního festivalu se postará slavná peruánská zpěvačka Susana Baca.

Festival zahájí v sobotu 23. července peruánská zpěvačka Susana Baca, universitně vzdělaná profesorka a etnomuzikoložka, která patřila v 60. letech minulého století ke generaci černošských umělců oživující afroperuánské kořeny, jimiž kulturní mainstream opovrhoval. S manželem, kolumbijským sociologem Ricardem Pereirou, založili Institut černošské kontinuity, dodnes aktivní centrum zaměřené na černošské kulturní tradice. Boj proti jejich společenské ignoranci a rasismu přinutil Susanu Baca vstoupit dokonce do politiky. Na postu ministryně kultury se v roce 2011 stala první černošskou členkou vlády, aby z ní po několika měsících utekla s poznáním, že tenhle druh boje pro ni není, zato s hudbou si byla naprosto jistá.

„V mém věku už nemám potřebu lidi pouze pobavit nebo okouzlit,“ uvedla Susana Baca před vydáním loňského alba příznačně nazvaného Naléhavá pravda (Palabras Urgentes). Koncipovala je jako druh protestu a zároveň i naléhavého způsobu, jak rozpoutat debatu o afro-peruánské hudbě a kultuře. Přestože se totiž Peru v roce 2009 stalo první latinskoamerickou zemí, která se obyvatelům afrického původu veřejně omluvila za historická příkoří spojená s otrokářskou érou a vláda se oficiálně snaží menšinovou černošskou komunitu podporovat, na její diskriminaci a marginalizaci ve společnosti se nic nemění.

Dalšími ohlášenými hvězdami festivalu jsou dva čeští zpěváci celoživotně bytostně spjatí s poezií: Michal Prokop a Vladimír Merta. Zatímco prvního z nich doprovodí kapela Framus Five a zazní skladby z jeho posledního alba Mohlo by to bejt nebe..., Merta se představí v triu a můžeme se těšit na jeho známé i méně známé písně. Folkové prázdniny nabídnou také oblíbený „divadelní den“, rodinami s malými dětmi o dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav, happeningů a nečekaných překvapení.

(Text podle oficiálnlí tiskové zprávy festivalu)

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web