Anoura je název nového alba kytaristy a zpěváka Anansyho Cissého z Mali. Představíme si je ve středu 10. března 2021 od 14 hodin v rubrice Třikrát z Proglasu.
Anansy Cissé na svém albu, které vyšlo v únoru, reflektuje své zážitky z poslední doby. Mali, zemi, v níž žije, totiž stále ovlivňuje dohasínající válečný konflikt, který začal v roce 2012 a který ještě není úplně u konce. Cissého před třemi lety na cestě na festival přepadlo ozbrojené komando vojáků, jej i jeho spoluhráče tito ozbrojenci zbili, zničili jejich nástroje a na nějaký čas je také zajali. Pro hudebníka to byl prý takový šok, že zvažoval, že s aktivním provozováním hudby úplně skončit. Stáhl se do soukromí svého domácího studia a tam produkoval nahrávky mladých rapperů. Nakonec však životní priority změnil poté, co se mu narodilo první dítě. Rozhodl se v tvorbě pokračovat, avšak namísto svých původně politicky zaměřených textů začal více zpívat o každodenním životě. Nové album Anoura je pak také poznamenáno smrtí jeho velkého přítele a hudebního učitele, mistra ve hře na jednostrunné housle soku Zoumany Terety. Zemřel v roce 2017, ale ještě předtím stihl Cissému nahrát své party do dvou nových písní.
Bará je mezinárodní trio, které tvoří hudebník z afrického Mali Baba Sissoko, iránský hráč na perkuse Afra Mussawisade a belgický hráč na klávesy Jozef Dumoulin. V pořadu Jak se vám líbí nám trio a jeho aktuální album Bolo Saba představil Afra Mussawisade.
Jedenáct afrických zemí od Egypta po Jihoafrickou republiku a od Senegalu po Keňu navštívíme v pořadu Slyšte, lidé! Budeme sledovat cestu západoafrické rodiny Touré od generace ševců po mezinárodní hudební hvězdy. Připomeneme vliv funku a diskotékové hudby na klubovou scénu v Nigérii. Ukážeme si, jak talentovaný hudebník v Beninu bojuje proti diskriminaci žen. Uslyšíte nejlepšího hráče na perkuse z Gambie nebo zpěváka reggae z východní Afriky a další interprety a silné příběhy. Premiéra 20. února 2021.
Už potřetí v tomto roce vás v rámci týdeníku Slyšte, lidé! zveme na hudební výlet do Afriky. Představíme si například duo kytaristů z Nigeru a Etiopie, madagaskarskou skupinu Damily nebo spolupráci ghanského flétnisty s dánskou saxofonistkou. Dále se můžete těšit na interprety ze Súdánu, Zimbabwe, Jihoafrické republiky, Ugandy nebo Mali. Premiéra 22. srpna 2020, poté v audioarchivu.
Už podruhé se v letošním roce v pořadu Slyšte, lidé! podíváme do Afriky. Během jedné hodiny navštívíme devět afrických zemí: Seychelly, Gabon, Mali, Mauricius, souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov, Keňu, Nigérii, Ghanu a Maroko. Budeme si pouštět úplné novinky i nahrávky z alb, která nedávno vyšla v reedici. Premiéra 6. června v 19.15, poté v audioarchivu.
Na konci února 2020 jsme vás v rámci pořadu Slyšte, lidé! pozvali na výlet do Afriky. Představili jsme si úplně nová alba interpretů z Mali, Senegalu a Guineje-Bissau, poslechli si renovovanou starou nahrávku z Konga nebo vydaný archivní záznam z Maroka. Dále v pořadu, který si můžete pustit z archivu, uslyšíte reggae z Libye nebo dánského zpěváka, který slaví úspěchy v Tanzanii. A na červen chystáme pokračování.
Album Sissoko & Sissoko je společný projekt dvou hudebníků z afrického Mali, bratranců Ballakeho a Baby Sissokových. Oba hrají na tradiční strunné nástroje – jeden na koru, druhý na ngoni. O tom, jak jejich společné album vzniklo, jsme v pořadu Jak se vám líbí telefonicky hovořili s Babou Sissokem. Poslechněte si pořad z našeho archivu.
Průniky mezi africkou a jihoevropskou tradiční hudbou a jazzem hledá italský orchestr La Répétition na albu Mondo! Písně z alba můžete znát i z našeho vysílání.
V pátek 24. ledna 2020 vychází album Amazones Power mezinárodního uskupení Les Amazones d’Afrique, které sdružuje zpěvačky z několika afrických zemí. Album si představíme právě 24. ledna ve 14 hodin v rubrice Třikrát z Proglasu.
Mimořádný hudební projekt vytvořili brněnští hudebníci a producenti Pavel Šmíd a Martin Piro. Na své album King’n’Doom si pozvali výrazné objevy i legendy západoafrické hudby včetně slavného senegalského zpěváka Cheikha Lô. Můžete si poslechnout rozhovor s oběma producenty z našeho archivu a část rozhovoru si také přečíst.
Tamikrest je hudební skupina, kterou tvoří Tuarégové z pouštní oblasti severního Mali. Skupina vychází z tradiční hudby tohoto berberského národa, ale používá elektrické kytary a další moderní nástroje. S kapelníkem Ousmanem Ag Mossou hovoříme o jazyce tamašek, v němž skupina zpívá, a také o dlouhodobé snaze Tuarégů získat nezávislost nebo alespoň autonomii na republice Mali. Rozhovor jsme natočili na festivalu Blues Alive v Šumperku, kde kapela Tamikrest vystupovala.
Velikán afrického blues Boubacar Traoré byl v létě 2018 největší hvězdou Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou. Hudebník, který se narodil před 77 lety ve městě Kayes na západě Mali, začínal svou kariéru fotbalem. Odtud také pochází jeho stále používaná přezdívka Kar-Kar, „ten, který dribluje“. Rozhovor s Traorém vám nabídneme v pořadu Jak se vám líbí 22. února 2019.
Trio da Kali z Mali vystoupilo v létě 2018 na festivalech Colours of Ostrava a Folkové prázdiny v Náměšti nad Oslavou. Na konci roku africká trojice získala cenu časopisu Songlines v kategorii Fusion, v níž byli dále nominováni například Omar Sosa & Seckou Keita nebo polská skupina Warsaw Village Band. V Ostravě jsme natočili rozhovor s Fodé Lassanou Diabatém, rodákem z Guineje, členem maliského tria a virtuózním hráčem na balafon. Premiéru pořadu vysíláme 14. února v 19.15.
Prestižní cenu časopisu Songlines v kategorii Nejlepší umělec letos získala zpěvačka Oumou Sangaré z afrického Mali. V červenci tato výrazná interpretka poskytla Proglasu rozhovor na festivalu Colours of Ostrava. Pořad, ve kterém s ní hovoříme nejen o hudbě, ale také o problémech současné Afriky a o uprchlické krizi, zveřejníme po Novém roce. Část z něj si však už nyní můžete přečíst.
Hosty Folkových prázdnin 2018 v Náměšti nad Oslavou budou také hudebníci z Mali – legenda západoafrické hudby Boubacar Traoré a o generaci mladší Trio da Kali.
V pořadu Slyšte, lidé! se budeme v sobotu 8. září 2012 věnovat hudbě africké republiky Mali včetně kapel Tuarégů, kteří na začátku letošního roku vyhlásili na Mali nezávislý stát Azawad. Tuaréžská skupina Tamikrest vystoupila letos v červenci na festivalu Colours of Ostrava. Rozhovor s jejím členem Aghalym ag Mohamedinem vyšel v aktuálním (srpnovém) čísle časopisu Crossroads a jeho část vám přinášíme i zde.