Big Band Małopolski: „Osmnáct lidí, každý jiný“

Big Band Małopolski: „Osmnáct lidí, každý jiný“
26. února 2020 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Unikátní hudební koncept vytváří Big Band Małopolski z Krakova pod vedením Ryszarda Krawczuka. Orchestr, který hraje v klasickém jazzovém obsazení, totiž spolupracuje s rapperem Andym Ninvallem z Guyany, a propojuje tak velkokapelový jazz s hip-hopem. Naším hostem bude kapelník Ryszard Krawczuk. Premiéra 27. února 2020, poté v archivu.

Rozhovor s Ryszardem Krawczukem (Big Band Małopolski)

Jaký repertoár hrajete?

Hrajeme především hudbu od polských jazzových muzikantů a aranžérů. Také máme v repertoáru skladby mých přátel, jako je italský saxofonista Rosario Giuliani, ale podstatnou část repertoáru tvoří opravdu původní polská hudba. Jsou to například kompozice Michała Urbaniaka nebo mé vlastní skladby.

Jsou to sklaby, které vznikly přímo pro vás?

Ne všechny skladby, které hrajeme, vznikly přímo pro big band, ale některé byly pro big band zaranžovány. Například Michał Urbaniak své skladby hrál původně v kvintetu nebo sextetu, ale později mi některé své kompozice věnoval a zaplatil vznik nových aranží, abychom je mohli hrát s touto velkou kapelou.

Zaujala mě také žánrová pestrost vašeho repertoáru. Kam až sahá?

Máme širokou škálu možností, co můžeme hrát – od swingu přes hard-bob až po funk nebo fusion. V minulých letech jsme spolupracovali s beatboxerem nebo rapperem. Neuzavíráme se tedy do jednoho žánru. To je dobré jak pro posluchače, tak pro nás samotné. Také doprovázíme velké jazzové hvězdy a hrajeme jejich hudbu. A s každou takovou osobností hraje big band něco jiného.

Když doprovázíte známého zpěváka, jak snadno se shodneme na tom, jak bude jeho skladba ve vašem podání znít?

Snažíme se najít nějaký kompromis, spojit mou představu o správném zvuku s představami toho, koho doprovázíme. Hráli jsme například se slavným polským houslistou Adamem Bałdychem. Byly to jeho skladby, které zaranžoval Michael Gibbs pro symfonický orchestr a poté byly převedeny do podoby pro big band. Bylo to tedy velmi zvláštní pro něj i pro nás. Museli jsme se tedy snažit najít kompromis mezi původní, symfonickou a naší verzí. A myslím, že on i já jsme byli spokojeni. Byla to pro nás dobrá zkušenost.

Co vás na práci s big bandem baví?

Vedle bigbandu mám svůj vlastní kvartet, se kterým hraju už dvacet let, a velmi mě to baví. Ale bigbandovému zvuku se nic nemůže vyrovnat. Trio, kvartet, kvintet, to všechno je krásné. Ale když máte za sebou více než deset dechových nástrojů, to je opravdu síla! Práce s bigbandem je samozřejmě náročnější. Nestačí být muzikantem, musíte být také dobrým šéfem. Je to osmnáct lidí a každý z nich je úplně jiný. Někdy je náročné je uřídit, ale výsledek je fantastický.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web