Big Band Małopolski: „Osmnáct lidí, každý jiný“

Big Band Małopolski: „Osmnáct lidí, každý jiný“

Pořad v souvislostech


Big Band Małopolski
Budeme vysílat

S Janem Smigmatorem o albu Murphyho zákon
Leyla McCalla a její Kapitalistické blues
Rozhovor s písničkářem Montym
Vysílali jsme


Se skupinou Květy o albu Květy Květy

Nerez & Lucia – rozhovor o albu Cela

Se Sašou Pastorkovou o slovenských festivalech
Audioarchiv
26. února 2020 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Unikátní hudební koncept vytváří Big Band Małopolski z Krakova pod vedením Ryszarda Krawczuka. Orchestr, který hraje v klasickém jazzovém obsazení, totiž spolupracuje s rapperem Andym Ninvallem z Guyany, a propojuje tak velkokapelový jazz s hip-hopem. Naším hostem bude kapelník Ryszard Krawczuk. Premiéra 27. února 2020, poté v archivu.

Rozhovor s Ryszardem Krawczukem (Big Band Małopolski)

Jaký repertoár hrajete?

Hrajeme především hudbu od polských jazzových muzikantů a aranžérů. Také máme v repertoáru skladby mých přátel, jako je italský saxofonista Rosario Giuliani, ale podstatnou část repertoáru tvoří opravdu původní polská hudba. Jsou to například kompozice Michała Urbaniaka nebo mé vlastní skladby.

Jsou to sklaby, které vznikly přímo pro vás?

Ne všechny skladby, které hrajeme, vznikly přímo pro big band, ale některé byly pro big band zaranžovány. Například Michał Urbaniak své skladby hrál původně v kvintetu nebo sextetu, ale později mi některé své kompozice věnoval a zaplatil vznik nových aranží, abychom je mohli hrát s touto velkou kapelou.

Zaujala mě také žánrová pestrost vašeho repertoáru. Kam až sahá?

Máme širokou škálu možností, co můžeme hrát – od swingu přes hard-bob až po funk nebo fusion. V minulých letech jsme spolupracovali s beatboxerem nebo rapperem. Neuzavíráme se tedy do jednoho žánru. To je dobré jak pro posluchače, tak pro nás samotné. Také doprovázíme velké jazzové hvězdy a hrajeme jejich hudbu. A s každou takovou osobností hraje big band něco jiného.

Když doprovázíte známého zpěváka, jak snadno se shodneme na tom, jak bude jeho skladba ve vašem podání znít?

Snažíme se najít nějaký kompromis, spojit mou představu o správném zvuku s představami toho, koho doprovázíme. Hráli jsme například se slavným polským houslistou Adamem Bałdychem. Byly to jeho skladby, které zaranžoval Michael Gibbs pro symfonický orchestr a poté byly převedeny do podoby pro big band. Bylo to tedy velmi zvláštní pro něj i pro nás. Museli jsme se tedy snažit najít kompromis mezi původní, symfonickou a naší verzí. A myslím, že on i já jsme byli spokojeni. Byla to pro nás dobrá zkušenost.

Co vás na práci s big bandem baví?

Vedle bigbandu mám svůj vlastní kvartet, se kterým hraju už dvacet let, a velmi mě to baví. Ale bigbandovému zvuku se nic nemůže vyrovnat. Trio, kvartet, kvintet, to všechno je krásné. Ale když máte za sebou více než deset dechových nástrojů, to je opravdu síla! Práce s bigbandem je samozřejmě náročnější. Nestačí být muzikantem, musíte být také dobrým šéfem. Je to osmnáct lidí a každý z nich je úplně jiný. Někdy je náročné je uřídit, ale výsledek je fantastický.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web