Adam Bałdych, naděje polského jazzu, v Třikrát z Proglasu

7. listopadu 2012 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Mladý polský houslista Adam Bałdych se na svém novém albu Imaginary Room obklopil elitou současného evropského jazzu. Album je Bałdychovo plně autorské a nahrávalo se v březnu 2012 v Berlíně. Představíme si je ve středu 14. listopadu od 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.

O albu Imaginary Room napsal v časopisu Harmonie Michal Nejtek, že „patří stylově do hlavního proudu evropského jazzu a zároveň je důkazem, že cosi jako idiom evropského jazzového myšlení existuje“. A pokračuje: „Hlavní devíza nahrávky tkví ve skvěle vystavěných formách – díky umění, empatii a zkušenostem členů kapely nemají prakticky slabá místa.“

Skupinu, která se pro tento účel pojmenovala The Baltic Gang, tvoří hudebníci ze Švédska, Dánska, Norska a Finska: Jacob Karlzon (piano), Lars Danielsson (basa, cello), Morten Lund (bicí), Verneri Pohjola (trubka) a Marius Neset (saxofon), ve dvou skladbách hraje také trombonista Nils Landgren.

Autor alba, houslista Adam Bałdych, se narodil v roce 1986. Vystudoval jazzovou akademii v Katovicích a v současné době žije v New Yorku.