Slyšte, lidé! – Brno hudební IX.

Slyšte, lidé! – Brno hudební IX.

Pořad v souvislostech


Brno hudební IX.
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Ivan Hlas na cestě dekádami
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
26. února 2022 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! vám nabízíme devátou část volného cyklu Brno hudební. Představíme si 12 kapel různých žánrů, které vznikly nebo působí v Brně, případně se k tomuto městu hlásí. Uslyšíte například jazzovou skupinu Four in Blue, rockové Plum Dumplings, elektronická dua Himalayan Dalai Lama a Ensoi nebo alternativní kapelu Pátí na světě.

Duo Himalayan Dalai Lama vydalo svou nejnovější nahrávku, devítipísňové EP Isolated Bonds, v dubnu 2021. Je silně inspirované Japonskem a vznikalo v prvním koronavirovém roce v karanténě, často na dálku a d odstupy. Na desce, které míchá elektronické rytmy s živými nástroji, se jako hosté podíleli violoncellistka Terezie Kovalová a jazzový bubeník Martin Čech.

Zajímavý projekt vymyslela brněnská folková skupina Tranzan. Své nejnovější dvojalbum s názvem Zemi ozvláštnila balíčkem karet, na kterých najdeme obrázky k jednotlivým skladbám s tématy k zamyšlení a meditaci. Album obsahuje písně na ekologická témata, případně skladby o tom, co to vlastně znamená být člověkem. Skupina Tranzan na sebe výrazně upozornila v roce 2015, kdy zvítězila v soutěži Houpací kůň na festivalu Okolo Třeboně. Její první album se jmenovalo Příběhy o životě, smrti a o tom, co je mezi tím.

Duo Ensoi se pohybuje na pomezí elektronické hudby, ambientu a nu-jazzu. Dvojici tvoří zpěvačka a textařka Tereza Kopecká, známá také ze skupiny Narcotic Fields, a Martin Čech, bubeník a producent, mimo jiné člen skupiny Lesní zvěř a člověk, kterého jsme před chvílí zmiňovali jako hosta na nové nahrávce dua Himalayan Dalai Lama. Martin a Tereza společně vydali album s názvem Water Rings, který má znázorňovat „šíření vln jako nosičů informací vysílaných, prostupujících různé dimenze a opět se vracejících. Lze je vnímat a pracovat s nimi, nebo je přehlížet, ale nelze se jim vyhnout“.

Název rockové kapely Franzie, která se hlásí k Brnu a Kroměříži jako svým městům a v jejímž čele stojí zpěvačka Veronika Stříbrná, je mnohoznačný. Ukrývá se v něm Francie, anglické „frenzy“, tedy šílenství, Franz Kafka nebo ženské jméno Františka. Album Prvoroj obsahuje sedm skladeb, z nichž některé kapela měla připravené už v roce 2017, kdy si kapela ještě říkala Superego Kid. Nakonec ale až epidemie koronaviru muzikanty zavřela do zkušebny a donutila je napsat další písně. Název alba Prvoroj má symbolizovat nový začátek, symbolizovaný i novým jménem kapely. Na rozdíl od dua Ensoi skupina Franzie zpívá česky. „Kvůli své rozmanitosti a možnosti hrát si se slovy nám byl vždy bližší český jazyk,“ říkají muzikanti.

Své druhé album s názvem Jupiter Carousel vydala v roce 2021 skupina Pátí na světě. Na svém webu píše: „Album o zatemňování estetizací stoji na větě, že se lidé skrz krásu nemohou dostat do dolní části země.  Původně kvarteto, dnes trio, vydává se do hájemství sirupovitých smyčců. Tímto lepkavým houštím klestí si cestu k dalším a dalším refrénům, jež se tak lehce ztrácí u táborových ohňů.“ – Skupinu tvoří Tomáš Deležal, který hraje na dechový syntezátor, Petr Fučík na bicí a klávesové nástroje a Ivan Palacký na kytaru a zpěv. Všichni tři mají na brněnské alternativní scéně už leccos za sebou, Palacký byl například jedním z pilířů velmi zajímavé skupiny Sledě živé sledě a za zmínku stojí i jeho duo s Peterem Grahamem Palagrachio, ve kterém hrál na pletací stroj.

Třicet let své existence letos v září oslaví vokální skupina Black Uganda Choir. Její repertoár zahrnuje humorné úpravy jazzových standardů a další parodie, populární hity přezpívané ve stylu a cappella, svérázně zpracované trampské písně nebo filmové melodie. Zatím nejnovější album skupiny vzniklo v roce 2019 a jmenuje se Ugandský standard.

Spíše novým jménem na brněnské scéně je skupina, která si říká Radosti. I ona, podobně jako rockoví Franzie, změnila nedávno jméno. V našem studiu totiž vystoupila v roce 2020 ještě jako Gentle Elephant. A proč se kapela přejmenovala? Její kapelník Robert Ach-Hübner říká: „Chceme přinášet radost a inspiraci. Naše písně jsou někdy o smutných věcech, ale vždy je v nich naděje a úsměv na konci.“

Makak je hudební alter ego brněnské violoncellistky a zpěvačky Kateřiny Koutné. Jednou z jeho variant je Makak Akustikus, který se z původně sólového projektu rozrostl v alternativně folkovou kapelu. Ta v roce 2020 natočila a v září 2021 u vydavatelství Divnosti vydala své první album Přátelství. Kateřina říká: „Naše skupina vznikla přirozeně jako uskupení lidí, kteří spolu rádi hrají, a vyvíjela se pomalu, organicky a autenticky. To samé se dá říct i o naší desce. Během let se postupně tvořily skladby, až jich jednoho dne bylo dost na to, aby spolu fungovaly a dokázaly stvořit desku”. Vedle kapelnice a violoncellistky v jedné osobně na albu hrají na housle Albert Novák, na kytary Jan Kopecký a Martin Švarc a sestavu doplňuje bubeník Eulál. Kromě autorských písní Kateřiny Koutné album obsahuje také zhudebněnou báseň Jana Skácela nebo baladu Milenec vrah, kterou upravil Leoš Janáček.

Skupinu Dooušek tvoří zpěvačka Marie Vrbová, saxofonista a flétnista Radek Přibyl, bubeník Pavel Jaroš, kytarista Jirka Vrba a kontrabasista Pavel Horák. Pavel Horák a Marie a Jitka Vrbovi spolu hráli od počátku 90. let v různých folkových kapelách. Radek a oba Pavlové se zase nedávno potkali ve společné rockové kapele. Kapela Dooušek čerpá jak z folku, tak z roku nebo i jazzu a využívá všech těchto zkušeností jednotlivých členů. Název Dooušek odkazuje k doporučené formě poslechu – tedy spíše k intimnímu poslouchání v soukromí. S tím souvisí i to, že kapela klade velký důraz na texty a často čerpá z děl uznávaných i méně známých básníků. Hudbu pak většinou skládá Jirka Vrba.

V roce 2021 v Brně vzniklo nové hudební vydavatelství Bivak Records, personálně napojené na tým kolem festivalu JazzFestBrno. Jeho prvním počinem je album jazzové skupiny Four In Blue v čele se saxofonistou Radkem Zapadlem. Dalšími členy jsou kytarista Vilém Spilka, hráč na varhany Vladan Ronner a bubeník Petr Tureček. Kapela sice hraje autorské skladby, ale vychází z jazzové tradice. Konkrétně vznikla díky inspiraci nahrávkami varhaníka Jimmyho Smithe. Radek Zapadlo říká: „Baví mě hrát hudbu, která vychází z tradice, i když oceňuji i prostor, který se někdy otevírá ve volné improvizaci, když úplně mizí hranice.“

Skupina Shot-C sice vznikla na gymnáziu v Tišnově, ale dnes se jako ke svému působišti hlásí k Brnu. Snaží se provozovat hudbu a cappella jinak, než to dělá většina podobných českých skupin. Zatímco například Skety, které v poslední době vokální hudbu hodně zpropagovaly, vycházejí mimo jiné z jazzu, Shot-C se snaží o popovější pojetí, inspirované především americkou skupinou Pentatonix. V repertoáru mají písně v češtině a angličtině, a to jak světové hity, tak třeba úpravu lidové písně Mezi horami podle Čechomoru.

Skupina Plum Dumplings s výraznou zpěvačkou Adélou Polkou původně zpívala francouzsky. Na svém nejnovějším albu Jiný místo se však rozhodla pro češtinu a například ústřední píseň Rybí krev je inspirována stejnojmennou knihou spisovatele Jiřího Hájíčka. Album je sice přímočaře rockové a energické, ale po aranžérské stránce velmi pestré. Oproti koncertní verzi kapely je na něm například trubka. A jak si kapela považuje toho, že působí právě v Brně? Adéla Polka říká: „Brno je super v tom, že má jednoduše vtip. Nevím, čím to je, protože nejsem rodák, ale tohle mě osobně na něm baví. Je to prostor pro svobodnou kreativnost, pro neustrnutí, pro vývoj, a to považuji v umění za zcela zásadní.“

NyníHudební siesta
Skladba: Rapsodie pro orchestr "Taras Bulba" - Proroctví a smrt Tarase Bulby; Autor: Janáček Leoš; Dirigent: Ceccato Aldo; Soubor: Státní filharmonie Brno
13:00Zprávy ČRo Plus
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy ČRo Plus
15:10Modlitba Korunky k Božímu...

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!