Jak se vám líbí – Poutníci slaví 50

Jak se vám líbí – Poutníci slaví 50

Pořad v souvislostech


50 let skupiny Poutníci
Budeme vysílat

Rozhovor s písničkářem Mirkem Baldrychem
Rozhovor se slovenským zpěvákem Štefanem Štecem
Alikvotní sbor MuOM z Barcelony
Vysílali jsme


Rozhovor se skupinou La3no Cubano

S rakouským sitáristou Klausem Falschlungerem

Koncert skupiny Endemit ze studia Proglasu
Audioarchiv
2. října 2021 Country, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina Poutníci slavila 50 let od svého vzniku v roce 2020. Kvůli epidemii však musela opakovaně přesouvat naplánované narozeninové koncerty, a tak hlavní oslavy proběhnout až na podzim 2021. O historii i současnosti Poutníků budeme hovořit s kapelníkem Jiřím Polou. Pořad si v premiéře můžete poslechnout v pondělí 4. října 2021 od 19.15.

Skupina Poutníci vznikla v Brně v létě 1970. V první sestavě byli hráč na mandolínu Miroslav Kocman, textař a zpěvák Josef Šulák a kontrabasista a později kytarista František Linhárek. Ten byl také první čtyři roky a potom znovu až do roku 1991 kapelníkem skupiny. V červnu 1974 se členem Poutníků stal dlouholetý člen skupiny, kytarista Zdeněk Kalina. V lednu 1976 přišel Svatopluk Kotas, hráč na banjo, který byl členem Poutníků do roku 1978, kdy nastoupil do brněnské skupiny Uhlák. V roce 1979 k Poutníkům nastupuje Robert Křesťan, letos uvedený v rámci cen Adněl do Síně slávy. Díky němu se z Poutníků stane kapela populární nejen v tehdejším Československu, ale i v zahraničí. Na konci 80. let dostali Poutníci americkou cenu za nejlepší neamerické bluegrassové album. Robert Křeťan odchází v roce 1991 do své nové kapely, Druhé trávy.

V roce 1980 do kapely přichází Jiří Pola, hráč na kontrabas, další zpěvák a skladatel a mimochodem dnešní kapelník. Na začátku 80. let do skupiny přišel také hráč na mandolínu a kytaru Miroslav Hulán, opět dlouholetý člen. V roce 1982 dostávají Poutníci Portu, o rok později další a v roce 1984 se ke kapele přidává další významný muzikant, hráč na banjo Luboš Malina. Ten odešel v roce 1991 s Robertem Křesťanem do Druhé trávy a v současné době hraje také v (téměř) rodinné kapela Malina Brothers a dlouhodobě spolupracuje se zpěvačkou Katkou García.

Tři roky byl členem Poutníků také mandolinista Jiří Plocek, později vydavatel, kapelník vlastní skupiny Teagrass, redaktor Českého rozhlasu, hudební publicista a autor několika knih.

Současnou sestavu tvoří: Petr Vošta (banjo), Jan Máca (mandolína), Jiří Pola (kontrabas) a Jakub Bílý (kytara, zpěv).

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web