Slyšte, lidé!: Profil bratrů Malinových

12. února 2014 Aktuality, Folk, Country Autor: Milan Tesař

Druhá tráva, Žalman & spol., Garcia, Cop, Monogram, Poutníci nebo Pavlína Jíšová a přátelé. To je výčet jen některých z mnoha kapel, kterými prošli bratři Luboš, Pavel a Pepa Malinové. výborní hráči na banjo, kytaru a housle se nyní dali dohromady s kontrabasistou Pavlem Peroutkou, členem Spirituál kvintetu, a vytvořili skupinu Malina Brothers. Nejen o ní, ale i o sólových a dalších projektech jednotlivých bratrů Malinových, budeme hovořit v hudebním týdeníku Slyšte, lidé! Poslouchejte v sobotu 15. února od 19.15 nebo v úterý 18. února v 16.55.

Luboš Malina a jeho bratři pocházejí z Náchoda, respektive z části Náchoda zvané Bražec. Všichni se původně učili hrát na housle. Luboš s Pavlem jako malí poslouchali Greenhorny – a právě v jejich nahrávkách zaujalo Luboše pětistrunné banjo. Pepa, o generaci mladší, poslouchal, jak řekl nedávno v našem rozhovoru, své bratry.

Nejstarší Luboš Malina studoval hudbu na vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem – učil se na klarinet a zde má základ skutečnost, že i dnes hraje se skupinou Garcia a dalšími projekty na různé dechové nástroje. Především je však známý jako náš přední hráč na pětistrunné banjo, na které hrával už v 80. letech u Poutníků. Na začátku 90. let založil s Robertem Křesťanem skupinu Druhá tráva, jejímž členem a také kapelníkem byl několik let ijeho bratr Pavel. Před 20 lety si banjista Luboš, tehdy řadový člen Druhé trávy, přál podívat se za oceán. V současné době jako dlouholetý kapelník skupiny jezdí do Spojených států pravidelně. Druhá tráva tam dokonce nahrávala své album Marcipán z Toleda a paralelně s českými alby vydává speciální nahrávky pro své americké publikum.

Vedle Druhé trávy spolupracuje Luboš Malina s dalšími hudebníky. Stál například v čele skupiny, která doprovázela Pavla Bobka. Se zpěvačkou Katkou García založil skupinu Garcia, se kterou vydali zatím dvě alba – Woven Ways v roce 2007 a Before Dawn v roce 2010. Vedle irských tradicionálů nebo třeba výletů do balkánské hudby hraje Garcia i autorskou tvorbu. V současné době Malina a Katka García působí společně také ve skupině Kon Sira…, která se zaměřuje na hudbu sefardských židů.

Kytarista Pepa Malina si v roce 1997 po odchodu ze skupiny Druhá tráva otevřel v Písku obchod s hudebními nástroji. Hrál s Věrou Martinovou nebo Lenkou Filipovou, spolupracoval například s bluegrassovými skupinami Vabank Unit a Kvintet Písek, hrál v kapele Pavlíny Jíšové a dnes je členem Žalmanova Spolu. V pořadu si pustíme také ukázkyz jeho společného alba s dalšími dvěma kytaristy Mirkem Hulánem a Michalem Hromčíkem.

Nejmladší z Malinů, Pepa, je původní profesí elektrikář. Byl členem skupiny Fifty Fingers a P.R.S.T. V roce 2005 úspěšně zakončil studium na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Pět let hrál na housle ve skupině Cop, spolupracoval s Druhou trávou, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou a dalšími. V roce 2013 představil jako producent a autor své album Časosběr. Přizval si na ně spoustu spolupracovníků, které lovil v různých stylových vodách a zpravidla je v těchto žánrových rybnících ponechává i na svém albu. A tak Míša Leicht zpívá píseň, kterou by bez problémů mohl zařadit na své sólové koncerty, Katku García stylově doprovází keltská harfa Seána Barryho, Petr Bende zpívá s doprovodem poprockové rytmiky. Drobným překvapením může být Robert Křesťan s hammondokami za zády nebo jazzová tvář Svatky Štěpánkové, ale ani tyto aranžérské posuny nejdou proti přirozenosti zmíněných zpěváků. Posluchač si musí skoro klást otázku, jestli existoval na začátku výběr písní, ke kterým producent dodatečně hledal zpěváky, nebo zda svým přátelům-zpěvákům hledal skladby.

Luboš, Pavel a Pepa Malinové spolu se svým kamarádem Pavlem Peroutkou jako skupina Malina Brothers nahráli v roce 2013 album Rychlejší koně. Repertoár se skládá z písní, na kterých muzikanti odmalička vyrůstali. Velkou část alba tvoří písně Miroslava Skunka Jaroše, které můžete znát také ze dvou alba Wabiho Daňka Nech svět ať se točí dál a Život běží dál – obě mimochodem produkoval Luboš Malina.