Malina Luboš: Afterparty

11. října 2004 World music, Country, Recenze Autor: Milan Tesař

Třetí sólové album <strong>Luboše Maliny</strong>, banjisty skupiny
<strong>Druhá tráva</strong>, je zatím nejkomornější. Zatímco na předchozích
deskách <strong>Naper se a pukni!</strong> a <strong>Zákusek</strong> se Malina
obklopil řadou slavných muzikantů od nás i ze světa (z těch zahraničních stojí
za zmínku například <strong>Peter Rowan</strong> nebo irský dudák <strong>Davy
Spillane</strong>), tentokrát si vystačil maximálně s jedním spoluhráčem v každé
skladbě. Přesto se mu podařilo nahrát desku, která na první poslech zaujme sytým
a plným zvukem

Vydavatel: Jiří Mašek - Good Day Records
Rok vydání: 2004
Žánr: folk
Celkový čas: 45:04

Třetí sólové album Luboše Maliny, banjisty skupiny Druhá tráva, je zatím nejkomornější. Zatímco na předchozích deskách Naper se a pukni! a Zákusek se Malina obklopil řadou slavných muzikantů od nás i ze světa (z těch zahraničních stojí za zmínku například Peter Rowan nebo irský dudák Davy Spillane), tentokrát si vystačil maximálně s jedním spoluhráčem v každé skladbě. Přesto se mu podařilo nahrát desku, která na první poslech zaujme sytým a plným zvukem.

Afterparty je album více sólové než autorské. Malina sám složil pouze čtyři skladby z patnácti zařazených, zbytek tvoří úpravy tradicionálů, děl z obasti vážné hudby i folkových, bluegrassových či rockových (!) skladeb známých autorů. S výjimkou tří skladeb, ve kterých používá jiný typ nástroje, hraje Luboš všude na pětistrunné banjo Prucha Diamond Point. Partnera mu ve dvou případech dělají zpěváci (Jiří Suchý a Katka García), jinde instrumentalisté (bratr Pavel na kytaru, Luboš Novotný na dobro, Stano Palúch na housle a další) a dvě skladby natočil Malina bez hostů.

Z melodií, které můžeme znát ze starších nosičů, zde najdete především V nevysokých horách. Tato banjová exhibice se objevila už na první desce Druhé trávy, později vyšla v jiné úpravě na albu Zákusek a nyní se s ní setkáváme do třetice - v provedení Luboš & Luboš (tedy Malina a Novotný). Další známou položkou je kratičká melodie Mezi řečí, ve které vedle banja uslyšíme cimbál Dalibora Štrunce. Mimochodem tatáž nahrávka se objevila už na Štruncově sólovém albu Prameny v roce 2000. Další dobře známou skladbou je romským folklórem poznamenaná Gejza a Berta. Zatímco na Zákusku v ní hostovali Dalibor Štrunc, Jiří Plocek a skupina Točkolotoč, tentokrát autor zvolil o poznání komornější variantu - pouze s houslemi Stana Palúcha a se svým banjem.

Velký prostor dostaly na alba adaptace děl klasiků vážné hudby. V Bach Medley Malinovo banjo zdařile supluje housle, v Mozartově Tureckém pochodu Luboš spolu s Martinem Fridrichem dokazuje, co zvládnou dvě banja a Smetanovu Vzpomínku na Plzeň pro změnu hraje v duu se svým bratrem, kytaristou Pavlem Malinou.

Do oblasti country a bluegrassu Luboš zabrousil například v úpravách skladeb Earla Scruggse nebo v Harp Medley, společné nahrávce s americkým hráčem na harmoniku Charliem McCoyem. Protože však k tomuto žánru banjo neodmyslitelně patří, je výsledek méně zajímavý než zmíněné "vážné" skladby nebo třeba úprava dvou melodií skupiny Beatles (Beatles Medley). Velmi příjemně se poslouchá irský tradicionál The Parting Glass z průzračným hlasem Katky García, ale i swingová klasika Ezop a brabenec s vokálem z nejpovolanějších, totiž s hlasem Jiřího Suchého.

Album Afterparty je určené k soustředěnému poslechu a asi osloví především zasvěcené fanoušky. Povrchní posluchač si zvonivý zvuk pětistrunného banja na převážně instrumentální desce asi nevychutná a například téměř čtyřminutový Turecký pochod se stále se opakujícími motivy jej může začít nudit (a to nemluvím o sedmiminutové Bach Medley). Pokud ale máte banjo rádi (nebo si - podobně jako já - rádi vychutnáte krásnou muziku bez hitových ambicí), sáhněte po této desce a pusťte si ji pořádně nahlas. Je totiž velmi kvalitně nahraná, takže je co si vychutnávat.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web