DVA mají nové video a chystají americké album

13. prosince 2013 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Singl a videoklip Mulatu z dílny dua Dva je předzvěstí dlouho očekávaného alba Nipomo. Jeho vydání kapela plánuje na 25. února 2014 u amerického vydavatelství Northern Spy Records a v Evropě na vlastní značce Label Home Table.

Na tvorbě videa Mulatu se podílel Jaromír Plachý ze studia Amanita Design, autor počítačové hry Botanicula, ke které DVA vytvořili mezinárodně oceňovaný soundtrack. Píseň náladou reprezentuje celé album. „Nipomo bude veselá a letní deska. Dali jsme jí proto podtitulek Hœw te survik Winter (Jak přežít zimu),“ prozrazují Dva, kteří po vydání alba připravují březnové turné po Spojených státech, dubnové koncertování v Česku a Slovensku a další koncerty po celé Evropě. Album je stejně jako minulé desky otextováno ve vymyšleném jazyce, ke každé písni však existují překlady do češtiny a angličtiny. A o čem pilotní singl je? „Mulatu má vlastně sociální téma, což nemíváme často. Je o nezaměstnanosti a nutkání to v životě vzdát,” říkají Dva a autor klipu Jaroslav Plachý doplňuje: „Možná nejsem ten pravý, kdo by měl interpretovat konflikty a katastrofy kolem nás. Na co jsem si ale troufl, je sdělit tu nejistotu, lhostejnost a apatii, kterou v nás nejrůznější hrůzné události způsobují. Je to moje výpověď o štěstí, kterým se jednou zalkneme."

„Na albu je použita spousta zvuků z terénních nahrávek – Tichý a Atlantský oceán, ping pong, deset druhu chůze ve sněhu nebo pět druhů chůze v trávě. Nahrávání bylo prokládané obří úrodou hub, jejich každodenním sběrem a zavařováním, a taky kácením, řezáním a sekáním dřeva na topení,“ dodávají Dva ke vzniku alba.

Dva od roku 2006 odehráli na 600 vystoupení, z toho velkou část v zahraničí (celá Evropa, USA, Réunion). Za alba Fonók (2008) a Hu (2010) dostali ceny Anděl. Za následující album Botanicula soundtrack (2012) dostali IGF Award 2012 v San Franciscu za nejlepší soundtrack k počítačové hře a také byli nominováni na UK Music & Sound Awards.

V současnosti Dva (Bára a Jan Kratochvílovi) živě hrají také k představením taneční skupiny VerTeDance – Simulante Bande a Boxteska, k filmu Charlieho Chaplina Moderní doba a ke krátkým filmům Georgese Mélièse.

(Oficiální tisková zpráva)

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web