Nominace na cenu Apollo 2015 – Květy, Kittchen, Tata Bojs…

15. prosince 2015 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Na cenu české hudební kritiky Apollo jsou nominováni: Boy Wonder & The Teen Sensations (album Radical Karaoke), Kittchen (Kontakt), Klara. (Home), David Koller (ČeskoLOVEnsko), Květy (Miláček slunce), Tata Bojs (A/B) a Please The Trees (Carp). O vítězi rozhodne volená desetičlenná porota na přelomu února a března 2016.

Profily nominovaných

 

BOY WONDER & THE TEEN SENSATIONS: Radical Karaoke

Debutové album sólového projektu Jakuba Kaifosze z Wild Tides „zní jako soundtrack k Hříšnému tanci, kdyby ho natočil Quentin Tarantino“. Sám autor jej popisuje jako „pomník rock’n’rollovému neumětelství, přehnané glamové pompéznosti a absolutnímu kýči současného punku, který má tu drzost se ještě brát vážně“. Producentem alba byl Martin Přikryl, člen skupin The Prostitutes a Apollinaire.

KITTCHEN: Kontakt

I třetí album skupiny Kittchen, jejíž ústřední postavou je post-folkový písničkář Jakub König, se tematicky točí kolem lásky a atomových bomb. Na rozdíl od debutu či druhé desky Radio, která si vysloužila nominaci na Apollo 2013, je teď ale pozornost zaměřená jakoby dovnitř, na vnímání jednotlivce a na jeho nitro. V první skladbě Sudety se posluchač ponoří do hlubin podvědomí, aby z nich vyplul v poslední skladbě Jezero zase zpátky. Možná změněný a očištěný.

KLARA.: Home

Sólový debut zpěvačky skupiny Toxique je velmi osobní nahrávkou. A Klára Vytisková, která se na ní prezentuje nejen jako vokalistka, ale též autorka a koproducentka, ji právě proto symbolicky nazvala Home. „Celá je složená v obýváku, prodiskutovaná v kuchyni u jídelního stolu, prosněná v ložnici a částečně nahraná v koupelně,“ prozrazuje autorka. Podíleli se na ní též Lukáš Chromek (Airfare), Viliam Béreš (Toxique, Lanugo), jazzman Matěj Belko, Klářina sestra Edna Green (Apollinaire) nebo produkční tým Little Beat, s nímž spolupracují i Celeste Buckingham a Majk Spirit.

DAVID KOLLER: ČeskosLOVEnsko

Láska, vztahy, rychlá jízda autem, zkorumpovaná politika, syntezátory, tvrdé kytary, silné refrény a hodně výrazná rytmika. Zahraniční producenti pomohli Davidu Kollerovi na desce ČeskosLOVEnsko artikulovat všechny důležité odstíny jeho dosavadní tvorby. Přestože k její přípravě přizval Stingova producenta Kippera Eldridge či spolupracovníka Depeche Mode Stevena Lyona a většinu textů si nechal napsat od mladé slovenské básnířky Mirky Ábelové, není čtvrtá deska Davida Kollera takovým krokem do neznáma, jak by se mohlo zdát. Kollerův muzikantský vývoj tu netkví v hledání změny, nového soundu nebo přístupu, ale v tom, že se mu podařilo svoje známé „tóny i témata“, jež na albu ČeskosLOVEnsko rozehrává, dotáhnout do výraznější tečky než v minulosti.

KVĚTY: Miláček slunce

Rafinovanější, s pevnými konturami a sytými barvami, to je nové album alternativně rockové kapely Květy. Miláček slunce vychází tři roky po výtečné nahrávce Bílé včely (nominace na Apollo 2012). Nezaměnitelný zpěvák Martin E. Kyšperský album naplnil opět originálními písněmi, při kterých se svírá srdce, lesknou oči a nohy skáčou do rytmu. Skupina natočila hodně materiálu v několika studiích, aby nakonec se zvukařem Ondřejem Ježkem na album vybrala a dokončila dvanáct skladeb.

TATA BOJS: A/B

Čtyři roky po Ležaté osmičce, která byla na cenu Apollo nominována za rok 2011, vydali Tata Bojs své už deváté album. Sama kapela ji označuje za popovou desku, na níž se inspirovala mimo jiné i současným zvukem, v němž se ve velké míře odrážejí vlivy osmdesátých let minulého století. Mezi jejímy hosty jsou Jan Burian, Marek Eben, soubor Doubravánek či ženská pěvecká skupina Yellow Sisters. Na albu čítajícím celkem třináct nových písní jsou však ke slyšení například i samply z komunikace letu kosmické lodi Apollo 13 nebo z vysílání stanice Hlas Ameriky.

PLEASE THE TREES: Carp

V pořadí již čtvrtá deska Please The Trees je ojedinělá syrovostí, neučesaností a spontánností. Skupina ji natočila během pouhých dvou dnů v detroitském studiu High Bias pod dohledem uznávaného Chrise Coltaye. Vše se jelo naživo, v jedné místnosti bez sluchátek, maximálně dvakrát. Za noc nahráli šest skladeb, ráno další dvě, které na místě dopsali. „Odjížděli jsme odtamtud a ani jsme si to neposlechli. Ještě jsme netušili, že máme desku,“ říká frontman Václav Havelka. Rychlost i podmínky vzniku nahrávky kapele umožnily zachytit energii a sílu, které je schopná naživo. Carp zachycuje atmosféru okamžiku a má zvuk tří muzikantů ve zkušebně ponořených do své hudby.

(Zdroj: Tisková zpráva cen Apollo)

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie číslo 1 (1955) - Scherzo, presto; Autor: Havelka Svatopluk; Dirigent: Rohan Jindřich; Soubor: Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK
13:00Zprávy ČRo Plus
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy ČRo Plus
15:10Modlitba Korunky k Božímu...

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!